Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kasıkta Kist veya Kitle Neden Olur?

Kasıkta kist ya da kitle oluşumu, kadınlarda daha sık olarak görülen rahatsızlıklardandır. Kasıkta kist ve kitle oluşumları, kadınlarda özellikle de yumurtalık kisti diğer adı ile over kisti olarak ortaya çıkar. Yaygın olarak görülen bir durumdur ve kadınların endişe ve paniğe kapılmasına neden olur. Fakat her zaman kişinin endişe duymasına gerek yoktur. Bazen yumurtalık kistleri zararsız da olabilir, ameliyat gerekmeden iyileşebilir. Birçok kadında farkına varamadığı ve rahatsız etmediği için bilinmeyen yumurtalık kistleri dahi bulunabilir.

Yumurtalık yani over kisti olarak bilinen kasık kistleri, tek taraf veya iki tarafta da görülebilir. Yumurtalığın her iki tarafında da oluşabilen kistler, içi dolu kesecik şeklindeki yapılardır. Yumurtalık kistleri, yaklaşık 2-3 cm civarlarında olabileceği gibi daha büyük de görülebilir. Müdahale edilmemiş kistler, büyüyüp 20-30 cm boyutlarına ulaşabilir. Şayet boyutları büyürse kişi rahatsız olabilir. Yumurtalık kistleri kadınların ağrılı adet dönemi yaşamalarına ve normal şartlara göre daha çok kanama yaşamasına sebep olabilir.

Yumurtalık Kistinin Çeşitleri Nelerdir?

İnklüzyon Kistleri: Bazı uzman doktorlara göre, over kanserinin habercisi olarak düşünülse de bu durum henüz kanıtlanmamıştır. Herhangi bir belirtisi bulunmaz ve ultrasonda görülemez. Fakat cerrahi rahim operasyonları esnasında rastlanabilir. Oldukça küçük boyutlarda görülürler.

Follikül Kist: Genç kadınlarda en fazla görülen kist türünden birisidir. Büyüyen yumurtalar çatlamayarak büyümeye devam eder. Bu yüzden oluştuğu düşünülür. Herhangi bir tedavi uygulanmasına gerek yoktur ve bu kist adet gecikmesi ile fark edilir. Uzman bir doktora başvuran hasta takibe alınabilir ve genelde bir sonraki adet döneminde bu durum kaybolur.

Gebelik Luteoması: Hamilelik süresinde görülebilir. Bazı hastalarda 20 cm civarı kadar büyüdüğü görülmüştür. Hastaların bazılarında erkeklik hormonu salınması sebebiyle tüylenme şikayetine neden olur. Gebeliğin bitimi ile ortadan kaybolabilir.

Kasıkta Kist veya Kitlenin Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık (over) kisti, kasıkta ağrı şeklinde kendisini belli eder. Fakat kasık ağrıları tek başına yumurtalık kisti sorununun bulgusu olarak kabul edilemez. Kasık bölgesinde tek bir tarafta ağrı olabileceği gibi çift tarafta da şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Genelde şiddetli ağrılara ve sancılara neden olmaz. Fakat otururken veya kasık bölgesini zorlayabilen bir hareket yapıldığında ağrının şiddeti artabilir. Kistlerde eğer patlama ve burkulma gibi durumlar olursa, kasık ve karın ağrıları şiddetlenebilir. Patlama ve burkulma durumlarında mide bulantıları ve baş dönmeleri gibi başka durumlar da ortaya çıkabilir.

Yumurtalık kisti görülen kadınlarda; adet gecikmesi ve adet düzensizliği gibi sorunlar görülebilir. Kistlerden dolayı cinsel ilişki esnasında yumurtalıkta şiddetli ağrılar olabilir. Kitle, ele gelebilen bir şişlik olarak fark edilir. Kistler iyice büyümüş ise ve rahatsızlık ilerlemişse, idrar torbasına baskı uygular ve sık sık idrara çıkmaya sebep olabilir.

Bahsedilen belirtiler, yumurtalık kisti tanısı konulması yeterli bulgular değildir. Kasıktaki kistlere özel herhangi bir belirti yoktur. Hastalığın tanısı belirtilerden yola çıkılıp direkt saptanamadığından dolayı muhakkak uzman bir doktora gidilmeli ve muayene olunmalıdır.

Kasıkta Kist veya Kitle Nasıl Geçer?

  • Kasık bölgelerinde meydana gelen kistler özellikle de kadınlarda çok sıklıkla rastlanır ve tespit edilmesi çok daha kolaydır. Genelde yumurtalık bölgesinde meydana gelebilen kistler kişinin yumurtlamasını da olumsuz etkiler. Yumurtalık bölgesinde oluşan kistler, kadınların hamile kalmasını etkileyebilir.
  • Yumurtalık kistleri, ultrason görüntüsüyle kolay bir şekilde tespit edilebilir. Erken teşhis ile kistler aşırı derecede büyümediyse cerrahi operasyona gerek kalmaz. İlaç kullanarak kistlerin erimesi sağlanabilir. Hatta bazen kist takibi yapılabilir ve büyümüyorsa ilaç dahi kullanılmaya gerek kalmaz. Belirli aralıklarla kontrole gidilmesi gerekir.
  • Yumurtalık kistleri büyürse kişi şiddetli ağrılar ve kasılmalar yaşayabilir. Özellikle bu durum adet döneminde çekilmez hale gelebilir. Çok fazla büyüyen kist ve kitle durumlarında, cerrahi müdahale yapılması gerekir.
  • Erkeklerde ise kasık bölgesinde oluşabilen kistler, nadir olarak meydana gelir. Bu durum genellikle ciddi bir durum oluşturur. Tümörden kaynaklanan bu kistlerin erken teşhis edilmesi, tedavinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için önemlidir. Doğru tanının konulması ve tedavi yöntemlerinin uygulanması için muhakkak uzman bir doktora başvurulmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.