Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Pek Çok Şeye İyi Gelebilecek İlginç Bir Besin: Kaynamış Yumurtanın Suyu

Yumurta her yönüyle oldukça faydalı bir besin maddesi. Günlük beslenme düzeninize dahil edeceğiniz yumurtayla sağlığınız için oldukça olumlu yönde yararlanabilirsiniz. Yumurta sadece kendisiyle değil, yumurtayı kaynattığınız suyla da oldukça faydalı. İlk bakışta anlaması biraz güç olsa da inanın yumurtayı kaynattığınız su da bir çok fayda barındırıyor. Çünkü yumurtanın kabuğu özellikle kalsiyum açısından oldukça zengin ve yumurta kaynarken kabuğunun içerdiği kalsiyum ve faydalı minerallerin bir kısmı o suya geçiyor. Kahvaltı geleneklerimiz arasında yumurta da yerini almıştır, dolayısıyla kaynattığınız yumurtanın suyundan da kolaylıkla ve rahatlıkla yararlanabilirsiniz. Yumurta başta kemik rahatsızlıkları, saç ve cilt sorunları, vücut direncinin ve metabolizmanın kuvvetlendirilmesi gibi konularda fayda sağlar. Yumurta günlük hayatımızda sıkça kullandığımız bir besin. Üstelik sadece akı ya da sarısıyla değil kabuğuyla ve hatta kaynattığınız suyla bile fayda görebileceğiniz bir besin kaynağı. Kahvaltıda yediğiniz yumurtanın, salatalarda kullandığınız yumurtanın, kek ve börek gibi hamur işlerinde kullandığınız yumurtanın faydaları ve kullanım alanı yalnızca kendisiyle değil kaynatıldığı suyla ve kabuğuyla da birlikte düşünülmeli. Gelin şimdi yumurtayı kaynattığınız suyu ve kabuğunu nasıl kullanabileceğinize göz atalım.

1. Saçlarınıza canlı bir görünüm sağlayabilir

Yumurta kalsiyum ve mineral açısından oldukça zengin bir besin. Bu yumurtanın yalnızca yediğimiz kısmı için geçerli değil aynı zamanda yumurtanın kabuğu için de geçerli. Dolayısıyla yumurtayı kaynattığınız su da kalsiyum ve mineral açısından zenginleşir. Yumurtayı kaynattığınız su, ılıklaşmaya başladıktan sonra saçlarınıza dökebilirsiniz. Bu sayede protein açısından oldukça zenginleşmiş olan bu su saçlarınızın daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Kuru saç ve kuru saç derisi için de oldukça iyi gelen kaynamış yumurtanın suyu içeridiği faydalı mineraller sayesinde bu sorununuzun çözümünde de size yardımcı olabilir.

2. Çiçek bakımında kullanabilirsiniz

Kaynamış yumurta suyu, içerdiği kalsiyum ve mineraller açısından oldukça zengin olduğu için bitkilerin gelişiminde de kullanılabilir. Evde baktığınız çiçeklerinize bu suyu dökerek onların beslenmelerine olumlu katkılar sağlayabilir, sararıp solan çiçeklerinizi tekrar canlandırabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken kaynamış yumurta suyunu oda sıcaklığına gelene kadar beklettikten sonra uygulamanız gerektiği.

3. Kireci temizlemeye yardımcı olur

Mutfakta kullandığınız kaplarda ya da kettleda biriken kireçleri temizlemek için hem yumurta suyu hem de yumurta kabukları size yardımcı olabilir. Kireçlenen kabın içine yumurta kabuklarını döküp üzerine de yumurtayı kaynattığınız suyu döküp tekrar kaynatın. İçine ilave edeceğiniz sirkeyle de sonrasında kirecin kaybolduğunu göreceksiniz. Bu sayede kireç sökücü gibi çeşitli kimyasalları kullanmak zorunda kalmayacaksınız.

4. Kemiklere iyi gelir

Yumurta yalnızca içeriğiyle değil, kabuğuyla da oldukça faydalı. Yumurta kabuğu yüksek miktarda kalsiyum içerir. Yumurta kabuğunun neredeyse tamamına yakını kalsiyumdan oluşuyor. Yumurta kabuğu aynı zamanda magnezyum ve demir gibi yararlı maddeler açısından da zengindir. Bu özellikleriyle kaynamış yumurta suyu başta kemik erimesi olmak üzere kemiklerle alakalı rahatsızlıklara da iyi gelir.

5. Cilt bakımında kullanmak için çeşitli kürler hazırlamada kullanılabilir

Yumurta kabuğu içerdiği yüksek kalsiyum sayesinde cilt için oldukça iyi bir madde. Yumurtayı kaynattığınız suyu dökmeden bir kenara ayırın. Sonrasında 2 yumurtanın kabuğunu mikser yardımıyla toz haline getirdikten sonra suya ilave edin. 2 yemek kaşığı yumurta beyazıyla beraber karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz. Bu şekilde bir çok cilt bakım kürü tarifi uygulayabilirsiniz, içinde yumurta kabuğu ve yumurta suyunun da yer aldığı. Bu sayede cildinizin kendini yenileme sürecini hızlandırmış olacaksınız. Aynı zamanda bu kürle cildinizdeki bir takım lekelere karşı önlem alabilir, cildinizin rengini açmada yardımcı olur.

6. Akvaryumunuzda kullanabilirsiniz

Eğer hobi olarak evinizde balık bakımıyla uğraşıyorsanız kaynamış yumurta suyu işinize yarayabilir. Özellikle içinde bitkilerin de yer aldığı akvaryumlarınıza bir miktar kaynamış yumurta suyu ilave ederek özellikle bu bitkilerin kaynamış yumurta suyunun faydalarından yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Burada da dikkat etmeniz gereken suyu kaynarken ya da sıcakken değil ideal oda sıcaklığına geldiği zaman dökmeniz gerektiği.

7. Et suyu ya da tavuk suyu hazırlarken kullanabilirsiniz

Et ya da tavuk suyu hazırlarken hazırladığınız sıvının içine kaynamış yumurta suyu da ilave edebilirsiniz. Bu sayede kalsiyum sayesinde daha besleyici bir karışım hazırlamış olacaksınız. Yani hazırladığınız çorbaların protein açısından çok daha zengin olmasını istiyorsanız içine mutlaka et ya da tavuk suyuyla beraber kaynamış yumurta suyu da koyun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.