Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Keçi Sütünün Zararları

İnsan vücudunun sağlığı için oldukça önemli bir yerde duran süt tüketimi bireylerin gelişimine büyük katkı sağlar. Özellikle anne sütüne en yakın olarak bilinen ve içerisinde bulunan mineraller ile inek sütünden ayrılan keçi sütünün besin değeri oldukça yüksektir. Peki keçi sütü nasıl üretilir, faydaları ve keçi sütünün zararları nelerdir? Bütün bu soruların ayrıntılı cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Keçi Sütünün Zararları Nelerdir?

Keçi sürü her ne kadar protein ve mineraller bakımından oldukça zengin olarak bilinse de bazı bileşenler bakımından fakirdir. Bu bileşenleri demir, mangan ve B12 olarak sıralamak mümkündür. Bu bileşenlerin azlığının nedeni ile uzun süreli kullanım sonucunda bireyler üzerinde zararları görülebilir. Şimdi keçi sütünün zararların inceleyelim;

1. Bebeklere Verilmeden Önce Dikkatli Olunmalıdır

Keçi sütü özellikle bebekler için anne sütünden sonra faydalı olabilecek tek süt olarak bilinse de bilinçsiz ve fazla kullanım sonucunda bebeklerde zehirlenmelere sebep olabilir. Zehirlenmelerin önüne geçmek için keçi sütünün su ile karıştırılarak bebeğe verilmesi gerekir. Keçi sütüne karıştırılan su, sütün içerisinde bulunan vitamin ve minerallerin etkisinin azalmasını sağlayarak bebeğin zehirlenme ihtimalini düşürecektir. Yine de özellikle 8 aydan daha küçük bebeklere keçi sütü içirirken dikkatli olunmalı ve doktoruna danışılmalıdır.

2. İshale Sebep Olur

Keçi sütünün günlük tüketimi 2 bardağın üzerine çıkarsa bu durum ishale sebebiyet verir. Özellikle aç karnına tüketilen keçi sütü ishal riskini arttırır.

3. Kaynatılmayan Süt Zararlı Bakterilerin Yaşamasına Sebep Olur

Sağlık açısından faydalarından yararlanılmak istenilen keçi sütünün bilinçli tüketilmesi şarttır özellikle doğal keçi sütü direkt olarak tüketilecekse kaynatılması gerekir. Aksi halde bakterilerin çeşitli hastalıklara sebebiyet vermesi muhtemeldir. Keçi sütünün fazla kaynatılması faydalarını azaltmayacaktır fakat tadının değişmesine sebebiyet verecektir.

4. Alerjik Reaksiyon Oluşturabilir

Özellikle süt ürünlerine karşı alerjisi olan bireylerin keçi sütüne karşı alerjileri bulunmayabilir çünkü inek sütü ile keçi sütünün protein yapısı birbirinden farklıdır. Keçi sütü inek sütünde alerjiye sebep olarak bulunan proteinler bakımından oldukça fakirdir. Bu nedenle keçi sütünün inek sütüne oranla çok daha az alerjiye sebep olduğu bilinse de keçi sütü tüketimini gerçekleştirmeden önce alerji testi yaptırmanız sizin için faydalı olacaktır.

5. Kansızlığa Sebep Olabilir

Keçi sütü içerisinde demir, bakır, folik asit ve B12 vitaminin az olmasından dolayı sık tüketiminde kansızlık problemi ortaya çıkar. Bilinçli tüketildiği durumda faydalarından yararlanabileceğiniz keçi sütünün zararlarını göz ardı etmemek sizin için yararlı olacaktır.

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir?

Keçi sütü inek sütüne oranla içerisinde daha fazla mineral ve protein bulundurur, bu sebeple besin değeri daha fazladır ve inek sütüne oranla daha faydalıdır. Ayrıca keçi sütü keçilerin kış mevsiminde daha fazla yeşil yem tüketmelerinden dolayı A vitamini bakımından diğer sütlere göre en az 2-3 kat daha zengindir. Bireyler için oldukça yoğun bir fosfat kaynağı olan keçi sütü özellikle et ve balık tüketmeyen bireylerin fosfat eksikliğinin giderilebilmesi için önemli bir kaynak olur.

 • Düzenli keçi sütü tüketimi sindirim sistemi sorunlarına iyi geldiği gibi hazımsızlık problemlerini de giderir.
 • Bilinçli kullanım sonucunda bireylerde egzama ve varis sıkıntıları ortadan kalkacak ya da azalacaktır.
 • İltihap önleyici olarak bilinir.
 • Öksürük problemine iyi gelir.
 • Keçi sütü ülser tedavisinde kullanılabilir.
 • Çeşitli kanser türlerinin tedavisinde faydalıdır.
 • Kötü huylu bakterilerin insan vücudunda bulunmasını önler.
 • Keçi sütünün içerisinde bulunan zararsız yağ asitleri iltihaplanma sorununun önüne geçer.
 • Asit zehirlenmesi durumunda keçi sütü faydalı olacaktır.
 • Cildin erken yaşlanmasını önleyerek cilt lekelerini giderir.
 • Keçi sütü ile yapılmış sabunlar saç dökülmesini engellendiği gibi saçların gürleşmesini sağlar, ayrıca saç dibi sorunlarını da çözerek sağlıklı saç sahibi yapar.
 • Keçi sütü içerisinde bulundurduğu zengin mineral, vitamin, kalsiyum ve protein aracılığı ile özellikle ileri yaşlarda görülen kemik erimesi hastalığının önüne geçer. Düzenli keçi sütü kullanımı kemik erimesi hastalığının riskini en aza indirir.
 • Keçi sütü diş ve kemik gelişimi için oldukça etkili bir kalsiyum kaynağıdır.

Keçi Sütü Nasıl Üretilir?

Süt üretimi için kullanılan keçilerin lakasyon süreleri 6 ila 10 ay arasında değişkenlik gösterir. Bu keçilerden günde 1-3 arasında süt sağımı yapılır ve günlük ürettikleri süt miktarı yaklaşık olarak 2-3 kilogramdır.

Süt veren canlılar arasında vücut ağırlıkları göz önüne alındığında en fazla süt veren canlının keçiler olduğu söylenebilir. Bir laktasyon süreci boyunca yaklaşık olarak vücut ağırlıklarının 10 katı kadar süt verebilirler.

Keçi sütü süt olarak tüketilebildiği gibi çeşitli işlemlerin ardından keçi sütü ile üretilmiş ürünler şeklinde de tüketilebilir. Bunların başlıcaları şöyle; keçi sütü peyniri, keçi sütü yoğurdu, keçi sütü dondurması, keçi sütü tereyağı, keçi sütü tozu olarak sıralanabilir. Ayrıca keçi sütünün fiziksel yapısının inek sütüne göre çok daha beyaz olduğu bilinir. Bunun sebebi ise süte sarımtırak rengi veren karoten maddesinin keçiler tarafından A vitaminine dönüştürülmesidir. A vitamine dönüşen karoten süte sarımtırak rengini veremediğinden keçi sütü beyazdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.