Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

KAYISININ FAYDALARI NELERDİR?

Güzel bir sarımsı turuncu rengi olan, kadife benzeri dokunulduğunda pürüzsüz ve yumuşak bir yüzeye sahip olan ve yaz aylarının ilk işaretçisi olan kayısı, düşük yağ oranı ve yüksek miktarda fiber içermesiyle tüketilmesinde büyük faydalar bulunmaktadır. Bizde bu yazıda siz okurlarımıza kayısı hakkında bilmediğiniz özelliklerden bahsedeceğiz. Gerek yararları ile ilgili gerekse zararları ile ilgili bilgileri yazımızı dikkatlice okuyarak elde edebilirsiniz.

Kayısının tarihçesini inceleyecek olursak ilk olarak Çinde hasat edilmeye başlanmış ancak uluslararası ticaret sebebiyle tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Çoğunlukla Amerika kıtasında ve Yeni Zelanda’da yetiştirilmektedir. Ülkemizde ise Malatya, Elazığ, Erzincan, Iğdır, Kars, Mersin, Antakya ve diğer deniz ikliminin yaşandığı bölgelerde yetiştirilmektedir.

Kayısının bir kaselik servisinde sadece 60 kalori bulunmaktadır. Ayrıca potasyum ve vitaminler bakımından da çok zengin bir yaz meyvesidir. Taze olarak yaz aylarında tüketebildiğiniz gibi kurutulmuş olarak tüm yıl boyunca tüketebilirsiniz. Şimdi alt başlıklar altında kayısının faydalarından ve hastalıklara olan etkilerinden bahsedeceğiz.

1.Göz Sağlığı

göz-saglıgı

Birçok araştırma göstermiştir ki, kayısı tüketimi optik sağlığınız için epeyce faydalıdır. Günde 2 ya da 3 servis kayısı tüketen kişilerin yaşla alakalı olan makula dejenerasyonu yaşamasını önlediği bilinmektedir. Makula dejenerasyonu ise yaş ilerledikçe meydana gelen gözdeki görme bozukluğu olarak ifade edilebilir. Ayrıca kayısının gözdeki sinirleri de güçlendirdiği bilinmektedir. Kayısının içinde bulunan A vitamini ve Beta Karoten göz hastalıkları riskini de azaltmaktadır.

2.Antioksidan

apricot1

Kayısıda bulunan antioksidanlar, vücudun fonksiyonlarını düzgün bir şekilde gerçekleştirmesi için gerekli olan bir maddedir. Vücutta ne kadar fazla antioksidan bulunursa toksinlerin vücuttan atılması o kadar kolaylaşır. Toksinler sindirim sisteminde birikerek zararlı etkiler bırakmaktadır. Antioksidanlar ayrıca oksijene maruz kalarak vücutta doğal olarak üretilen ve serbest halde dolaşan radyoaktif atomların da etkisini azaltmaktadır. Kayısıda bulunan A vitamini de güçlü bir antioksidan özelliği göstermektedir.

3.Yüksek Fiber İçeriği

181220140234523593637_3

Kuru ve taze kayısı en iyi diyet fiber yani posa kaynağıdır. Diyet fiber bağırsaklarda suyu tutarak yumuşak ve hacimli bir dışkı oluşmasını sağlar. Kayısı da bulunan bol miktardaki fiber de insan vücudu için yararlı ve suda çözünen fiberdir. Bu durum posanın vücutta çözülmesini kolaylaştırır. Bu jel benzeri madde erir ve yağımsı asitlerin yıkımını kolaylaştırır. Ayrıca sindirilmiş gıda parçacıklarının bağırsaklardan atımını da sağlamaktadırlar. Vücudumuz, mide bağırsak düzensizliklerini engellemek için de bu posaya ihtiyaç duymaktadır.

4.Kalp

8ec897f498e1969665d3f5155afb0017

Kayısı da bulunan yüksek miktardaki suda çözünebilen posanın kalp içinde yararlı olduğu bilinmektedir. Paso vücutta bulunan kötü kolesterol seviyesini düşürerek kardiyovasküler yani kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltıcı bir etki göstermektedir. Ayrıca iyi kolesterol olarak bilinen seviyeyi de yükselterek kalp için yararlı etkileri de bulunmaktadır. Kayısı da bulunan potasyum vücuttaki elektrolitleri dengeler ve kalp kaslarının en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Sonuç olarak günlük yarım porsiyon kayısı tüketimi kalp sağlığınız için faydalı ve yararlı etkiler bırakmaktadır.

5.Potasyum

kayısı_1

Kayısı gibi meyveler potasyum seviyesi yüksek olan meyveler arasında yer almaktadır. Yüksek miktardaki potasyum oranı da vücut için oldukça faydalıdır. Potasyumun tuz veya sodyum ile etkileşime geçmesi, hücreler arası ve hücre içlerindeki su seviyelerinin düzenlenmesini sağlar. Hücreler arasında bulunan bu su ya da akışkan nöro-transmitter maddelerin taşınımından sorumlu olarak görev yapmaktadır. Potasyum ayrıca kan basınç seviyenizin sabit tutulmasında da etkilidir. Potasyum eksikliği, hipertansiyon riskini arttırıcı bir etkisi vardır. Hipertansiyonun kalp krizini tetikleyici bir sürü çeşidi bulunmaktadır. Günlük yarım porsiyon kayısı yemek vücudun potasyum ihtiyacının yüzde 21’ini karşılamaktadır.

