Uzun yıllar boyunca insanların en temel besini ekmek oldu. Hatta temel besin olması sebebiyle, çoğu insan ekmek yemediği zaman doymadığını ifade eder. Ekmek aynı zamanda insanları tok tutan bir besin maddesi. Ancak günümüzde birçok uzman doktorun bu konuda görüş ayrılığı var. Bazı doktorlar temel besin maddesi olan ekmeğin yararlı olduğunu ve düzenli bir şekilde tüketilmesi gerektiğini ifade eder. Bazı doktorlar ise bu görüşün tam tersi olan ekmeğin hiç yenilmemesi gerektiğini ve içerisinde insan vücuduna zarar verebilecek maddelerin olduğunu ifade eder.

Bu görüş ayrılığı karşısında birçok insan ekmek yemekten korkar hale geldi. Ekmek hakkındaki olumsuz görüş, kısa bir süre içerisinde kulaktan kulağa yayıldı ve rejim yapmaya başlayanların ilk vazgeçtiği besin maddesi ekmek oldu. Fakat günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda, ekmeğin insan vücuduna herhangi bir zararı olmadığı kanıtlandı. Böylece diyet listesinde kepekli ekmek yerini almaya başladı.

Kepek Ekmek İle Nasıl Zayıflanır?

 

1. Kahvaltıda Kepek Ekmeği

 Zayıflama Yöntemleri

İnsanlar için en önemli öğün kahvaltı. Kahvaltıda tam olarak alınan vitamin, mineral ve protein uzun süre tok kalmanızı sağlayarak, güne enerjik bir şekilde başlamanıza yardımcı olur. Kahvaltıda kepek ekmeğini, iki dilim yiyebilirsiniz.

2. Ara Öğünde Kepek Ekmeği

Zayıflama Yöntemleri

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için mutlaka ara öğünü yapın. Bu öğünü atladığınız zaman, akşam yemeğinde daha fazla yersiniz. Ara öğünde kepek ekmeğini, 1 dilim yiyebilirsiniz.

3. Akşam Yemeğinde Kepek Ekmeği

Zayıflama Yöntemleri

Akşam yemeğinde, ara öğünde olduğu gibi sadece 1 dilim kepekli ekmek metabolizmanız için yeterli olur. Eğer geç saatlerde akşam yemeği yerseniz, yarım dilim kepek ekmeği de tüketebilirsiniz. Bu sayede tok kalarak zayıflayabilirsiniz.

Kepek Ekmeğinin Faydaları

Zayıflama Yöntemleri

Buğdayın yapısı insan vücuduna büyük ölçüde fayda sağlar. Buğday tanesinin kabuğundan lif ve posa depo edilir. Buğdayın içerisinde aynı zamanda buğdayın kendi beslendiği olan yerde B vitaminleri grubu başta olmak üzere, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, selenyum ve krom gibi birçok mineraller bulunur.

Kepekli ekmeğin, insan vücudunda demir minerali eksikliği yaptığına dair yaygın bir inanış var. Bu inanışta tamamen yanlış. Kepekli ekmek mayalanırken, mayalanma aşamasında kepek demir ve kalsiyumu bağlayıcı özelliği olan fitatları parçalar. Bu durum da insan vücudunda demir eksikliği yaşanmasının önüne geçer.

1. Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Zayıflama Yöntemi

Zayıflama programınızın içeriğinde mutlaka kepekli ekmeğin olması gerekir. Kepekli ekmeği düzenli olarak belirli ölçüde tükettiğiniz zaman kilo yapıcı etkisi olmaz. Çiğneme aşaması diğer ekmeklere göre daha zor olduğu için, daha az yemek yemenizi sağlar. Kepekli ekmeği daha az yediğiniz halde, daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.

2. Uzun Süre Tok Kalmanızı Sağlar

Kepekli ekmek, diğer ekmek türlerine göre daha zor çiğnenir. Aynı zamanda çiğneme süreci boyunca insan vücudunda yer alan leptin hormonu görevini tam olarak yerine getirir ve Nöropeptid Y seviyesinin azalmasını sağlar. Bu sayede çok fazla yemek isteğiniz olsa da, iştahınız kısa bir sürede kaçar. Kepekli ekmekten daha az yiyerek, daha kolay bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

Kepekli ekmek posa ve lif bakımından çok zengin bir besin. Kepekli ekmek yediğiniz zaman, içeriğinde yer alan posa bağırsak sisteminde şişer. Böylece midede daha çok doygunluk hissi oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca kepek ekmeğinin içerisinde yer alan posa, bağırsaklarda büyük oranda hacim oluşturduğu için bağırsaklarda, süpürge etkisi yapar.

3. Sindirim Sistemini Düzenler

Zayıflama Yöntemi

Kepekli ekmeğinin içerisinde yer alan posa, midedeki diğer besinlerde bulunan şekerin kana karışmasını yavaşlatır. Bu sayede zayıflamak isteyen insanlarda uzun süre tok kalmayı sağlar. Diyet yapan kişi böylece kısa bir sürede acıkmaz. İçerisinde bol lif ve posa bulunduğu için kolay bir şekilde sindirilir. İnsan vücudunun daha hızlı çalışmasını sağladığı için, sindirimle ilgili tüm sağlık sorunlarına ve kabızlığa iyi gelir.

Kepek Ekmeği Nasıl Tüketilir?

 Zayıflama Yöntemleri

Kepekli ekmek, mayalanmış hamurdan elde edilir. Özellikle diyet ürünlerinin içeriğinde yer alan lifli yiyeceklerde olduğu gibi fitat adı verilen madde bulunur. Fitat adı verilen bu madde sayesinde, insan vücudunun ihtiyacı olan demir, kalsiyum ve diğer mineralleri tutar, ayrıca kana karışmasını tamamen önler. Bu sayede yararlı mineraller insan vücudunda kalır. Aynı zamanda fitat maddesi içeriğine sahip olan ekmek ya da diğer besinleri tüketirken dikkatli olmak gerekir.

Lifli besinlerin fazlası, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu yararlı minerallerin eksikliğinden kaynaklanan birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Bu nedenle sağlıklı bir vücuda sahip olmak için, yeterli oranda tüketilmesi gerekir. Fitat maddesi olan besinlerin içerisinde aynı zamanda lif yer alır. Günlük oranın aşılmadığı, düzenli bir beslenme alışkanlığında bağırsak sağlığını korur ve kolon kanserini önler. Fitat maddesinin olumsuz etkisinden kurtulmak için, aynı zamanda C vitamini de tüketilmesi gerekir.

Günlük tuz tüketimi konusunda da ayrıca dikkat edilmesi gerekir. Çünkü günlük olarak tüketilen tuzun %32 oranı kepek ekmeğinden karşılanır. Mesela 100 gr ağırlığına sahip olan kepekli ekmek 1,5 gr tuz içeriğine sahip. Her gün, düzenli olarak 4 ya da 6 gr arasında tuz tüketimi yapılması gerekir. Tuzun fazlası kemik yapısı, damarlar ve böbrekler için çok zararlı olur. Bu nedenle kepekli ekmek yediğiniz zaman, yemeklere ekstra olarak tuz ilave etmenize gerek kalmaz. Aynı zamanda kalp ve damar, tansiyon ve böbrek hastalığına sahip olan bireyler, kepek ekmeği yerken dikkat etmeleri gerekir. Ekmek tüketirken, özellikle tuzsuz kepekli ekmek tercih ederseniz, sağlığınıza daha yararlı bir etkisi olur.