Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kepçe Kulak ve İple Kulak Estetiği

Ülkemizde en çok estetik yapılan alan yüz bölgesidir. Yüz bölgesinde ise başta burun, dudaklar, kaşlar ve yanaklar estetikte sıkça müdahale yapılan yerlerdir. Bir de yüzü çevreleyen ve önemli bir güzellik unsuru olan kulaklar. Kulaklar insanların güzellik kavramı içerisinde çok popüler olmasa da kulaklardaki şekil bozuklukları insan çehresini olduğundan daha çirkin gösterebiliyor. Çocukken ”kepçe kulaklı” diye alay edilen kişiler ilerde bu durumun travmasını yaşıyor. Bu tür sorunun sahibi olan kişiler de estetik merkezlerine kepçe kulaktan kurtulmak ve kulak estetiği yapmak için başvuruyor. Kulaklara yapılan estetikte birkaç yöntem bulunurken son yıllarda yeni yöntemler de geliştirildi

Kepçe Kulak Estetiği

İnsan bedeninde önemli işlevi olan kulaklar her insan değişik şekillerde ve farklı kıvrımlıdır. Bazı insanlarda kulak memesi ve kepçesi yapışık iken bazı insanlarda da ayrıdır. Bu farklılıkların en büyük sebebi ise genetik faktörlerdir. Bazı insanların kulakları kafasına göre dikey doğrultuda kıvrımlı bir biçimde pozisyon alır. Bu tür kulağa sahip olan kişiler için halk arasında ”kepçe kulak” ifadesi kullanılır. Aslında kepçe kulaklı olmak bir bozukluk değildir. Sadece anatomik olarak farklılıktır.

Estetik sektöründe ”Kepçe kulak deformitesi” olarak adlandırılan; kulak kepçesinin öne doğru kıvrılmasından dolayı oluşan bu durum cerrahi müdahale ile düzeltilebilir. İnsanlarda sürekli olarak kulaklarını saklama istediği, alay edilme korkusu, psikolojisinin etkilenmesi, kendini beğenmeme gibi sorunlardan dolayı Kepçe kulak deformitesi olan insanlar cerrahi müdahaleler ile istedikleri kulaklara kavuşabilir. Kepçe kulaklar için yapılan cerrahi müdahaleler oldukça kolay ve güvenli işlemlerdir. Gene olarak kulağın dış kısmına operasyon yapıldığı için insandaki işitme sistemine zarar vermez. Birkaç yöntemle kepçe kulak deformitesi çözüme kavuşturulur. O yöntemlerden bir olan İple Kulak Estetiği hakkında sizlere bilgi verelim.

İple Kulak Estetiği

Kepçe kulaklarından rahatsız olan kişiler ”iple kulak estetiği” yöntemi ile kolayca bu deformiteden kurtulabilirler. İple kepçe kulak estetiği; temelde kulak kepçesi dışa doğru aşırı kıvrımlı olan hastalara uygulanır. Bu yöntem kesim olmadan yapılan bir operasyondur. Ameliyat olmaktan korkan, enfeksiyon risklerinden endişe eden veya narkozdan dolayı kuşkuları olan kişiler İple kepçe kulak estetiği sayesinde acısız ve ameliyatsız olarak istedikleri kulak şekline kavuşabiliyor. Şimdi iple kepçe kulak estetiği ile ilgili çokça sorulan sorular üzerinden sizlere konuyu açıklamaya çalışalım.

İple Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

İple kulak estetiği oldukça basit ve kolay bir uygulamadır. Hastanın şikayetçi olan kulak bölgesi belirlenir ve lokal anestezi altına işleme başlanır. Hastanın kulağının kıkırdak bölümüne diğer yöntemlerde olduğu gibi törpüleme veya kesip alma gibi işlemler uygulanmaya gerek olmadan; sadece ip ve iğne yardımı ile müdahale yapılıyor. Medikal ince ipler ve iğne yardımı ile kıvrımlı , kepçeli olan kulak kepçesi kafa tasına doğru yaklaştırılır. Bu işlemde müdahale edilen bölge noktalar halinde işaretlendiği için bu noktalardan giriş yapılarak işlem yapılır.

