Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kaynana Dilinin Faydaları

Kaynana Dili Nedir?

Botanik adı “Opuntia ficus-indica” olan kaynana dili, dünyanın kurak ve yarı kurak bölgelerinde uzunca bir süre tarım ekonomisinde önemli bir evcilleştirilmiş bitki olan bir kaktüs türüdür. Kaktüs yapraklarının uç kısımlarında çıkan meyveleri yenmektedir. Meksika kökenli olduğu düşünülmektedir. Bitki ve meyvesi için yaygın olan isimlerden bazıları “Hindistan figürlü opuntia, frenk yemişi, kaktüs armudu”dur.

Kaynana Dili Kaktüsünün Özellikleri ve Bileşimi

Kaynana dilinin kaktüsü yüksek sıcaklığa ve nem seviyelerine tolerans gösterse de, güneşli, çöl benzeri koşullarda en iyi biçimde yetişir. İğne yapraklı kaynana dilinin bir düzineden fazla türü Opuntia cinsine aittir. Ancak hepsinde büyük yaprakları andıran, yuvarlak şekilde etli, yeşil renkli yapraklar bulunur. Hızlı ve tek açılı büyüme eğilimi ile yapraklar aslında bitkinin kaynaklarından oluşur. Genel olarak meyvelerin uzunluğu 4 inç (10 cm) ila 18 inç (46 cm) arasında değişir. Büyük yaprakların 50 cm genişliğinde olduğu bilinmektedir. Kaynana dili kaktüsünün yüksekliği, bir ayağından boyuna kadar 7 m olarak değişebilmektedir.

Çoğu kaktüs bitkisi gibi, kaynana dili, yapraklarda çıkıntı yapan uzun, keskin dikenlere sahiptir. Buna ek olarak, glochid olarak adlandırılan, daha zor görülen küçük dikenler, omurga tabanında bulunabilir. Bulanık görünümlü yamalarla gizlenmiş dikenler zararsız görünebilir. Bununla birlikte, yapraklardan kolaylıkla çıkarılırlar. Ancak bir kişinin derisine girdikten sonra, günlerce tahrişe neden olabilirler. Şili’de yapılan bir araştırmaya göre kaynana dili kaktüs yapraklarının kimyasal bileşiminin çoğu sebzeden farklı olmadığı bildirilmiştir. Kaynana dili kaktüsünün yüksek lif, B vitaminleri, magnezyum ve demir içeriğinin bolca olduğu söylenir. Aynı zamanda su, karbonhidrat, protein, yağ, mineraller, C vitamini ve beta karoten açısından zengin bir bitkidir.

Kaynana Dili Meyvesi

Kaynana dilinin meyveleri yenmektedir. Meyve soyularak ya da çiğ bir şekilde yenilebilir. Bununla birlikte, pek çok uzman, şeker, jöle, meyve suyu veya şarap haline getirildiğinde meyvenin en iyi şekilde kullanıldığını belirtmektedir. Kaynana dili aynı zamanda kurutulmuş veya ekstre şeklinde de bulunur. İlkbahardan yaza kadar, kaktüs çiçek açar ve meyveleri yaprakların kenarlarına dizilir. Sonra, sonbaharın sonlarına kadar meyve olgunlaşır ve toplanmaya hazırdır. Meyve sadece olgunlaştıklarında hasat edilmeli ve Eylül ayından Kasım ayına kadar olgunlaşmaları için beklenmelidir. Bir kere topladıktan sonra, meyveler genelde bir haftanın altında kısa bir raf ömrüne sahiptir.

Kaynana dili kaktüsünün çiçekleri, kırmızı, sarı veya mor olup, her çiçek bir meyve verir. Ortalama olarak, meyve yaklaşık 7 cm (2,5 inç) kadar büyür ve şekli silindirdir. Meyve eti beyaz, yeşil, sarı, kırmızı veya mor gibi birçok farklı renkte bulunsa da, Amerika’daki çoğu insan kırmızımsı-mor veya koyu kırmızı çeşitleri bilir; Meksika’da ise beyaz tenli çeşitler en yaygın olanıdır.

