Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kasıklarda Başlayan Ağrılar Ne Anlama Gelir?

Kasıklar mide ile baldırların arasında tam da bacaların bittiği yerde bulunan bölgedir. Dolayısıyla burada başlayan kasık ağrıları etrafında ne kadar bağlantılı olduğu organ varsa onların da ağrımasına ve sızmalarına neden olabilir. Ayrıca kasıklarda başlayan ağrılar birçok hastalığın belirtisi olabiliyor. Kasıklarda başlayan ağrılara dair tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kasıklarda Başlayan Ağrılar Neden Olur?

Kasıklarda başlayan ağrılar çevresindeki organların da olumsuz etkilenmesine neden olur. Ancak bu ağrıları tetikleyen bazı rahatsızlıklar ve hastalıklar da mevcuttur. Kadınlar ve erkeklerin fizyolojisi farklıdır. Bu nedenden dolayı kasıklarda başlayan ağrıların hem erkekler hem de kadınlar için farklı anlamları vardır.

1. Erkeklerde Kasıkta Başlayan Ağrıların Nedeni Nedir?

Eğer erkek bir birey bu durumla karşı karşıya kalıyorsa testis tümörü ihtimali üzerinde durulabilir. Testis tümörü tam da kasıklarda ağrının hissedilmesine ve neredeyse oradan tüm bel altı bölgesine yayıldığı hissedilir. Kim zaman da testis ödemleri yüzünden kasık ağrıları oluşabilir. Kasıklarda başlayan bu ağrılara ise testisteki ödemin çevresine  sinirlere yaptığı baskı oluşturur. Testislerin de bu dönemde şiştiği görülebilir. Kimi zaman testisin biri kimi zaman da her ikisi de şişer.

Prostat sorunlarında da kasık ağrıları mevcuttur. Eğer kişi kasık ağrıları ile birlikte bir de sık sık tuvaleti varmış gibi hissederse bu ihtimalin üzerinde daha çok durulabilir. Rektail testis adı verilen rahatsızlık karşısında testisler testis torbasıyla kasık arasında hareket eder. Bu baskı sebebiyle de kasıklardan itibaren başlayan bir ağrı söz konusu olur. Testilerde kimi zaman iltihaplanmalar söz konusudur. Cinsel yolla bulaşabilen bu iltihaplar vücudun yakın çevrelerinde baskı oluşturur bu  baskıda sinirlerin sıkışmasına ve ağrılara neden olur.

2. Kadınlarda Kasıkta Başlayan Ağrıların Nedeni Nedir?

Kadınlarda da spesifik durumlar mevcuttur. Kasık üreme organına ve elemanlarına yakın bir bölgedir. Burada başlayan ağrıların birçoğu bu sistemle alakalı olabilir. Yumurtanın oluşum sürecinde kasıklarda şiddetli ağrılar olabilir. İki adet döneminin ortasında yaşanan bu durum kimi zaman hissedilmiyor da olabilir. Adet sancısında görülen ağrıların birçoğu kasıktan itibaren başlar ve kişinin hassasiyet derecesine göre ayaklara kadar inebilir. Bu ağrının yanı sıra kişi kendini daha şişkin ve dolgun hissedebilir.

Aynı zamanda bel ağrıları ve mide bulantıları da bu günlerde görülebilir. Rahim içinde oluşan miyomlar kasık ağrılarına neden olur ve burada bir basınç hissedilmesini sağlar. Rahim içinde bulunan bu küçük iyi huylu urlar kimi zaman fark edilmez. Kadınlarda da cinsel yolla bulaşabilen virüsler kasıklarda ağrıya neden olurlar. Yumurtalıklarda bulunan kistler özellikle adet döneminden hemen önce kasıklarda ağrıya neden olabilirler.

Kasıkta Başlayan Ağrıların Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kasıkta başlayan ağrı tedavisi için hastalığın teşhisi önemlidir. Uzman bir doktorun koymuş olduğu teşhise göre tedavi seçenekleri vardır. Eğer enfeksiyon genelinde oluşan bir kasık ağrısı yaşıyorsanız antibiyotik içerikli bir ilaç tedavisi uygulanabilir. Bunun haricinde ödemlerin yaptığı kasık ağrılar için kişi ödem söktürücü bitkisel gıdalardan ve çaylardan yararlanabilir. Herhangi bir kitlenin oluşturduğu ağrılar için de önce ilaç tedavisi uygulanabilir ancak geçmez ise radyoterapi kemoterapi gibi yan etkileri bulunan tedavi yöntemleri geliştirilebilir. Adet dönemine  bağlı olarak görülen ağrılar için de kişi olabildiğince karın bölgesi sıcak tutmaya ve kasılmaları önlemeye çalışması gerekir.

Ardından içeceği adet söktürücü bir bitkisel çayla birlikte evde tedavi edebilir. Eğer kasık ağrılarınız giderek şiddetleniyor ise da en yakın sağlık kurumundan destek alabilirsiniz. Cinsel yolla bulaşan ve daha sonrasın kasık ağrısına neden olan ağrılar için kişinin yapması gerekenler ise mutlaka bu konuyu çekinmeden doktorlarla paylaşması ve ardından yapılacak ilaç tedavi yöntemine uymasıdır. Kasık ağrıları ciddi rahatsızlıkların belirtisidir. Bu yüzden uzun süren ağrılarınız için mutlaka uzman bir doktora gitmeniz gerekebilir. Bu şiddetli ağrılar bir kötü huylu tümörün habercisi olabilir. Bazen de bu hastalıkların verdiği belirtiyi tedavi etmek için cerrahi müdahalelere başvurulabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.