Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kemik Erimesi Hastalığı

Kemik erimesi hastalığı, osteoporoz olarak da bilinen bir kemik hastalığıdır. Kemiklerin erimesinden kaynaklı gelişen bu hastalık, kemiklerdeki dokuların azalması ile kendini gösterir. Zamanla azalan bu dokular kişide çeşitli belirtiler gösterir. Çeşitli tedavi yöntemleri ile yenilenebilen bu dokular zamanla daha güçlü olur ve kişi eski kuvvetini kazanır.

Kemik Erimesi Hastalığı Nedir?

Osteoporoz yani halk arasında bilinen adı ile Kemik Erimesi Hastalığı, kişide kendini gösteren düşük kemik direnci, kemiğin mimarisindeki bozulmalar ve kemik kırılganlığındaki artış ile kendini gösteren çağımızın önemli hastalıklarından biridir.

Kemik hastalıkları sınıfı içerisinde yer alan ve en sık görüleni olan osteoporoz; insan ölüm yaşının yükselmesi ile orantılı olarak görüldüğü gibi son derece ciddi, neden olduğu kırık ve hasarlardan dolayı da maliyeti fazla olan bir hastalık olarak karşımıza çıkar.

Kolaylıkla teşhis edilip tanısı konabilen Kemik Erimesi Hastalığı, bir takım tedavi yöntemleri ve tıbbi girişimler ile tedaviye cevap veren bir hastalıktır.

Kemik Erimesi Neden Olur?

İnsan anatomisi yaşamı boyunca düzenli olarak birçok kez kemiklerini yeniden üretir. Bu sürekli yenileme işlemi sırasında ise kemiklerimiz kollajen adlı bir proteinden beslenir. Sert yapısını meydana getiren mineraller ise kalsiyum fosfattır.

Yaş ilerledikçe bu protein ve minerallerin oluşumu azaldığı için kemiklerimiz de yenileme sürecini yavaşlatır. Bu sebeple de ürettiğimizde kemik yapısından çok daha fazlasını zamanla kaybederiz. Özellikle kadınlarda daha fazla görülen bu hastalığın kendini göstermesi ise ağırlıklı olarak menopoza girdikten 5-7 yıl sonra gerçekleşir.

Kemik Erimesi Hastalığının Risk Faktörleri

 • Kadın bireyler,
 • Yaşça ileri olanlar,
 • Yumurtalıkları erken yaşlarda alınanlar,
 • Yaşanmış erken menopoz hali,
 • Hareketsiz bir yaşam biçimi,
 • Yetersiz kalsiyum alımı ve D vitamininin vücuttaki eksikliği,
 • Sigara ve alkol kullanımı,
 • Düşme hikayesini sıkça yaşayanlar,
 • Kortizon, heparin gibi ilaçların kullanılması.

Herkeste Kemik Erimesi Görülebilir Mi?

Kemik kaybı her ne kadar yaşlanmanın doğal bir götürüsü olsa da, bu kaybın her kişi için ‘kesinlikle olacaktır’ şeklinde bir tespitini yapmak yanlış olur. Çünkü her kişinin kimyası ve yaşam biçimi hatta genetik haritası farklı olduğundan kesin bir veri koymak imkansızdır. Fakat bilinen bir gerçek var ki o da kemik erimesinin yaş faktörü ile doğrudan bir ilişkisinin olmasıdır. Özellikle Amerikalı kemik hastalarının %80’inin kadın olduğunu da hesaba katarsak aslında kemik erimesinin hem yaşlı hem de kadın (menopoz dönemine girmiş) bireylerde sıklıkla görüldüğünü söyleyebiliriz.

Erkeklerde Kemik Erimesi Görülebilir Mi?

