Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kasıklarda Seğirme Nedir, Neden Olur?

Baldır ve karın bölgesinin arasında kalan kasıklar kimi zaman hareketlenme ve ağrı gibi sebeplerden dolayı kişilere rahatsızlık verir. Fakat hareketlilik hissi ile ağrı hissi birbirinden farklı durumlar olarak karşımıza çıkar. Hareketlilik olarak bahsi geçen durum genellikle bugün sizlere bahsedeceğimiz seğirmelerden oluşur.

Seğirme, organların istemsiz bir şekilde hareket etmesine denir. Kaslarda ortaya çıkan seğirme hali kasıklarda da görülebilir. Bu durum birçok farklı sebepten kaynaklanabilir ve çeşitli belirtilere sahip olarak karşımıza çıkar. Kimi durumlarda bu duruma sebep olan şey basit sebepler olsa da önemli hastalıkların da bu duruma yol açtığı bilinenler arasında yer alır. Bu nedenle de bu durumun ihmal edilmemesi ve çeşitli tetkik ve tedavi yöntemleri ile kontrol alınması gerekir.

Kasıklarda Seğirmenin Nedenleri Nelerdir?

1. Ağır Fiziksel Aktiviteler

Gün içerisinde karın be baldır bölgesini yapılan egzersizlerden dolayı aşırı zorlanması halinde ağrı ve hareketlenme yani seğirme hissinin ortaya çıkması mümkündür. Genellikle aşırıya kaçılan fiziksel aktivitilerin söz konusu olması halinde bu durum görülür.

2. Uzun Süreli Hareketsizlik

Yaptığı iş gereği ya da bir başka sebepten dolayı hareketsiz bir şekilde yaşayan kişilerin uzun süre boyunca hareketsiz kalması sebebiyle kasıklarında seğirme görülebilir. Üstelik bu tür hareketsiz kişilerin yalnızca kasıklarında değil aynı zamanda vücudunun diğer bölgelerinde de hareket etme konusunda şikayetlere rastlamak mümkün olur. Bu nedenle de bu tür şikayetlerden kurtulmanın en garanti yolu olan egzersiz ve sporu yapmalısınız.

3. Apandisit

Kalın bağırsakla bağlantısı olan ve karnın sağ alt bölümünde bulunan apandis organının iltihaplanması durumunda apandisit hastalığı baş gösterir. Her ne kadar her yaş grubunda ortaya çıkıyor olsa da genellikle orta yaşlı kişilerde görülür. Kasıkta hissedilen hareketlilik ya da ağrı apandisit hastalığın işaret edebilse de yalnızca tek bir belirti ile doğru bir kanıya varmak mümkün olmayacağı için bu tür şikayetlere sahip olan kişilerin özellikle de apandisitin diğer belirtilerinden birkaçına da sahip olması halinde hiç vakit kaybetmeden doktora gitmesinde fayda var.

4. Hamilelik

Bebek bekleyen kadınların kasıklarında ortaya çıkan seğirmelerin hamilelik ile ilgilisi olup olmadığı merak konusudur. Kasıklarda hissedilmekte olan seğirmeler hamilelik belirtilerinden biri olsa da doğrudan bir belirti sayılmaz. Hamilelik döneminde rahim kaslarının daima kasılması sebebiyle seğirme hissinin ortaya çıkması mümkün olur. Bu seğirmenin yalnızca sol ya da sağ kasıkta olması ya da her iki kasıkta da ortaya çıkması da muhtemeldir. Hamileliğini ilk dönemlerinde kasıkların hafif seğirmesi bir yana bu durum ilerleyen dönemlerde daha da şiddetlenebilir. Bu tür seğirmeler tek başına bir hamilelik belirtisi sayılamayacağı için gebelik testinin yapılması ve bu şekilde bir sonuca varılması gerekir.

Hamileliğin genellikle ilk ayında ortaya çıkan bu durum ilk zamanlarda istemsiz hareketler yani seğirme şeklinde kendini gösterir ve çoğu anne adayı tarafından fark edilmez. Fakat bu tür ağrı, sancı ve seğirmelerin giderek artış göstermesi halinde artık anne adaylarının zorluk çekmeye başladığı görülür. Anne adayının giderek artan şikayetleri hayatını da olumsuz bir şekilde etkiler. Fakat biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi bu durum kesinlikle hamilelik belirtisi olarak görülemeyeceği için gerekli test ve tetkiklerin yapılması için doktora gitmeniz gerekir.

Kasıkta Seğirme Nasıl Geçer?

Kasıkta seğirmenin geçmesi için ilk olarak bu duruma sebep olan etkenin bulunması gerekir. Örneğin; ağır fiziksel aktivitiler sebebiyle bu tür bir sorunla karşı karşıya kaldıysanız bu durumda dinlenmeniz gerekir. Diğer yandan bunun tam tersi olarak uzun süre hareketsiz kalıyorsanız günün belirli bölümlerinde yürüyüş, egzersiz ya da çeşitli spor dallarını yapmalısınız.

Bir başka sebep olan apandisit iltihaplanmasının tedavisi ise ilk olarak ilaç kullanılarak yapılsa da tedaviye cevap alınamaması halinde cerrahi ameliyat yapılması gerekir. Kimi hastalar ameliyattan çekinerek ilaç tedavisini uzatır. Dilerseniz bitkisel tedavi yöntemlerini de tercih edebilirsiniz.

Seğirmeye sebep olan hamilelik durumunda ise bu seğirmelerin altında yatan bir başka sebep olup olmadığını iyi bir şekilde araştırmak gerekir. Aksi takdirde hem anne hem de bebeğin yaşamı tehlike altına girer.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.