Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Keçi Boynuzu Pekmezi Tarifi

Keçi Boynuzu Pekmezi Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • Yapılacak pekmez miktarına göre keçiboynuzu
 • Yeteri derecede büyüklükte bir tencere
 • Keçi boynuzlarını tencereye koyduğunuzda üzerini örtecek kadar su
 • Bire bir şeker miktarı (bir kilo keçi boynuzu, bir kilo şeker)
 • Limon (bir kilo keçi boynuzu, bir kilo limon)
 • Cam kavanoz

Hazırlanışı

 1. Keçi boynuzları iyice yıkayın ve sonra tencereye alın. Üzerini örtecek şekilde su koyun.
 2. Bir saat kadar kaynayan keçi boynuzları, bu bir saat sonrasında yumuşayacaklardır, yumuşayan bu keçi boynuzlarını püre haline getirin.
 3. Aynı miktar şeker ve limon ilave edin. (Örneğin, keçi boynuzu bir kilo ise bir kilo da şeker olmalıdır.)
 4. Yine bu karışımı yarım saat kaynatın, ocaktan alın.
 5. Ilındığında cam kavanozlara koyun.
 6. Serin olan bir yerde saklayın.

Keçi Boynuzu Nedir?

Keçi boynuzu pekmezinin tarifini verdikten sonra keçi boynuzu hakkında bilgi edinmemiz iyi olacaktır. Keçi boynuzu doğal antibiyotik özelliği taşıyan, özellikle Akdeniz Bölgesinde yetiştirilen düzenli ve sık tüketilmesi gereken bir enerji deposudur. Eski zamanlarda şeker yerine kullanılan keçi boynuzu, ilk dikildiği andan itibaren sayıldığında on beş yıl meyve vermez, ancak yetişkin bir keçi boynuzu ağacından yaklaşık bin kilo keçi boynuzu elde edebilirsiniz. Keçi boynuzu çekirdeği yine eski zamanlarda ağırlık birimi olarak da kullanılıyordu, çünkü boyutu ne olursa olsun çekirdeğin ağırlığı 0.2 gramdır. Beş adedi bir gramdır.

Keçi Boynuzunun Faydaları Nelerdir?

harnup-pekmezi-nedir

 • Taze tüketildiğinde aromatik tadı ağzınızı tatlandırır çünkü içindeki sıvı şeker tadındadır. Düzenli tüketilmesi sağlık açısından oldukça önemli olan keçi boynuzu, karbonhidrat, yağ, sodyum, A ve C vitaminleri bakımından vücut sağlığı açısından önemli besin maddelerindendir.
 • Genellikle kış aylarında tüketimi daha çok olan keçi boynuzu astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Keçi boynuzunun kullanıldığı diğer rahatsızlıklar ise; cinsel olarak iktidarsız, kolesterol ve kanser hastaları, kalp ve damar hastalıkları, alerjik rahatsızlıklar ve kemik erimesi hastalıklarıdır.
 • Keçi boynuzunun düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde vücudu ortaya çıkacak hastalıklara karşı korur, vücut direncini arttırır. Yine düzenli kullanıldığı takdirde vücuttaki dokuların ölümlerini, içeriğindeki özellikleri sebebiyle durdurur ve onarır.
 • Bilinen bir diğer önemli özelliği de akciğer kanserine karşı içeriğinde bulunan antioksidan sayesinde kansere neden olan faktörleri en düşük seviyeye indirmesi ve kanser hücrelerinin diğer organlara sıçramasını önlemesidir.
 • Keçi boynuzu sindirim sistemi içinde önemlidir, ishale karşı faydalıdır. Kaynatılıp suyu içildiğinde öksürüğe iyi gelir.
 • Kemik erimesine de iyi geldiği için çocukların iskelet sisteminde ve dişlerinde, ileri yaşlarda olan kişilerde de kemik hastalıklarına karşı koruma görevini üstlenir. Çünkü içerdiği kalsiyum vitamini sayesinde kemik sağlığında ciddi şekilde etkilidir. Tansiyon hastası olan kişilerin rahatlıkla kullanacakları bir gıdadır.
 • Keçi boynuzu pekmezinde bulunan B6 vitaminleri, hücrelerin oluşumu sayesinde sinir sistemi ve cilt sağlığı için de önem arz eden bir konumdadır.
 • Çocukların fiziksel ve beyin olarak gelişimi için de etkili olan keçi boynuzu pekmezinin sabah kahvaltılarda bir tatlı kaşığı veya bir çorba kaşığı kullanılması önerilir.

Keçi Boynuzunun Zararları Nedir?

