Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kemik Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kemik ağrısı ve eklem ağrısı diz, sırt ve kalça gibi vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebiliyor. Ağrıya şişme, uyuşma ve karıncalanma da eklenebiliyor. Kemik ağrıları, büyüme ağrılarından fiziksel darbe sonucu oluşan ağrılara ve hatta kemik erimesi gibi pek çok rahatsızlık sonucu oluşabiliyor. Her yaş grubundan ve her cinsiyetten insanlarda bu sorun görülebilmektedir.

Kemik Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

 • Kemikler sürekli olarak yenilenme özelliğine sahiptir. Yaşlanmayla birlikte ölen pek çok kemik dokusunun yenilenme hızı yetersiz olduğu zamanlarda kemik erimesi görülmeye başlar. Kemik erimesi çoğunlukla kadınlarda görülür. Yaşlanma etkisinin yanında hareketsizlik, kadınlarda östrojen, erkeklerde testosteron hormonlarının kaybı, alkol ve tütün ürünlerinin kullanımı ve düşük kiloda olmak gibi pek çok neden kemik kaybına neden olabiliyor.
 • Ergenlik çağındaki çocuklarda hızlı büyüme etkisiyle birlikte kemik uçlarında ağrılar görülebiliyor.
 • Vücuda giren bakteri veya mantarların kemiklere bulaşması durumunda kemik iltihabı oluşabiliyor. Bu insan vücuduna zararlı canlılar kan dolaşımı ile taşınarak da kemik iltihabına neden olabilirler fakat genelde derin yaralanmalar sonucu ortaya çıkarlar. Tedavi edilmeyen kemik iltihapları kemik kaybıyla sonuçlanabilir.
 • Kötü beslenme ve yeterince güneş ışığı alamama sonucunda D vitamini ve kalsiyum eksikliği ortaya çıkabilir. Kemiklerin en çok ihtiyacı olan iki temel besin maddesinin eksikliği kemik ağrısı ile sonuçlanabilir. Başlıca nedeni D vitamini eksikliği olan raşitizm hastalığı genelde çocuklarda görülür. Yine D vitamini eksikliği ile ortaya çıkan Osteomalazi de kemik dokusunun yumuşamasına neden olan bir hastalıktır.
 • Osteosarkam, beyaz kan hücresi kanseri, kan kanseri, böbrek kanseri, akciğer kanseri, nöroblastom gibi kemik üzerinden ilerleyen kanser türleri de kemik ağrısına neden olabiliyor.
 • Kemik kırılması, kemik tümörü, kemiğin darbe sonucu incinmesi, paratiroid bezinin aşırı çalışması durumları da kemik ağrılarına neden olur.

Hamilelikte kemik ağrısı nedenleri ise;

 • Sürekli tek tarafa dönerek uyuma halinde sadece o bölgedeki kemiklere yük bindiği için sabah kemik ağrıları hissedilebilir.
 • Gebelik döneminde vücudun su tutması yani ödem durumu da kemik ağrılarına neden olur.
 • Hamilelik boyunca kilo almak özellikle kalça, kol, bacak ve diz gibi bölgelerde ağrılara neden olabiliyor.
 • Yumurtalık tarafından üretilen relaxin hormonu kasların doğuma hazırlık yapıp dinlenmesini sağlar. Fakat kaslardaki bu rahatlık eklem yerlerini rahatsız ederek ağrılara neden olabilir.
 • 9. aya kadar çalışma durumunda sürekli oturmak veya sürekli ayakta durmak da sırt, diz ve ayak bileklerine yük binmesine ve ağrıların oluşmasına neden olur.

Kemik Ağrısı Nasıl Geçer?

 • Kemik ağrısını azaltmanın hatta gidermenin en etkili yolu vücuda D vitamini ve kalsiyum almaktır. Balık ve balık yağı, yumurta, süt ve süt ürünleri, ciğer tüketmek D vitamini ihtiyacını yüksek oranda karşılayacaktır. Fakat ihtiyacın tamamını besinlerden almak zor bir durumdur. Bunun için eksik kalan kısmı güneş ışığından almak gerekiyor. Güneş ışınları derinin altında bulunan ön maddeleri D vitaminine çevirir.
 • Bireyin yaş, kilo ve genel sağlık durumlarına bakılarak egzersiz programları hazırlamak kemiklerin yenilenme potansiyelini ve vücudun genel sağlığını arttırıp kemik ağrısını azaltır.
 • Kemik erimesi vakalarında menopoza giren kadınlar için östrojen takviyeli ilaçlar kullanılabilir. Kemik iltihabı ise antibiyotiklerle tedavi edilmeye çalışılır. Eğer kanser görülüyorsa radyoterapi ve kemoterapi kullanılmaya başlanır.
 • İyi huylu kemik tümörlerinin neden olduğu ağrılar için ise tümörler alınmalı; kırık kemikler için alçı yapılması ve bazı kemik iltihaplarında kemik dokusunun alınması gerekebilir.
 • Ağrıyan yerlere masaj yapılması kan dolaşımını hızlandırır ve iltihapların giderilmesini sağlar. Aynı zamanda ağrıların geçmesine de yardımcı olur. Bunun için Hindistan cevizi yağı, zeytin, hardal, hint ve sarımsak yağları karıştırılıp biraz ısıtıldıktan sonra ağrıyan yerlere hafif baskı yaparak masaj yapılması öneriliyor.
 • Epsom tuzu bol miktarda magnezyum içerir ve epsom tuzuyla yapılan banyolar vücudun magnezyum emilimini kolaylaştırır. Aynı zamanda eklem ağrıları da magnezyum eksikliğinden kaynaklanabiliyor. Epsom tuzu kullanmak hem iltihabın hem de eklem ağrılarının azalmasını sağlar.
 • Zerdeçalın iltihap giderici ve antioksidan özellikleri mevcuttur. Bunun için 1 bardak ılık sütün içerisine 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal ve bal ekleyip birkaç gün boyunca bu karışımdan tüketmek ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.