6.Non-Heme Demir Çeşidi

meyve_suyu

Heme ve Non-Heme olmak üzere 2 çeşit demir bulunmaktadır. Heme demiri, hemoglobin içeren kırmızı et, tavuk ve balık gibi gıdalarda bulunur. Non-Heme demiri ise daha çok C vitamini bakımından zengin turunçgiller, lahana ve çilek gibi meyve ve sebzelerde bulunmaktadır. Bu demir çeşidi kolayca vücuda absorbe edilememektedir. Vücutta biriken Non-Heme demiri daha uzun süreler vücutta kalarak yavaşça absorbe edilir. Bu durumda Non-Heme demirinin yararlarını arttırmaktadır. Temel olarak Non- Heme demirinin özelliği ise meyve ve sebzelerden alındığında vücuda emilme oranının artmasıdır. Daha çok kuru meyve kaynaklı bir demir çeşididir. Bu demir içeriği anemi hastalığının gelişmesini azaltır. Anemi, kanda bulunan kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinde ve vücuttaki düşük hemoglobin seviyesinde karşılaşılan bir hastalıktır. Belirtileri ise fıtık, halsizlik ve günlük faaliyetleri gerçekleştirememe durumudur. Genç kızların ve bayanların anemi olma ihtimali daha fazladır. Çünkü regl dönemlerinde yaşanan kan kaybı demir kaybına da sebep olur. Bu yüzden kayısı tüketmek anemi hastalığının riskini azaltmaktadır.

7.Kanser

kanser-belirtileri-nelerdir-kanser-nasil-olusur

Zararlı hücrelerin çoğalıp toplu bir hale gelerek vücuda lenf ya da kan dolaşım sistemiyle yayılması durumunda meydana gelen hastalığa kanser adı verilmektedir. Vücutta serbest halde bulunan radyoaktif atomlar DNA yapısına saldırıp, hücrelerin istemsiz büyümelerine sebep olur. Böylece sağlıklı hücreleri ele geçirip yok olmalarını sağlamaktadırlar. Antioksidanlarda temel olarak bileşikleri temizleyici etki yapar ve bu radyoaktif atomları durdurmakla görevlidir. Yüksek miktarda antioksidan içeren kayısı da gelişen kanser riskini azaltır. Hatta kayısı çekirdeğinin, büyüyen kanserli hücreleri herhangi bir yan etki bırakmadan öldürdüğü bilinmektedir. Sonuç olarak antioksidanlar vücudu kanserli hücrelerden uzak tutar ve başta akciğer kanseri olmak üzere diğer tip kanserleri de durdurmada yardımcıdır.

8.Cilt

Cilt

Cilt sağlığı için A ve C vitamini gibi antioksidanlar tavsiye edilmektedir. Kayısı da bulunan antioksidanlar hücreler ile ölü deri tabakasını uyarır ve daha hızlı hücre üretimi sırasında oluşan yaşlanma sürecini yavaşlatır. Cildinizi yeniler ve kırışıklıkları cildinizden uzaklaştırır. A vitaminin de akne ve genel cilt problemlerini durdurduğu bilinmektedir.

9.Kilo Verme

hızlı-kilo-vermek

Yüksek miktardaki posa oranı kilo vermek isteyen insanlar için bir hediye özelliği taşımaktadır. Sindirim ve boşaltım sisteminin metabolizma hızlarını arttırır. Düşük kalori oranı ile kayısı, diyet yapan ve vücut çalışan kişilerin ara öğünlerde atıştırmalık mutlaka tüketilmesi gereken bir yaz meyvesidir.

10.Kemikleri Güçlendirme

callos-on-bone

Kemiklerin gelişmesi için kalsiyum gerekmektedir. Kalsiyum eksikliğinde ise osteoporos yani kemik düzensizliği meydana gelir. Kayısı da bulunan yüksek kalsiyum kemiklerin gelişiminde etkili bir rol oynamaktadır. Bol miktarda kayısı tüketerek kemiklerinizi güçlendirebilirsiniz. Ayrıca kullanılan ve fazla miktarda bulunan kalsiyumun da vücuttan atılması gerekir. Bu etkiyi de yine kayısı da zengin miktarda bulunan potasyum sağlamaktadır. Yeterli miktarda potasyum alınmaz ise fazla kalsiyum kana karışarak vücuda zararlı etkiler verebilir.

Fazla Kayısı Yemenin Bir Zararı Var Mıdır?

Kayısının bilinen pek bir zararlı etkisi bulunmamaktadır. Sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz. Ancak alerji gibi durumlarda doktorunuza danışarak tüketmenizi tavsiye ederiz. Günlük dozaj olarak belirlenen yarım porsiyonu da aşmamanız gerekmektedir. Son olarak hamile ve emziren bayanların kullanması ile ilgili net bir bilimsel bilgi bulunmamaktadır. Yine aynı şekilde doktorunuza danışarak tüketmeniz gereklidir.

Kayısının tüm yarar ve zararlarından bahsettikten sonra besin değerlerine ait tabloyu da siz okurlarımızla paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

Kayısının Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal): 48
 • Toplam yağ: 0,4 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 1 mg
 • Potasyum: 259 mg
 • Karbonhidrat: 11 g
 • Diyet lifi: 2 g
 • Şeker: 9 g
 • Protein: 1,4 g
 • A vitamini: 1.926 IU
 • C vitamini: 10 mg
 • Kalsiyum: 13 mg
 • Demir: 0,4 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0,1 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 10 mg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.