Kefir, kültüre edilmiş krema ürünü olan ve sağlık açısından harika faydaları olan yoğurt benzeri bir besindir. İçerisinde yoğurtta bulunan ve vücuda oldukça faydalı etkileri olan probiyotik içermektedir. Düzenli olarak tüketildiğinde sağlık açısından inanılmaz etkileri olan bakteri ve maya karışımı ile elde edilen bir simbiyotik bileşimdir. Çok değerli vitamin ve mineralleri içermekle birlikte, kolay sindirilebilir tam proteinleri de bulundurmaktadır.

Kefir inek, koyun veya keçi sütü ile pirinç, soya veya hindistan cevizi karıştırılması ile elde edilir. Temiz bir kalite elde etmek için bakterilerin kolonize olmalarını ideal koşullarda sağlamaktadır. Sindirim sistemi için oldukça faydalıdır.

Kefir kelimesinin kökeni Türkçeden keyif kelimesinden gelmektedir. Yüzyıllardır Avrupa ve Asya’da tedavi amaçlı etkileri kullanılmaktadır. Fermante edilmiş süt ile yapılır. İçerisinde yüksek miktarda B 12 vitamini, kalsiyum, magnezyum, K2 vitamini, biyotin, folat, enzimler ve probiyotikler bulunmaktadır. Belirli bir besin değerleri yoktur. Çünkü üretildiği süt çeşidine ve ülkeye göre değişiklik gösterirler.

Genel olarak kefir ile yoğurt arasında bir kıyaslama yapılır. Görünüşlerine bakıldığında çoğu kişi benzer özelliklere sahip olduklarını düşünse de bu fikir kesinlikle yanlıştır. İkisinin de oldukça farklı etkileri bulunmaktadır. İkisi de sütten yapıldığı için mikroorganizmalara sahip olsalar da, çeşitli etkileri bulunmaktadır. Genel olarak yoğurdun içerisinde 2 çeşit bakteri bulunmasına rağmen, kefirin içerisinde çeşitli bakteriler bulunmaktadır.

Kefirin sağlık açısından oldukça fazla faydası olduğundan bahsettik. Bu faydalar genel itibari ile besin kaynağı oluşu, probiyotik etkileri, antibakteriyel özellikleri, kemik sağlığını koruyucu ve geliştirici özelliği, kansere karşı etkili özelliği, çeşitli sindirim sorunlarına yardımcı olması, laktoz toleransı olan kişilerin kullanabileceği özelliklere sahip olması, alerji ve astım belirtilerinin etkilerini azaltan özelliği ve evde yapılabilecek kadar kolay bir süreçten geçmesi ile kefirin özelliklerini genel olarak sıralayabiliriz. Şimdi de kefirin bu özelliklerine ait bilgileri daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

1.Besleyici

kolestrol

Kefir inek sütü ya da keçi sütü ile yapılan fermante bir içecektir. Bu içecek süte tahıl karıştırarak elde edilir. 175 ml kefir içerisinde 6 gram protein, yüzde 20 kalsiyum, yüzde 20 fosfor, yüzde 14 B 12 vitamini, yüzde 19 riboflavin ve yüzde 5 miktarında magnezyum içermektedir. Bu miktarlar 100 kalori civarında denk gelmektedir. İçerisinde 7-8 gram karbonhidrat ve 3-6 gram yağ bulunur. Bu miktarların değişmesinin sebebi de daha önce bahsettiğimiz gibi kefirin yapıldığı süt çeşididir. İnek, koyun ya da keçi sütünden yapılmasına göre besin değerleri değişiklik gösterebilir.

2.Probiyotik

4359499_orig

Probiyotikler olarak bilinen mikroorganizmalar, başta sindirim, kilo yönetimi ve ruh sağlığı olmak üzere çok çeşitli rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Güçlü bir probiyotik kaynağı olarak bilinen yoğurt, kefir ile kıyaslandığında çok daha az miktarlarda probiyotik içerir. İçerisinde bulunan 30 civarı bakteri ve mayalar, kefiri çok zengin ve çeşitli bir probiyotik kaynak haline getirir.

3.Antibakteriyel

BC_antimicrobial-img

Kefirin içerisinde bulunan bazı antibiyotikler enfeksiyonlara karşı korumada inanılmaz derecede etkilidir. İçerisinde bulunan bir çeşit antibakteriyel madde ise sadece kefire özgüdür. Araştırmalar bu antibakteriyellerin çeşitli şeker hastalıklarına karşı da etkili olduğunu göstermiştir. Kış aylarında enfeksiyon hastalığına yani soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklarda düzenli olarak kefir tüketmeniz durumunda faydalı etkilerini muhakkak göreceksiniz.

4.Kemik Sağlığı

SE-Asian-women-concerned-about-bone-health-but-shun-beneficial-diet_strict_xxl

Osterporoz, kemik dokusunun bozulması ile bilinen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık genellikle yaşlı kadınlarda meydana gelmekte ve bacaklarında meydana gelen kemiklerin kırılma riski fazlalaşmaktadır. Yeterli kalsiyum alımının sağlanması durumunda osteoporoz riski de otomatik olarak düşecektir. Ayrıca kemik sağlığınızı geliştirmenizin en iyi yolu budur. Kefir merkezi kalsiyum metabolizmasında çok önemli bir role sahiptir. Bununla birlikte kemikleri güçlendirerek, kırılma oranlarını yüzde 81’e kadar düşürmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre kefir, kemik hücrelerinin kalsiyum emilimini arttırmaktadır. Bu da kırıkların önlenmesine ve kemik yoğunluğunun artmasına sebep olacaktır.