Kaynana Dili Kaktüsünün Kullanım Alanı

Kaynana dili kaktüsünün evler için son derece etkili, su geçirmez bir boya yapmak için kullanılabileceği keşfedildi. Meksika ve diğer bölgelerdeki köy sakinleri, özellikle Meksika’da ve diğer yerlerde, hayvan hatları ve insan avcılara karşı koruyucu bir bariyerin yanı sıra sınır çizgilerini işaretlemenin etkili bir yolu olarak yıllarca kaynana dili kaktüsünü kullanmışlardır. Orta Afrika’da, yapraklardan alınan su uzun süreli ve etkili bir sivrisinek savar olarak kabul edilmiştir. Meksika kültürünün yüzyıllardır önemli bir kısmını oluşturan kaynana dili kaktüsü hala tıbbi ve beslenme amaçlı kullanılmaktadır. Bitkinin meyveleri ve çiçekleri doğal gıda renklendiricileri olarak kullanılır. Kaktüs sakızı bezi sertleştirmek için kullanılır. Çiçeklerden esansiyel yağlar parfüm yapmak için kullanılır ve tohumlar bir yağ kaynağıdır. Kaynana dili, hayvan yemi ve boya kaynağı olarak da kullanılmaktadır.

Bugün, kaynana dili, geçmişte olduğu gibi kullanıldığı birçok problemin çözüm yolu olarak hâlâ kullanılmaktadır. Örneğin, kesikler, böcek ısırıkları, güneş yanığı ve rüzgar yanması tedavisinde kullanılmaya devam edilmektedir. Son üç yılda, kaynana dilinin iyileştirici özellikleri üzerine bazı ilginç çalışmalar yapılmıştır. Birincil araştırmada, kan şekeri düzeylerini düşürme üzerine odaklanıldı. 1990’lı yıllarda yapılan hayvan çalışmalarının, geleneksel olarak kullanılan dozların altındaki kaynana dili özlerinin, kan şekeri seviyelerini azaltabileceğini gösterdiğini bildirdi. Bu, bir gün insanlarda diyabet tedavisinde kullanılabilecek olması açısından insanlık için umut verici bir gelişmedir. Kaynana dili özünün bazı ilginç çalışmalarda kullanılmasından sonra, pişmiş yaprakların şeker seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu, dolayısıyla geleneksel tıbbi kullanımın geçerliliğini doğruladığını belirtti.

Kaynana Dilinin Faydaları Nelerdir?

İğne armutlarının sağlığa olan yararlarından bazıları, kolesterol düzeylerini düşürme, sindirim sürecini iyileştirme, diyabet riskini azaltma, bağışıklık sistemini güçlendirme, kemik büyümesini teşvik etme, kan damarlarını güçlendirme, bazı kanserleri önleme, Alzheimer riskini azaltma, Kilo verme çabalarına yardımcı olur ve vücuttaki iltihaplanmayı ortadan kaldırır.

1. Kan Şekerini Düzenler

Kan içindeki glikoz seviyelerini düzenleyerek, kan şekerini dengede tutmaktadır. % 100 doğaldır ve bu nedenle aşırı dozu kontrol etmek için tüketilen diğer kimyasal bazlı takviyeler gibi yan etkilere neden olmaz.

2. Kilo Kontrolü Sağlar

 

Kaynana dili meyvesi, sizi daha uzun saatler boyunca doygun hissettiren ve açlık duygularını azaltan lif içerir. Bu kilo kontrolünde etkin bir şekilde yardımcı olur.

