Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kemik Sızlaması Neden Olur?

5İskelet sisteminin en önemli parçalarından biri olan kemiklerde gerek ciddi olmayan gerek ise oldukça ciddi olan rahatsızlıklardan dolayı ağrı, sızlama, yanma, üşüme ve acı gibi hisler olur. Bu tür rahatsızlıklardan biri de bir türlü dinmek bilmeyen kemik ağrıları ve sızıları şeklinde görülür. Oldukça ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilen bu tür sızlamalar kimi zaman kemiklerde ortaya çıkan bir tür tümörün de habercisi olabilir. Birbirinden farklı türleri olan tümörün kemiklerde ortaya çıkması halinde erken teşhisi ve tedavisi büyük önem taşır ve bu şekilde kişilerin hayati dahi kurtulabilir. Bu yazımızda sizlere kemik sızlamasının çeşitli nedenlerinden bahsedeceğiz.

Kemiklerin Sızlamasının Nedenleri Nelerdir?

1. Kemik Erimesi (Osteoporoz)

Kemiklerin sürekli bir şekilde kendini yenilediğini herkes bilir. Fakat yaşlanma sebebi ile kemik dokularının kendi kendini yenileme hızı giderek azalır ve yetersiz kalmaya başlar. Daha çok kadınlarda görülen bu rahatsızlık, yaşlanma ile birlikte hareketsizlik, erkeklerde testosteron ve kadınlarda östrojen hormonlarının kaybı, düşük kiloda olmak, alkol ve tütün ürünlerini kullanmak gibi sebeplerden dolayı meydana gelebilir.

2. Büyüme Ağrıları

Özellikle ergenlik döneminde kendini gösteren büyüme ağrıları, hızlı bir şekilde büyüyen kişilerde kemik uçlarında ortaya çıkan türden ağrılar olup son derece normaldir.

3. Kemik İltihabı (Osteomiyelit)

Vücuda giren mantar ya da bakterilerin kemiklere bulaşması halinde kemik iltihabına sebep olması mümkün. Bu tür zararlı canlıların kan dolaşımı yolunu kullanarak vücudun iç bölgelerine sızması ve kemik iltihabına sızması da muhtemel. Fakat genellikle kemik iltihabına sebep olan şey kemiklerin derin bir şekilde yaralanması gibi hadiseler oluyor. Bu tür iltihapların tedavi edilmemesi halinde ise kemik kaybı gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

4. D Vitamini ve Kalsiyum Eksikliği

Yeterli miktarda güneş ışığı alamayan ve kötü ve sağlıksız bir şekilde beslenen kişilerin kalsiyum ve D vitamini eksikliğine maruz kalması son derece normal bir durumdur. Kemikler bu iki temel maddeye ihtiyaç duyar ve bu maddeler yeteri kadar alınmaması halinde kemikler sızlamaya başlar. Genellikle iki yaşından küçük çocuklarda görülen Raşitizm hastalığının da başlıca sebebi D vitamini eksikliği olduğu için bu noktaya dikkat edilmesi gerekir. D vitamini eksikliğinin aynı şekilde Osteomalazi isimli bir başka kemik hastalığı olan kemik yumuşamasına sebep olduğu da bilinir.

5. Kanser

Beyaz kan hücresi kanseri olan multipl miyelom, osteosarkom, nöroblastom, kan kanseri, akciğer kanseri, böbrek kanseri ve ewing sarkomları gibi çoğunlukla kemiğin üst bölümünde ortaya çıkan kanser çeşitleri de kemiklerin sızlamasına neden olur.

6. Diğer Nedenler

Kemik sızlamasına neden olabilecek olan diğer durumlar ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Kemik tümörü,
  • Kemik kırılması,
  • Gaucher Hastalığı,
  • Kemiğin fiziksel darbe sonucunda incinmesi,
  • Hiperparatiroid isimli paratiroid bezlerinin aşırı faaliyet gösterme durum.

Kemik Sızlaması Nasıl Geçer?

1. Yeterli D Vitamini ve Kalsiyum Almak

Kemik sızlamasının önüne geçebilmek için en önemli ve tesirli olan adım yeterli bir şekilde beslenerek kalsiyum ve D vitamini ihtiyacını karşılamak olur. Balık, balık yağı, yumurta, süt ve süt ürünleri, ciğer ve bu tür gıdalarda D vitamini bulunur. Fakat D vitamini ihtiyacınızın tamamını besinlerden almanız mümkün olmadığı için güneş ışığına da ihtiyaç duyarsınız. Güneş ışığı ile birlikte derinin alt katmanlarında yer alan ön maddeler D vitaminine çevrilir. Kalsiyuma ihtiyaç duyuyorsanız bu durumda kuruyemiş, süt ve süt ürünleri ve yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeniz gerekiyor.

2. Egzersiz

Kişinin yaşı, kilosu ve genel sağlık durumuna göre belirlenecek olan bir egzersiz programının kullanılması ile birlikte hem vücut sağlığı genel olarak iyileşme gösterirken hem de kemiklerinizin yenilenme şansı artar.

3. İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi olarak menopoza girmiş olan kadınlar için östrojen takviyesi yapılır. Kemik iltihabı vakalarında damar yolu kullanılarak antibiyotik tedavisi yapılabilir. Hiperparatiroid vakaları söz konusu olduğu zaman ise kalsitonin hormonu kullanılarak kemik kaybının önüne geçilmeye çalışılır.

4. Radyotrapi ve Kemoterapi

Kanser tedavilerinde kemoterapi ya da radyoterapi kullanılır.

5. Cerrahi Müdahale

İyi huylu kemik tümörlerini kontrol etmek istemeniz halinde, kemik kırıklarını tedavi edebilmek için ya da çeşitli kemik iltihabı vakalarında kemik dokusunu almak için cerrahi müdahale gerekebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.