Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Katarakt Hastalarının Kontakt Lens Kullanması

Katarakt Nedir?

Katarakt göz içindeki lensin saydamlık düzeyinin azalması ve buna bağlı olarak görmeyi en aza indirmesidir. Halk dilinde göze perde inmesi olarak da bilinen katarakt son dönemlerde gelişen göz cerrahisi ile birlikte kolay müdahalelerle tedavi edilebilmektedir. Göz içindeki doğal lensin esas görevi görüntüyü kırarak retinaya yansıtmaktır. Katarakt rahatsızlığında göz bu işlevi yerine getiremez ve bu gibi durumlarda cerrahi müdahale şarttır. Katarakt oluşumundaki önemli etmenlerden biri ilerleyen yaştır. Fakat kalıtsal ve doğuştan da olabilmektedir. Görme yetisine çok etkisi olan halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet de katarakt oluşumunun sebeplerindendir. Sigara ve diğer uyuşturucu madde kullanımlarında da gözde katarakt oluşumu görülebilir. Bunlara ek olarak dışarıdan gelen herhangi bir etmen, göze darbe alınması gibi nedenlere bağlı olarak da gözde katarakt ortaya çıkabilir.

Katarakt tedavisi ancak cerrahi müdahale ile gerçekleştirilebilir. Doktor muayenesi sonrasına kişilerin ameliyat için uygun olup olmadığı belli olurken bu muayenelerde yapılan ölçümlerle göz içine yerleştirilecek olan lenslerin belirlemeleri yapılmaktadır. Kişiye göre belirlenen bu lensler; monofokal, multifokal, trifokal lensler olarak ayrılmaktadır. Monofokal lensler katarakt hastalarının başka bir rahatsızlıkları da varsa tercihe sunulur. Bu lensler sayesinde kişi ameliyat sonrasında uzağı net bir şekilde görebilirken, yakını görme konusunda gözlüğüne ihtiyaç duymaktadır. Multifokal lenslerde ise hem uzağı hemde yakını görmeyi hedefleyenler için uygulanmakta olan lenslerdir. Trifokal lensler de multifokal lenslerin geliştirilmiş hali olan hem uzak hem yakını görmeyi hedefleyen ikiden fazla odaklı lenslerdir.

Katarakt Hastalarının Kontakt Lens Kullanması Mümkün müdür?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi göz içindeki odakları ve rahatsızlığı gidermek için yapılan katarakt ameliyatları göz içi lenslerinin göze yerleştirilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Yapılan cerrahi müdahale ile yerleştirilen bu göz içi lenslerinden başarılı sonuç alınamamışsa ya da işlem yapılamayacak kadar küçük yaştaki çocuklar söz konusu ise yumuşak yapılı kontakt lensler tercih edilmektedir. Çocuklar için katarakt ameliyatı belirli yaşa kadar göz yapısı geliştiği için risk taşımaktadır. Katarakt rahatsızlığı doğum sonrasında da ortaya çıkmaktadır. Bu kadar küçük çocuklar için cerrahi müdahale göz yapısının gelişmesini zora sokacaktır. Bu nedenlere bağlı olarak dört yaşına kadar kontakt lenslerle görüş düzeltilmeye çalışılmaktadır. Dört yaş sonrası çocuklarda katarakt ameliyatı ile göz içi merceği yerleştirilmeye başlanmaktadır. Tek gözde meydana gelen rahatsızlıklarda bebeğin yaşı biraz daha küçük olabilmektedir. Belirttiğimiz bu yumuşak kontakt lensler, katarakt ameliyatı sonrasında da pediatrik hastalara çok sık uygulanan bir tedavi şeklidir. Burada önemli olan kontakt lenslerin göz doktorunun önerisi ve gözetiminde tercih edilmesidir.

Aynı zamanda katarakt ameliyatı sonucunda alınan göz içindeki yıpranmış olan doğal lensin yerine geçecek seçeneklerden biri de kontakt lenslerdir. Fakat kontakt lenslerin avantajı olduğu kadar dezavantajıda olabilir. Avantaj olarak gözlüklerden daha iyi derinlik hissi yarattığı için daha iyi görüş açısı sağladığını söylemek mümkündür. Katarakt ameliyatı sonrasında doktor kontrolü ve izni ile kullanılan kontakt lensler iki göz arasındaki algı farkını ortadan kaldırarak görüş farkını en aza indirmektedir. Dezavantaj olarak düşünüldüğünde ise ilk akla gelen kontakt lens kullanımının düzen ve emek isteyen bir iş olmasıdır. Kontakt lenslerin hijyeni son derece önemlidir. Günlük olarak solüsyonla temizlenmesi gerekir ve bunun yanında ellerin temizliği de son derece önemlidir. Aşırı tozlu ya da kirli ortamlarda lens çok çabuk kirlenir hatta bazı durumlarda çizilerek kullanılamayacak hale gelir. Katarakt ameliyatı sonrası hassas olan gözünüz için enfeksiyon riskini artırması açısından büyük dezavantajı bulunacağı için kontakt lens tercihinizi doktor gözetiminde gerçekleştirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Aynı şekilde uzun süreli kullanımlar için dizayn edilmiş kontakt lensler de tercih edilebilir. Bu lensler gece gündüz çıkarılmadan kullanılmaktadır. Bu lensler düzenli bir şekilde uzmanlar tarafından çıkarılıp temizlenmektedir. Yukarıda belirttiğimiz risklerin çoğu bu sürekli kullanılan kontakt lensler için de geçerlidir. Sürekli kontakt lensler de düzenli bakım ve hijyen gerektirdiği için enfeksiyon riski taşımaktadır.

Katarakt hastalarının kontakt lens kullanımı bazı doktorlara göre sakıncalı olarak belirtilmiştir. Yazının başında da belirtildiği gibi kontakt lens kullanımı hem avantajlı hem de dezavantajlı olabilmektedir. Kesin kullanılması gereklidir gibi net bir yargı bulunmadığı ve her göz yapısının birbirinden farklı olduğu düşünüldüğünde eğer kontakt lens kullanacaksanız doktor muaynesi sonrası gözetim halinde bu işlemi gerçekleştirmeniz önemli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.