Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kemik Kanseri Belirtileri

Tümör, kontrolsüz bölünen vücut hücrelerinin ortaya çıktıkları doku ve/veya organ içerisinde kitlesel olarak büyümeleriyle birlikte oluşan kitle veya şişliğe verilen isimdir. Kemik kanseri (Osteosarkom) seyrek olarak görülen tümörlerdendir ve çoğu kemik tümörünün sebebi bilinmez. Büyüyen tümör yayılarak zamanla sağlıklı dokuların bozulmasına ve kemikleri zayıflatarak patolojik kırıklara yol açar. Çoğu kemik tümörü iyi huyludur ve iyi huylu tömerler hayati bir tehlike taşımazlar. Ancak bazıları kötü huylu olabilir ve gerekli önlem alınmazsa, saldırgan tümörler bulundukları organda işlevsel olarak yetmezliğe sebep olarak, diğer organlara yayılabilir. Bu şekilde olduğu durumda ciddi bir hayati tehlike yaratabilir.

Kötü huylu tümörler oldukça nadir görülür. En sık karşılaşılan kötü huylu tümörün (Osteosarkom) görülme sıklığı milyonda 3-4 civarındadır. Kemik kanseri sebebiyle oluşan iltihap, kemikleri zayıflattığı gibi kan yoluyla vücudun diğer organ sistemlerine yayılmaya başlar. Özellikle akciğere, yani solunum sistemine yayılmaya başladığı zaman kanser oldukça tehlikeli ve ölümcül olmaya başlar.

Kemik kanserini iki ana tür altında inceleyebiliriz. Birincil kemik kanserleri, kemiğin kendi dokusundan meydana gelen kanser türüdür. Bu kanser türü de iki gruba ayrılır. İlki habis kanserlerdir. Habis kanserler, çabuk büyürler ve başka organ sistemlerine de yayılma eğilimleri vardır. Diğer birincil kemik kanserleri ise, selim karakterli kanserlerdir. Bunlar yavaş büyüyen, yayılma ihtimali çok düşük ve ağrısız kanserlerdir. İkincil kemik kanserleri ise başka bir organ sisteminden sıçrama yaparak kemikte oluşan kanser türüdür.

Antibiyotikler bulunmadan önce, kemik kanseri yüksek ölüm oranına sahip bir hastalıktı. Ancak şu an belirtilerin görülmeye başlamasıyla birlikte çeşitli erken tedavilerle kanserli hücreler tehlikeye sebebiyet vermeden yok edilebilmektedir. Kemik kanseri fiziki muayene, kan testleri, x-ray, kemik taraması, Bilgisayarlı tomografi(BT) görüntüleme, Manyetik rezonans(MR) görüntüleme, Pozitron emitron(PET) tomografisi, Entegre PET/BT ve biyopsi gibi tanı testleri yapılarak tespit edilebilir. Bu tanı testlerinin sonuçlarını doktorunuz gözden geçirecektir. Eğer tanı kanser ise, evresine göre doktorunuz tedavi programı belirleyecektir.

Kemik Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Kemik kanseri başlangıçta belirti göstermeyebilir ve oldukça sinsi ilerleyebilir. Hatta bazen hiçbir belirti göstermeyerek, başka bir rahatsızlık için çektirdiğiniz filmlerde bazı tümörler rastlantısal olarak karşınıza çıkabilir. Ancak kemik kanseri erken teşhis edilebilen bir kanser türüdür. Bu konuda doktor ve hasta şüpheci ve dikkatli olmalıdır.

 1. Ağrı

kanser ağrısı

Ağrı, başlangıçta hafif ve içilen ağrı kesicilere cevap verirken, tümör büyüdükçe ağrı sürekli ve şiddetli bir hal alır. Tümörlü hastalarda görülen ağrı genellikle sürekli ve şiddetlidir; aktiviteyle ilgili değildir ve özellikle istirahatte de devam etmesi hastayı zor durumda bırakır. Sıklıkla geceleri kötüleşmesi de hastayı uykusuz ve yorgun bırakabilir. Ancak iyi huylu tümörler de bulundukları bölgelerdeki doku ve/veya organlara baskı uyguladığı için ağrıya sebep olabilir. Hasta için oldukça can sıkıcı ve yorucu olan bu ağrılar kanser zamanında tespit edilip, kansere müdahale edilmezse ilerleyecek ve ağrı kesicilere cevap vermeyecek hale gelecektir. Unutulmamalıdır ki, ağrılar kemik kanserinin en sık ve en önemli belirtilerindendir. Zamanla daha sık ve şiddetlenmeye başlayan ağrılar varsa doktora gitmek için zaman kaybedilmemelidir.

 2. Şişlik

kemik şişliği

Şişliğin varlığı tümörün kemikten dışarıya çıkıp yumuşak dokuya yayılmaya başladığını gösterir. Şişliğin büyümesiyle birlikte ciltte damarlanma oluşur ve dışardan bakıldığında toplar damarlarda artış fark edilebilir. Tümörün eklem yakınında veya eklemde ortaya çıktığı durumlarda ise, eklem şişliğine neden olabilir ve eklem daha sert ve hassas hale gelebilir. Hareketlerde sınırlamaya neden olabilir ve aralıklarla ağrıya neden olabilir. Şişlik, kemik kanseri hastalarında ağrıdan sonra en sık görülen belirtidir.

 3. Kırık

kırık

Kırık oldukça zayıf bir darbe, burkulma ya da kendiliğinden oluşabilir. Bu kırıkların sebebi kanser hücrelerinin kemiğin yapısını iyice zayıflatması, adeta bir yumurta kabuğu durumuna gelmesidir. Özellikle bu patolojik kırıklar hastanın ağrısının daha da çok artmasına sebep olabilir. Tümörlü kemikte kırık eğer bacağı etkilemişse, yürüme aksaklığına (topallama) neden olabilir. Bu genellikle ileri seviye kemik kanseri hastalarında görülür.

 4. Yüksek Ateş

yüksek ateş

Kemik kanseri belirtilerinden biri olarak yüksek ateş kendini sıklıkla gösterebilir ve bunun yanında kusma belirtileri de gözlemlenebilir. Vücut ısısının artmasıyla kemik kanseri hastalarının en çok yaşadığı belirtilerden biri yüksek ateş ve yüksek ateşin sebep olduğu halsizlik ve güçsüzlüktür.

Bu belirtilerin dışında kemik kanseri hastalarında kilo kaybı ve anemi gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Ancak bu belirtiler diğer belirtilere nazaran çok daha az görülür. Hasta, sürekli şiddetli ağrı, vücudunda oluşan şişlikler, hafif bir darbeyle ya da kendiliğinden oluşan kırıklar ve yüksek ateş sonucunda oluşan halsizlik ve güçsüzlük ile fiziksel ve psikolojik olarak ciddi şekilde yıpranır. Bunun sonucunda kendini sürekli gergin, agresif ve sıkıntılı hisseder. Kemik kanserli hastalar ve onların doktorları tedavi sırasında oldukça dikkatli olmalıdır ve kötü huylu tümörlerin sıklıkla akciğere ve/ve ya diğer kemiklere sıçrama(metastaz) yapabiliceği ve oldukça tehlikeli bir hastalığa dönüşebileceği unutulmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.