Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kaynayan Kemik Eskisi Gibi Olur Mu?

Kemiğe sert bir şekilde darbe alınması ile kemikte belirli hasarlar ve kemiğin bütünlüğünü bozacak bazı durumlar meydana gelir. Bunlardan birisi de kemikte kırıkların oluşmasıdır. Bu kırık kemiğin sadece bir bölümünde meydana gelmiş ise çatlak olarak ifade edilir. Günlük rutin faaliyetlerimizden dolayı kol ve bacaklarımızı sıkça kullanılırız ve genel olarak çatlak ve kırık oluşumu bu bölgelerde meydana gelir.

Kırık Durumunda Neler Yapılır?

kemik alçı

Kırık durumunda yapılması gereken kırığın olduğu bölgeyi mümkün olduğu sürece sabit tutmaktır. Daha sonrasında kırığın olduğu bölgeyi alçıya almak ve kemiğin o bölgeyi iyileştirmesini beklemektir. Kırığın durumuna göre iyileşme süresi uzun sürebilir. Bu sebeple iyileşme sürecini zora sokacak herhangi bir faaliyette bulunmamak gerekir.

Kırığın İyileşme Belirtileri Nelerdir?

Kırığın olduğu bölge alçıya alındıktan sonra iyileşme süreci çok iyi takip edilmelidir. Bazı durumlarda iyileşme sürecinin çok uzun olması sıkıntılı bir durumun meydana geldiğinin göstergesi olabilir. Buna genelde kırığın yanlış bir şekilde kaynaması veya kırığın olduğu bölgede ödem oluşması gibi durumlar sebep olabilir. Bu durum sonucunda kişide acı çekme durumu gözlemlenecektir. Eğer ki kırık düzgün bir şekilde iyileşme gösteriyorsa bu bölgede oluşan ağrılar azalmaya başlayacaktır. Aynı zamanda bölge oluşmuş olan morluklar, kızarıklıklar ve ödemlerde zamanla azalarak gözden kaybolmaya başlayacaktır. Alçı çıkmadan önce kişi kırıklı bölgeyi rahat hareket ettirebiliyor ise iyileşme olumlu gönde gidiyor demektir. Buraya gelecek olan herhangi bir darbe ilk başlardaki gibi canını yakmaz. Eğer ki bunların tersi bir durum uzun süre geçmesine rağmen gözlemleniyorsa tekrardan doktora giderek muayene olmalı ve kırığı kontrol ettirmelidir.

Kırık Ne Kadar Sürede Kaynar?

kEMİK KAYNAMA

Kırığın olduğu bölgede kaynamanın gerçekleşme süresi kırığın durumuna ve nerede gerçekleştiğine göre değişiklik gösterir. Ancak ortalama olarak 6 hafta ile 10 hafta arasında kırığın kaynaması muhtemeldir. Daha ciddi ve büyük kırık durumlarında ise bu durum 3 aya kadar uzayabilir.

Alçı Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

  • Alçının yapıldığı materyale göre alçıyı belirli durumlardan uzak tutmak gerekir. Örneğin alçı boz alçı materyalinden üretilmişse alçılanmış bölge sudan uzak tutulmalıdır. Boz alçı yerine sentetik alçı kullanılmış ise suyu emici bir özellik gösterdiğinden endişe edişe edilecek bir durum söz konusu değildir.
  • Alçı takıldıktan sonra doktor kontrolleri düzenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu kontroller ile kırığın düzgün bir şekilde kaynayıp kaynamadığı takip edilmelidir.
  • Alçı ilk takıldığı zaman beraberinde şişliğe ve birçok ağrıya sebep olabilir. Bu sebeple bunu önlemek amacıyla alçılı bölge kalp seviyesinin yukarısında tutulmalıdır. Böylelikle şişlik ve ağrı önlenebilir.
  • Kemik alçıya alındıktan sonra iyileşme sürecine girecektir ve bu süreçte hasarlı bölümleri onarmak için dışarıdan gerekli besin takviyesini almak zorundadır. Bu sebeple iyileşmeyi arttırabilmek için beslenmenize özen göstermelisiniz ve daha çok bol proteinli besinler tüketmelisiniz. Böylelikle bu bölümler daha çabuk iyileşme gösterecektir.
  • Kemiğin kaynama süreci uzun bir süreç olduğundan bu işin takibini uzman bir hekim tarafından yapılması gerekir. Bu sebeple kaynadığının onayını uzman bir hekimden almadığınız sürece alçıyı kesinlikle çıkarmamalısınız. Bu işlemi uzman doktorunuz yapacağı takipler sonrasında kaynama ve iyileşme tam anlamıyla gerçekleştikten sonra kendisi yapmalıdır.

Kaynayan Kemik Kırılmadan Önceki Haline Dönebilir mi?

Kemik kırıldıktan sonra eski işlevselliğini ve kemik bütünlüğünü kazanabilmesi için alçı altına alınır ve bu uygulanan yöntemlerin en başında gelir. Alçı altına alınmasından sonra en çok merak edilen durum kemiğin tam anlamı ile kaynayarak iyileşme gösterip göstermediğidir. Alçılama işlemi yapıldıktan sonra hekim kaynaklı herhangi bir hata olmadıysa, kemik doğru kaynadı ise ve kişi tarafından kemiğe zarar verebilecek herhangi bir hata yapılmadıysa kırılan kemik eski haline döner ve eski işlevine kavuşur. Bu süreçte yapılması gereken düzenli olarak kontroller yapılmalı ve olabildiğinde iyileşmeyi aksatacak durumlardan kaçınılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.