İple kulak estetiği yönteminde kullanılan ipler tamamen tıbbi ürünler olup insan vücuduna uyumlu malzemeden üretiliyor. Bu yüzden vücuda zarar vermiyor, alerji veya komplikasyonlara da neden olmuyor. İple kulak estetiği yönteminde hastaya lokal anestezi uygulandığı için hasta işlem yapılırken uyanık kalıyor. Dilerse ekrandan operasyonun canlı görüntülerini de izleyebiliyor. Bu sayede kulak kepçesinin açısına göre yönlendirmeler de yapabiliyor. İşlem yaklaşık 15- 20 dakika sonunda bitiyor ve işlem uygulana bölge antiseptikler ile temizlenerek bölgeye bir saç bandı takılıyor. Bu saç bandı 3 gün kullanılır ve sonra çıkarılıp kişi yeni kulaklarını kullanabiliyor. Ameliyattan bir gün sonra da duş alabilir ve sosyal yaşantısına geri dönebilir.

İple Kulak Estetiği Kimler Yaptırabilir?

İple kulak estetiği yapmak isteyen kişiler için bir yaş sınırı veya cinsiyet farkı bulunmaz. Fakat kulaklar bebeklikten itibaren 6 yaşına kadar gelişmeye devam ederler. Bu yüzden 6 yaşından önce kulak estetiği yapılması doktorlar tarafından önerilmez. Bunun dışında genç, yaşlı, kadın, erkek kulaklarının şeklinden şikayetçi olan herkes bu yöntem ile istediği kulaklara kavuşabilir.

İple Kulak Estetiği Sonrasında Neler Olur?

İple kulak estetiği yapıldıktan sonra bir saç bandı ile aynı gün taburcu edilirsiniz. Lokal anestezi aldığını için operasyon sonrasında yaklaşık 4 saat ağrı hissetmezsiniz. Daha sonrasında ise sızı şeklinde hafif bir ağrı hissedebilirsiniz. Fakat bu ağrı geçicidir. Gerek duyduğunuz takdirde doktor tarafından verilen ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Operasyonun uygulandığı bölgeye yapılan sargı veya saç bandı 3 gün süre ile kullanılmalıdır. Daha sonrasında ise o bölgenin zarar görmemesi için dış etkenlerden uzak durulmalıdır. Yaklaşık 1 hafta sonunda kulak normal formuna döner ve günlük hayata dönülür. Doktorların da tavsiyesi üzerine operasyondan sonra 2. veya 3. gününde duş alınabilir.

İple kulak estetiği yönteminde uygulanan dikişler eriyen dikiş dediğimiz bir yöntem olduğu için dikişlerin alınma durumu söz konusu değildir. Buna ek olarak operasyon sonrasında kulak kepçesi şişebilir ve renk değişimleri olabilir. Bu etkiler normal ve geçicidir. Birkaç gün içinde geçmezse mutlaka doktorunuza başvurun. Yaklaşık 3 ay boyunca da kulağınız dış etkenlere karşı koruyun.

İple Kulak Estetiğinin Avantajları

 • İple kulak estetiği ameliyatsız bir işlemdir.
 • Cerrah bir işlem olmadığı için büyük riskler bulundurmaz.
 • Oldukça kısa süren bir operasyondur. Genel olarak 10-15 dakika.
 • Kişilerin iyileşme süreci de oldukça hızlıdır.
 • İple kulak estetiği tekniğinde medikal iplikler ve iğne ile müdahale yapıldığından bir kesik işlemi olmaz. Bu sayede kanama riskleri de en aza indirilir.
 • Kullanılan medikal ipler vücut ile uyumlu olduğundan kişiye zarar vermez.
 • İple kulak estetiğinde operasyondan sonraki gün sosyal hayata geri dönülür.
 • Kesik işlemi uygulanmaz.
 • Lokal anestezi uygulandığı için narkozdan uyanmama gibi ihtimaller yoktur.
 • Ölüm riski sıfırdır.
 • Operasyondan 3 ay sonra kulak istenilen forma kavuşur.

İple Kulak Estetiğinin Riskleri

Her işlemin büyüklü küçüklü riskleri vardır. İple kulak estetiğinde herhangi bir cerrahi müdahale olmadığı için riskleri ise oldukça düşüktür. İşlem yapıldıktan sonraki günlerde kulakta ağrı veya acı olabilir. Ayrıca şişlik ve morluklar da oluşabilir. Bunlar beklenen tepkiler olduğu için telaş yapmamak lazımdır. Doktorun verdiği ağrı kesici ilaçları ve kremleri kullanarak sonuç alabilirsiniz. Ayrıca doktorun operasyon tecrübesine bağlı olarak kulakların dikişlerinin açılma ihtimali de vardır. Bu durumda tekrardan iple düzeltme işlemi yapılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.