Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kekik Çayının Faydaları

Kekik, mutfakta en çok kullanılan baharatlardan biridir denebilir. Çünkü kekik et, balık, çorba gibi pek çok yemek çeşidinde kullanılabilir. Yemeğin lezzetini değiştirerek daha hoş bir kokuya sahip olmasını sağlar. Bu nedenle kekik baharat sevenlerin vazgeçilmezleri arasında yer alabilir. Yaklaşık 350 farklı türü bulunan kekik bahçe ekimine elverişli olmasının yanında tatlı bir kokuya sahip ve leylak rengi ya da pembe çiçekler açar. Balkonlarınız da yetiştirmek üzere tohumlarını alarak kolaylıkla kekik yetiştirebilirsiniz. Ancak bu sırada arıların kekiği çok sevdiğini unutmayın. Kekik yetiştirirken bu konuda daha dikkatli olmalısınız.

Kekik lezzetli bir baharat olduğu için çoğu yemekte tercih edilir. Ancak bunun yanında da kekiğin sağlımız açısından ne kadar faydalı olduğunu unutmamız gerekir. Kekiğin insan vücudu için çok önemli bir bitki olduğu gerekli araştırmalarla ispatlanmış. Bu nedenle kekikten yeteri kadar tüketmemiz gerekir. Ancak sade olarak kekik tüketmek yerine kekikten çay yaparak kekiğin faydalarından yararlanabilirsiniz. Kekik çayının faydalarının neler olduğu ise hemen aşağıda yer alan yazımızda bulunur.

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

Kekik baharat olarak tüketildiğinde de sağlığa pek çok yararı bulunur. Bunun yanında bir de kekikten çay yapılınca faydası ikiye katlanır. Kekik çayı faydaları saymakla bitmez.

1. Öksürüğe İyi Gelir

Özellikle sigara kullanan kişiler daha sık öksürür. Bunun dışında çeşitli sebeplerden dolayı öksüren insanlara kekik çayı içmesi tavsiye edilir. Kekik çayı boğazı temizler, öksürüğün kısa sürede tedavi edilmesinde yardımcı olur.

2. Boğaz Ağrılarına İyi Gelir

Soğuk kış günlerinde gribal enfeksiyonlara karşı bizler çeşitli önlemler almaya çalışırız. Boğaz ağrısı için de kekik çayını haftada iki kez tüketebilirsiniz.

3. Ağızda Oluşan Yaraları Geçirir

Kimi zaman ağzımızda çeşitli nedenlerden dolayı birtakım yaralar meydana gelebilir. Oluşan bu yaralardan dolayı konuşmamız hatta yemek yememiz bile zorlaşabilir. Ağızda oluşan yaraların geçmesi için kekik çayı tavsiye edilir. Bir bardak kekik çayı içerek kısa sürede ağzımızda oluşan yaraların geçmesini sağlayabiliriz.

4. Stresi Azaltır

Yoğun yaşamımızda bizler yapacak olduğumuz işleri düşündükçe kimi zaman strese kapılabiliriz. Bu stresli yaşamdan uzaklaşmak için doğal çaylar içebiliriz. Stresi azaltıcı etkisi ile bilinen kekik çayını stresli haftanıza başlamadan önce içmeniz beden olarak ve zihin olarak rahatlamanızı sağlar. Başınız ağrıdığında da içilen bir bardak kekik çayının baş ağrısına iyi geldiği tespit edilmiştir.

5. Ağız Kokusunu Giderir

Ağız kokusu çoğunlukla dişlerde meydana gelen çürüklerden kaynaklanır. Çürümüş diş ağızda koku yaptığı için diş çürüklüğünün giderilmesi için bazı yöntemler uygulanır. Bu aşamada en etkili ağız kokusu giderici olarak bizler kekik çayını kullanabiliriz. Kekik çayı öncelikle bakterilerin ağızdan uzaklaşmasında yardımcı olur. Bu nedenle ağız kokusunun kısa sürede ağızdan uzaklaşmasını sağlar.

6. Soğuk Algınlığı ve Mide Rahatsızlıklarına İyi Gelir

Kekik çayının faydaları ise bunlarla sınırlı değil. Soğuk algınlığına da iyi gelir.Gargara yapmak için kullanılabilir. Yemeklerden sonra bir bardak kekik çayı içildiğinde midedeki şişkinliği alır. Romatizma ağrılarına iyi gelir. Vücut için gerekli olan minerallerin alınmasında yardımcı olur. Kolesterolü düşürücü bir yanı da bulunur. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kanserle mücadele de tavsiye edilebilir. Özellikle de kolon kanserine karşı etkili bir koruma sağlar. Sinir sitemine yardımcı olduğu için ruhsal hastalıklarla uğraşan insanlara da kekik çayı önerilir. Zaman zaman meydana gelen mide ağrılarını da azaltır.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayının yapılışı bir hayli kolay görülür. Bu çayı yapmak için öncelikle 2  bardak suyu çaydanlıkta kaynatın. Kaynayan bu suyun içerisine bir yemek kaşığı kadar kuru kekik ilave edin. Sonrasında çaydanlığın kapağını kapatın. 10 ile 15 dakika arasında kekiğin suyun içerisinde kaynamasını bekleyin. Zaten bu süre sonucunda kekiğin kaynayan suya dağıldığını görürsünüz. Ardından kekik çayını posasından ayırarak bir bardağa süzün. Lezzetli mi lezzetli, sağlıklı mı sağlıklı kekik çayınızı bu şekilde hazır edebilirsiniz.

Kekiğin Yan Etkileri Nelerdir?

Dünyanın dört bir yanında tüketilen kekiğin bazı yan etkileri elbette bulunur. Kekik yağı hariç diğer bazı kekik çaylarının insan vücuduna bazı zararları olabilir. Bunlardan ilki midede rahatsızlık meydana getirmesi. Kekik içerdiği baharat özlerinden dolayı midesi çok hassas olan kişilerde birtakım rahatsızlıklar meydana getirebilir. Bunun dışında hamilelerin de kekik çayı içmesi tavsiye edilmez. Faydasını almak için bazı yemeklerde kullanmaları yeterli olur. Ayrı olarak kekik çayını tüketmelerine gerek duyulmaz. Kimi zaman da kekik insanda baş ağrısı yapabilir. Ama tabi böyle bir durum sadece çok kullanımda gerçekleşebilir. Yani her şeyden yeteri kadar tüketmek gerektiği gibi kekik çayını da yeteri kadar tüketmeliyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.