Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kedilerde Corona (Korona) Virüsü Tedavisi

Yeni ortaya çıkan virüsün vahşi doğadan insana geçme özelliği kazanarak ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. Evimizde, bahçemizde sıklıkla haşir neşir olduğumuz hayvanlarımızla olan ilişkimizi bu açıdan bir kez daha gözden geçirmek durumunda kalmamız doğaldır. İklim değişikliğinin de etkisiyle birçok dengenin şimdiden bozulmaya başladığı yadsınamaz bir gerçektir. Aslına bakılırsa hayvandan insana virüsün geçmesi ilk kez yaşanan bir durum değildir. Zira son 50 yılda hayvanlardan insanlara evrim geçirerek bulaşan virüsler birtakım modifikasyonlara sebep olan özellikleri gen yapılarına kodlatarak güçlenmektedir.


Kedilerde corona virüsü kedilerin sıklıkla karşılaştığı bir virüstür. Ancak virüs mutasyona uğramadıkça yani değişim geçirmedikçe öldürücü olma riskini taşımaz. Kediden kediye temas yoluyla geçer ve dışkı yoluyla yayılma gösterir. Corona virüs başlıca dört başlıkla sınıflandırılmaktadır. Bunlar alfa, beta, gama ve delta corona virüsleridir. İnsan, yarasa, domuz, kedi, köpek, kemirgen gibi memeli hayvanlarda ve kanatlılarda bulunabilmektedirler.

Kedi ve Köpeklerde Görülen Belirtileri

Kedi ve köpeklerde corona virüsün alt türleri kendini gösteriyor. Belirtileri arasında ishal, kusma, iştahsızlık sayılabilir. Ancak bu alt tipler arasında bulunan FIP (feline enfekiyöz peritonit) ve canine entericcorona virüslerinin insana bulaşma gibi bir durumu yoktur. Yeni ortaya çıkan COVID-19 virüsünün SARS virüsleriyle aynı aileden oldukları saptanmıştır. Ancak SARS hastalığı, bu gibi hayvan türleri arasında öldürücü bir etkiye sahip değildir. Sadece taşıyıcı olma özelliği vardır. Evcil olarak beslediğimiz hayvanlardan bu tip corona virüslerin insana geçmesi de ayrıca mümkün değildir.

Kedilerde corona virüsü, solunum sorunları ve nezle, denge kurmada sorunlar, genel psikolojik durumda değişiklik, pasiflik, durgunluk, iştah kayıpları, ateş, halsizlik, karında şişme, görmede sorun yaşama ve gözde sulanma halinde kendini gösterebilmektedir. Ancak bu belirtileri taşıyan ve FIP virüsüne sahip kedilerin büyük çoğunluğunu oluşturan %92-98’i hastalığı atlatabilmektedirler. Vakaların çok az bir kısmı ölümle sonuçlanmaktadır. Bu oranda corona virüsünün FIP virüsüne dönüştüğü mutasyon içeren durumları kapsamaktadır.

Kediden insana corona virüs Geçer mi?

Kedilerde corona virüs sık rastlanılan bir tür olsa da değişim geçirmedikçe öldürücü riski olmadığına değinmiştik. Evcil hayvanı olanların telaşını bu anlamda yatıştırmak mümkündür. Zira kedi-köpek arası corona virüs geçişi yaşanmazken, kedi/köpek-insan arası da corona virüs geçişi yaşanmaz. Zoonoz denilen hayvanlardan insana geçebilen hastalıklar arasında corona virüsler bulunmamaktadır. Köpekler için bu virüs çeşidinde etkili bir aşı vardır. Ancak kediler için bu tarz bir aşı ne yazık ki bulunmamaktadır.

Hayvandan insana geçme özelliği üzerinde durulan corona virüsün ilk olarak yarasalardan yılanlara, onlardan insanlara bulaştığı üzerinde durulmaktadır. Virüsteki protein kodlarının Çin’de bulunan iki yılan türündekiyle benzeşmesi bu ihtimali kuvvetlendirmektedir. Yılanların Wuhan’daki deniz ürünleri pazarında satılmasıyla insana geçmiş olabileceği düşünülmektedir. Özetle kedilerde corona virüsü insan için bir tehlike teşkil etmez, diyebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.