Keçi boynuzunun sayılamayacak kadar faydasına rağmen bilinçsizce tüketimi de birtakım yan etkilere sebep olmaktadır. Tatlı bir besin olduğu için şeker hastalarının dikkatli kullanması gerekir doktora danışmakta fayda vardır, çok fazla tüketildiğinde ise mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi olabilir. Kan inceltici ilaç kullanan kişilerin ise kesinlikle doktora danışmaları gerekir.

Keçi Boynuzunun Nasıl Tüketilmesi Gerekir?

kec%cc%a7iboynuzu_pekmezi_detay

Keçi boynuzunun faydalarını duyan kişilerin merak ettikleri konu nasıl tüketilmesi gerektiğidir, çünkü kullanmaması gereken ya da doktora danışarak kullanılması gereken kişiler de vardır. Kişiler; keçi boynuzunu zevk ve tercihlerine göre kullanabilirken, herhangi bir hastalık için kür şeklinde, pekmez olarak, çay olarak, nektar olarak, keçi boynuzunun özü, çekirdeği ve tohumu olarak da kullanabilir. Keçi boynuzunu ısırarak da tüketebilirsiniz ancak, keçi boynuzu alırken çok küçük ya da çok büyük olmayan, mümkünse taze ve zedelenmemiş yani kırılmamış olmasına dikkat etmelisiniz. Çok sert olan keçi boynuzunu bir süre ılık suda bekletirseniz yumuşamasını sağlarsınız ve çok güzel yıkamanız gerekir. Keçi boynuzunun da diğer besinler gibi doğal olduğu şekilde tüketimi daha faydalıdır, daha da rahat kullanım şekli pekmezdir.

Keçi Boynuzu Kürü

Bu kür özellikle sperm arttırıcı olarak kullanılır, bunun yanında astım, nefes darlığı, solunum yolları için kullanılır.

Bir tencereye üç su bardağı suyu koyup kaynatın, kaynayan suyun içine altı, yedi adet keçi boynuzu çekirdeği atın. Tencerenin kapağını kapatıp beş dakika kaynatın ve ocağın altını kapatıp yirmi dakika demlenmesi için bekletin. Çekirdekleri sudan çıkartıp sabah akşam üç ay boyunca tüketin.

Keçi Boynuzu Çayı

Keçi boynuzu çayı böbrek ve idrar yollarını temizleyerek buralarda olan rahatsızlıkların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Öksürük için sıcak tüketilmelidir. Bu çayı düzenli şekilde kullanan kişilerde prostat sorunu en aza indirgenmiş olur. Vücuda gerekli olan vitamin ve mineralleri karşıladığından vücut gün boyu zinde olacaktır. Vücuttaki insülin oranını dengelediği için de düzenli kullanmak şartıyla doğal ilaç olarak kullanılabilir. İshal olanlara bir bardak keçi boynuzu çayı içirebilirsiniz. Kemiklerin güçlenmesi için, kemik erimesi problemi olan kişilerin ve gelişim çağındaki çocuklara rahatlıkla içirebilirsiniz. Sadece hamile olan ve hamilelik şüphesi olan kişilerin kullanmaması tavsiye edilmektedir. Keçi boynuzu çayı yerine hamile olanlar doğrudan keçi boynuzunu tüketebilirler.

Bir litre kaynayan suya beş adet keçi boynuzu atıp tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte bir saat kaynamasını sağlayın. Demlendikten sonra süzüp, suyunu sıcak olarak tüketin.

Keçi Boynuzu Pekmezi

pekmez

Keçi boynuzu pekmezi, akciğer hastalıkları, astım hastaları, sigara tüketen kişilerin rahatlaması için kullanılır. Keçi boynuzu pekmezinde sütten daha fazla kalsiyum vardır. İçindeki E vitamini sayesinde kemik erimesinde, kansızlık problemlerinde; yine içindeki ham selülöz etkisiyle, bağırsak rahatsızlıklarında, bağırsaklardaki gazın dışarıya atılmasında yardımcı rol oynar. Midede olan şişkinlikler ve midenin güçlenmesi için etkilidir. Keçi boynuzu pekmezi, içinde yüksek orandaki mineral ve vitaminler sayesinde ağız ve diş sağlığında ve diş eti hastalıklarında da oldukça etkilidir.

Sabah akşam düzenli bir şekilde bir tatlı kaşığı tüketilmelidir. Kolesterol ve yüksek tansiyon hastaları için uygun bir besin kaynağıdır, rahatlıkla kullanabilirler. Guatrın neden olduğu nefes darlığına yararları vardır. Uzmanların her yaştaki kişilerin, vitamin ihtiyacını karşıladığı için tavsiye ettikleri besindir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.