Her ne kadar kemik erimesinin yaşça büyük olan kadınlarda daha yaygın olduğunu belirtmiş olsak da aynı durum erkekler için de bir risk oluşturur. Özellikle 50 yaş üzeri erkeklerin 1/4’ünde kemik erimesine bağlı çeşitli kırık durumları görülür. Kısacası ‘Kadın Hastalığı’ şeklinde yaygın olarak bilinen bu hastalığın erkekler için yeterince tanı almamış olması veya gerekli tetkikler yapılmamış olması ile de bağlantılı olabileceği hesaba katılmalıdır.

Kemik Erimesi Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kendini sessiz bir hastalık olarak gösteren Kemik Erimesi, kendisini çoğunlukla sırt, bel ağrıları gibi çeşitli fiziksel şikayetler ile gösterir. Hatta çoğu zaman kendisini kırık meydana gelinceye kadar da göstermeyebilir. Doktor muayenesi ve çeşitli tetkikler ile kesin tanısı konabilen Kemik Erimesinde ilk omurga kırığından sonra yeni bir kırık olma olasılığı 5 kat artabilir.. Bu sebepten dolayı kişi ilk kırık oluşumunu yaşamadan önce doktora gitmelidir.

Kemik Erimesi Hastalığının belirtileri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız aşağıda belirttiğimiz linke göz atmayı unutmayın.

Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Kemik Erimesi Hastalığı Tanısı

Biraz önce de belirttiğimiz üzere Kemik Erimesi kendini gizleyen bir hastalık olduğu için detaylı bir inceleme gerektirir. Bu nedenle hastalığın saklandığı dönemde kişiden dikkatli alınmış bir öykü başta olmak üzere, özenle yapılan bir fiziki muayene ve gerek duyulduğunda kullanılan çeşitli radyoloji (özellikle QCT seçeneği, dexa tetkiği ve röntgen çekimi) ve laboratuvar testleri (kan kalsiyum ölçümü, alkalen fosfataz seviyesi, PTH dengesi, D vitamini durumu, kemik yapım ölçümü ve yıkım markerları), hastalığın tespitinde ve kemik kaybının kırık oluşmadan belirlenmesinde son derece önemlidir.

Kemik Erimesi, önüne geçilebilen bir hastalık olduğu için önerilen tedavi yöntemleri genellikle 3 basamaklı bir süreç olan diyet, egzersiz ve ilaç tedavisinden meydana gelir.

Kemik Erimesi Hastalığı Tedavisi

1. Kemiği Güçlendiren İlaçlar

Kemik erimesi yaşıyorsanız kullanmanız gereken ilaç sınıfı bifosfonat olmalıdır. Doktorunuzun sizin için en uygun reçeteyi hazırlayabileceği bu ilaç sınıfı kemik kaybının ve kırık oluşumu riskinin azaltılıp, kemik yoğunluğundaki seviyenin bir miktar artırılmasına katkıda bulunur.

Oral yol ile alınan ilaç formları mide ve bağırsak sorunlarına yol açabilir; Özellikle yemek borusunda ülser görülmesi, aside bağlı reflü veya çeşitli bulantılar yaşanması gibi. Enjekte edilerek hastaya uygulanan bifosfonatlar ise yılda 1-4 kez uygulanmakla birlikte grip türevi çeşitli belirtilere yol açabilir. Son olarak Bifosfonat sınıfı ilaçlarından bir kısmı çene kemiği hasarına da neden olabilir.

2. Hormon İçeren İlaçlar

Birçok hastalık ve sağlıksal durumda uygulanması tercih edilen hormon tedavisi eskiden menopozdan kaynaklı belirtilerin ortadan kaldırılmasına yönelik kullanılan bir yöntemdir. Kemik erimesi tedavisinde de bir seçenek olarak görülen bu tedavi yöntemi kanser, kan pıhtılaşması, kalp hastalığı ve inme gibi önemli riskleri beraberinde doğurması nedeniyle, kullanım olarak diğer kemik erimesi ilaçlarına nazaran daha sınırlı kullanılır.

