Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kaygı Bozukluğu

Kaygı duygusu hayatın, her insanın normal bir parçası. Birçok insan günlük yaşamı içerisinde farklı konularda kaygı yaşar. Herkesin bir şekilde yetişmesi gereken önemli bir sınav, toplantı ya da özel günler olabilir. Bu durumda herkes kaygılanabilir. Aslında kaygı, insanların günlük hayatında baş edilebilir bir duygu. Ayrıca herhangi kötü bir durumda, bununla baş edebilmek, üstesinden gelebilmek için hızlı bir şekilde karar verip, harekete geçmemizi sağlar. Kaygı abartılmadığı sürece hafif ve baş edilebilir bir duygu. Kaygının çok yoğun olarak hissedilmesi, bu duygunun takıntı haline getirilmesi durumda kaygı bozukluğu hastalığı oluşur.

Kaygı Bozukluğu Nedir?

Kaygı bozukluğu daha çok psikolojik bir sağlık sorunudur. Kaygı bozukluğu hastalığına sahip olan bireylerde sürekli ve aşırı bir şekilde endişe durumu meydana gelir. Aşırı endişe ve kaygı insanların günlük hayatını olumsuz bir şekilde etkiler. Kaygı bozukluğu hastalığına sahip olan bireyler sürekli her şeyin en kötüsünü düşünür. Her olay ve durum kendi denetimi, kontrolü dışında olur. Herhangi bir durumda iyi bir şey olması mümkün değil.

Kaygı bozukluğu hastalığı daha çok sağlık, aile, iş, eğitim ve para gibi konularda ortaya çıkar. İnsanlarda kaygı bozukluğu hastalığı ilk olarak en az altı ay boyunca her gün olur ve gün boyunca yaptığınız her işte karşınıza çıkar. Kaybı bozukluğu hastalığının hayat boyu görülme sıklığı %5 ya da 6 oranında. Yani her 100 kişiden 6’sı hayatının herhangi bir zamanında kaygı bozukluğu rahatsızlığını yaşayabilir. Yaşla birlikte kaybı bozukluğu hastalığı da artabilir.

Kaygı Bozukluğu Belirtileri

Kaygı bozukluğu hastalığının bazı temel özellikleri bulunur. Bu özellikler bireylerin yaşamlarında kendini sebepsiz ve engel olamadığı bir şekilde sürekli huzursuz, gergin, sinirli ve sıkıntılı hissetmesi gibi. Bu özelliklere ek olarak çarpıntı, terleme, titreme, hızlı nefes alıp, verme, tansiyonun yükselmesi, kas gerginliği, mide bulantısı ve boğulma hissi gibi fiziksel duygular eklenir.

Kişilerde kontrolü tamamen kaybetme, her an kötü bir şey olacakmış gibi hissetme ve uyku bozukluğu da görülür. Kaygı bozukluğu hastalığının teşhis olarak konulması için, bireyin günlük yaşamını olumsuz bir şekilde çok fazla etkilemesi gerekir. Bu durum normal bir seviyede olan kaygı duygusunu, kaygı bozukluğu hastalığından ayıran bir özellik.

Kaygı bozukluğu hastalığına sahip olan bireylerin duygu, düşünce ve davranışları her an olumsuz bir durumda olur. Herhangi bir sebep yokken aşırı derecede fazla olan, denetlenmeyen ve kontrol altına alınmayan durumlar hastalığın temel belirtisi arasında. Birçok kişi kaygı ve endişesinin fazla olduğunu fark eder fakat bir türlü kendini teselli edemez, sakinleşemez. Çevrelerinde aşırı evhamlı olarak nitelendirilir.

Kaygı bozukluğunda, yorgunluk, odaklanma zorluğu, dikkat bozukluğu, uykuya kolay dalamama ve sık sık geceleri uyanma diğer belirtiler arasında bulunur. Kaygı bozukluğu hastalığında, fiziksel bir rahatsızlık var gibi bazı bedensel belirtiler de görülür. Mesela, nedeni bilinmeyen yorgunluk, şiddetli baş ağrısı, kas ağrıları, yutkunmada zorluk çekme, titreme, sabırsızlık, mide bulantısı, terleme, sıcak basma ve sersemlik gibi fiziksel belirtiler ortaya çıkar.

Kaygı Bozukluğunun Tedavisi

Kaygı bozukluğu psikolojik bir hastalık olduğu için tedavi edilebilir. İlk olarak yapılması gereken bir psikiyatriste başvurmak. Doktorun yapacağı psikiyatrik bir değerlendirmenin yanında, ek olarak fiziksel belirtilerin farklı bir hastalıktan kaynaklanıp, kaynaklanmadığının kontrolünü yapar.

Tedavi olmaya karar veren kaygı bozukluğu hastalığının görüldüğü kişiler tedaviden büyük oranda yarar sağlar. Kaygı bozukluğu hastalığının tedavisinde kullanılan yöntemlerin biri ya da ikisinin uygulanması başarılı sonuçların elde edilmesini sağlar. Nasıl bir tedavi şeklinin uygulanacağına daha çok doktorunuzla birlikte karar vermeniz faydalı olur. Çünkü bir kişiye iyi gelen bir tedavi farklı bir insan için uygun olmayabilir. Bu hastalıkta kişiye daha çok psikoterapi ve bunun yanında beraber yürütülen ilaç tedavisi de uygulanır.

Kaygı bozukluğu hastalığında daha çok antidepresan ve ayrıca anksiyolitik türü ilaçlar kullanılır. Bu hastalıkta uygulanan tedavinin amacı aslında kaygı, endişe ve gerginlik gibi olumsuz, takıntılı duyguların normal seviyeye ulaşması. Tedavide hastalara uygulanan ilaçların ciddi herhangi bir yan etkisi bulunmaz ve ayrıca bağımlılık gibi bir risk barındırmaz. Bu hastalığın tedavisinde kullanılan kaygıyı azaltmaya yönelik benzodiyazepin türü ilaçlar yeşil reçete ile hastaya verilir. Yeşil reçeteye sahip olan bu tür ilaçları sadece doktorunuzun tavsiye ettiği dozda ve zamanda kullanın. Kendi kararınıza göre ilacın dozunda ayarlama yapmamalısınız.

İlaç tedavisinin etkisi kullanımdan itibaren birkaç hafta sonra kendini göstermeye başlar. İyileşme belirtileri görüldüğü anda ilacı kesmemelisiniz. Tam olarak hastalığın belirtileri tamamen geçinceye kadar ilaç kullanımını düzenli bir şekilde gerçekleştirin. Hastalıkta tam olarak bir düzelme ve iyileşme sağlandıktan sonra, tedaviye en az 1 yıl kadar devam edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.