3. Kabızlığa İyi Gelir

Divertikül Kanser Yapar Mı

Kaynana dili, diyet takviyesi olarak yaygın şekilde kullanılan doğal bir çaredir. Bağırsak hareketlerini düzenli hale getirmek için günlük diyetlerinde kaynana dili kullanan bireylerin bağırsak şikayetlerinde azalma gözlenmiştir. Kaynana dili, sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur ve kabızlığı önler.

4. Geceden Kalma Etkisini Azaltır

Alkol kullananların sıkça yaşadığı durum olan geceden kalma etkisini azaltır. Kaynana dili aynı zamanda bulantı ve ağız kuruluğu gibi diğer semptonları da azaltmaktadır.

5. Göze İyi Gelir

Bu meyve makula dejenerasyonunu önleyen ve kataraktlarla savaşan flavonoidler içerir. Bu, göz sağlığını artırır ve göze kan ile oksijen artışını sağlar.

6. Anti Inflamatuar Etkisi Bulunmaktadır

Bu meyve anti-inflamatuar, antiviral ve antihistaminiktir. Ayrıca, gut, artrit, egzersiz, fibromiyalji ve alerjilere bağlı eklemlerin ve kasların iltihaplanmasına neden olan bileşiklerin salınmasını önleyen flavonoid içerir.

7. Kanser Riskini Azaltır

Kaynana dilindeki flavonoid bileşikler meme, prostat, mide, pankreas ve akciğer gibi kanser türlerinin riskini azaltır. Bu aynı zamanda serbest radikalleri çıkarma kabiliyetine sahiptir ve pro-oksidan enzimlerin aktivitelerini geliştirir.

8. Kardiyovasküler Sistemi Korur

Kaynana dilindeki aktif flavonoid, kardiyovasküler sağlığın korunmasına yardımcı olan kan platelet yapışkanlığını normalleştirir.

9. Antioksidan Etkisi Vardır

Antioksidanlar artrit, kanser, kalp hastalığı ve yaşlanma süreci gibi birçok kronik hastalığa neden olan serbest radikallerle reaksiyona girer. Bu aynı zamanda cildin parlaklığını korumaya ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

10. Saçların Parlaklığını Artırır

DHI Tekniği İle Saç Ekiminin Avantajları

Saçınızı parlak yapmak için kaynana dili yağı kullanabilirsiniz. Bu yağ size parlak saçlar elde etmeye yardımcı olmaktadır. Kaynana dili aynı zamanda saçları koruyan E vitamini içerir.

11. Tırnakları Güçlendirir

Kaynana dili yağı, kuru ve hasar görmüş tırnakları nemlendirmek ve sağlığını iyileştirmek için kullanılabilir.

12. Cilde İyi Gelir

Bu meyvenin tohumlarının, kesikleri, yaraları ve lekeleri iyileştirdiği de biliniyor. Cilt yumuşatıcı E vitamini ve koyu halkaları azaltmak için K vitamini içerir. Kaynana dili tohumu yağı olgun, yaşlanma veya hasar görmüş ciltler için mükemmel bir seçimdir.

Kaynana Dili Nasıl Tüketilir?

Meyveler kaktüsten çıkarıldığında eldiven giyilmelidir. “Çıplak” olarak kabul edilen çeşitler bile gizli dikenlere sahiptir, bu yüzden dikkat edilmesi önerilmektedir. Kaynana dili küçükse, mantar, biber, soğan veya domates gibi bazı zeytinyağı ve sebzelerle kapalı bir tavada sote edilebilir. Malzemeler, kaynana dili çok hassas olana kadar düşük sıcaklıkta kaynatılmalıdır. Bazı insanlar aynı zamanda zencefil ve silantro, fesleğen veya biberiye gibi otlar da eklemeyi tercih eder. Salatalarda çiğ yenilebilir, haşlanır, kızartılır, baharatlarla turşu yapılır veya kabuklu deniz hayvanları, domuz eti, chilies, domates, yumurta, kişniş, sarımsak ve soğan ile pişirilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.