Kemik için östrojene benzer güçlendirici bir etki oluşturan ve hormon olmayan raloksifen ilacı, kanser riski yaratmamasına karşın damar içi pıhtılaşması ve sıcak basması gibi belli başlı yan etkiler gösterebilir. Sentetik bir paratiroid hormonu olan teriparatid ise günlük enjeksiyonlar halinde hastaya uygulanmakla beraber kişinin yeni kemik oluşum sürecinde büyük oranda etkilidir. Sadece 2 yıl kullanılabilen bu ilaç ise bacakta kramp oluşturabildiği gibi, sersemlik gibi yan etkileri de gösterebilir.

3. Biyolojik İlaç Seçeneği

Denosumab, laboratuvar ortamında üretilen bir antikor olup kemiğin yıkım sürecini yavaşlattığı gözlemlenmiştir. Yılda 2 kez enjeksiyon şeklinde hastaya uygulandığı gibi, özellikle menopoz sonrası dönemindeki ve diğer kemik erimesi ilaçlarını kullanamayan ya da mevcut ilaçlardan herhangi bir fayda görmeyen kadınlarda kullanılır. Çeşitli yan etkileri arasında ise; Sırt, kas ve kemik ağrıları, mikrobik hastalık riskinin artışı ve kalsiyum düzeylerinde düşme gibi çeşitli metabolik faaliyetler vardır.

Kemik Erimesi Hastalığına Karşı Savaşan Besinler

Beslenme alışkanlığınızda çeşitli değişiklikler yaparak, kemik sisteminizi güçlü tutabilir, kırılgan kemiklerinizi veya gelecekte yaşayabileceğiniz kırık durumlarını önleyebilirsiniz. Özellikle kalsiyumca zengin bir beslenme diyeti sizin için faydalı olacaktır. Bu diyet türü besinleri arasında;

 • Bitki tohumları: Başta keten bitkisi tohumu olmak üzere, susam ve ayçiçeği tohumları tüketimi.
 • Sert kabuğu olan yemişler: Badem yemişi, fındık, yer fıstığı ile ceviz ve bu yemişlerin yağları.
 • Doğal tahıllar: (Hemen hemen tümü) Özellikle mısır, karabuğday, darı, yulaf, arpa, çavdar, buğday
 • Taze meyvelerin birçoğu: Elma başta olmak üzere, muz ve kivi meyveleri.
 • Kurutulmuş meyveler: Kalsiyumca zengin bir meyve olan hurma ile kuru incir, yeşil erik, ve kurutulmuş üzüm (ve diğer kurutulmuş meyveler)
 • Sebze türleri: Koyu ve yeşil yaprağa sahip tüm sebzeler başta olmak üzere ağırlıklı olarak brokoli, ıspanak, kereviz ve rezene bitkisi.
 • Baklagil ürünler: Soya fasulyesi ve soya bitkisinin diğer ürünleri, mercimek dahil tüm diğer baklagiller.
 • Pişirmelik bitkiler: Başta sarımsak olmak üzere, zencefil otu, maydanoz bitkisi, taze biberiye, bayat olmayan adaçayı ve taze ısırgan otu.
 • Bal: Başta çiçek balı olmak üzere tüketime müsait arı polenleri.

D Vitamini ve Kemik Erimesi İlişkisi

D vitamini kalsiyumun bağırsak sisteminde emilebilmesi için gereklidir. Vücudumuzun deri yüzeyinde aktif halde olmayan ve son derece gerekli olan D vitamini, güneşten gelen ışınların vücutta emilmesi ile aktif duruma geçer. Eksikliği halinde ise bağırsaktaki kalsiyumun emilimi yeterli seviyede gerçekleşmez.

Özellikle güneş ışığının fazla yansımadığı ülkelerdeki süt ve süt ürünleri özellikle D vitamini ilave edilerek satılır. Yine bazı ülkelerde (Bazı Arap ülkeleri ve İran gibi) güneş ışını aşırı olmasına karşın vücudun büyük bir kısmını örten giysilerin tercih edilmesi özellikle kadınlar üzerinde büyük bir D vitamini yoksunluğuna neden olur. Sonuç olarak da kemik erimesi meydana gelir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.