5.Kanser

283174-cancer-cells-4

Dünyanın en önde gelen ölüm sebeplerinden biri de kanserdir. Vücudumuzda özgür olarak gezen serbest radikaller, bir süre sonra etkileşime geçerek kontrolsüz büyümeye başlarlar. Bunun sonrasında, tümör oluşumu başta olmak üzere ilerleyen durumlarda kanser oluşumuna kadar gidebilir. Fermante süt ürünlerinde bulunan probiyotiklerin, karsiyojenik bileşiklerin oluşumunu ve tümör oluşumunu azalttığı bilinmektedir. Bu koruyucu rol, çeşitli deney tüplerinde denenerek ispatlanmıştır. Kefir tüketimi göğüs kanseri oluşma riskini yüzde 56 oranında azaltmaktadır. Aynı etkileri verdiği düşünülen yoğurt ise sadece yüzde 14 gibi bir risk azaltma kapasitesine sahiptir.

6.Sindirim

Kiwifruit-derived-supplements-may-boost-bowel-health-for-healthy-people-RCT-data

Kefir içerisinde bulunan probiyotikler, bağırsakta bulunan dost bakterilerin dengesini sağlamada yardımcı olmaktadırlar. Bu durum da ishal oluşma riskini tetiklemektedir. Probiyotiklerin ve probiyotik içeriğe sahip besinlerin tüm sindirim problemlerinde etkili olduğu birçok araştırma tarafından kanıtlanmıştır. Eğer sindirim problemine sahipseniz, en yararlı tüketebileceğiniz besinlerden biri de kefirdir.

7.Laktoz Alerjisi

laktoz-intoleransi-2

Düzenli olarak tüketilen sütün içerisinde laktoz isimli doğal bir şeker olan, süt şekeri yer almaktadır. Birçok kişi laktozu sindirmekte ve yakmada problem yaşamaktadır. Bu rahatsızlığa laktoz intoleransı da denilir. Fermante süt ürünlerinde bulunan laktik asit bakterileri, laktozu laktik aside dönüştürür. Bu yüzden bu tip yiyecekler sütten daha düşük seviyede laktoz içerir. Ayrıca kefirde laktozu parçalayan enzimler de yer almaktadır. Laktoza karşı toleransı olan kişilerin, kefir tüketimine gereken önemi vermeleri gerekir. Ayrıca yüzde 100 laktoz içermeyen, hindistan cevizi suyu, meyve suyu ya da süt içermeyen sıvı ile kefir yapmak da mümkündür.

8.Alerji ve Astım

alerji8af8dd1c3bdb0a59

Kefirin bir diğer faydası ise alerji ve astım üzerinedir. Yakın zamanda yapılan araştırmalara göre kefirin alerji ve astım tedavisinde pozitif etkileri vardır. Bu araştırmalarda kefirin güçlü bir anti inflamatör etkisinin olduğu vurgulanmaktadır. Bu özellikleri de astımı önlemede kullanışlı bir tüketim gıdası olduğunu kanıtlamaktadır.

Kefirin genel özelliklerini ve asıl olarak faydalı olduğu durumları inceledik. Yapım yöntemine ve malzemesine göre kefirin özellikleri değişebilmektedir. Çeşitli kefirleri marketlerden temin edebilirsiniz. Kefirin faydalarından sonra şimdi de fazla kullanılması durumunda oluşabilecek yan etkilerden bahsedeceğiz. Hemen sonrasında kefirin besin değerleri tablosunu siz değerli okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

Fazla Kefir İçmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Kefir sağlık açısından oldukça faydalı bir gıdadır. Ancak fazla tüketilmesi durumunda ya da kişisel metabolizma sebebiyle çeşitli yan etkilere sebep olabilir. Bunlardan biri de fazla tüketilmesi durumunda meydana gelen bağırsak krampları ve kabızlık sorunlarıdır. Ayrıca kefir düşük miktarda da olsa maya ve bakteri içermektedir. Bu da bünyesi zayıf olan kişilerde hastalıklara ve vücut direncinin zayıflamasına sebep olur.

Kefir tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bu aşamalarda geçici olarak baş ağrısı, genel ağrılar, kabızlık, cilt rahatsızlıkları, akne oluşumu, abdominal kramplar ve gaz oluşumu meydana gelebilir. Bu etkiler geçici süre ile meydana gelmektedir. Ayrıca bu etkiler, rahatsızlık veriyor ise kefir kullanmayı azaltmanızı tavsiye ederiz. Kefir kullanıldığında oluşabilecek yan etkiler yukarıda saydığımız gibidir. Bunun haricinde oluşabilecek yan etkilerde derhal kefir tüketmeyi bırakmanızı ve doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Kefirin Besin Değerleri

Kefirin faydalarından ve fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerden bahsettik. Şimdi de son olarak kefire ait bir besin değerleri tablosunu siz değerli okurlarımız ile paylaşıp yazımızı sonlandıracağız.

Besin Değerleri                                  100 gr.                               1 Su Bardağı (200 Ml)
Karbonhidrat (g)                                  4                                                        8
Protein (g)                                             3                                                       6.6
Yağ (g)                                                   4                                                         7
Lif (g)                                                     0                                                        0
Kolesterol (mg)                                    7                                                       13
Sodyum (mg)                                       25                                                     50
Potasyum (mg)                                    75                                                    150
Kalsiyum                                              60                                                    120
Vitamin A                                             27                                                     53
Vitamin C                                              1                                                       1
Demir                                                     0                                                     0.1