Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

KEPEK NEDEN OLUR?

Günümüzde, kadın erkek farketmeksizin herkesin başına kepek sorunu gelmektedir. Bu yazımızda sizlere kepek oluşumunun nedenleri hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler kapsamında sizlerde kepek ile mücadele ederek düzgün bir tedavi ile kepeklerden kurtulabilirsiniz.

Kepek, derinin en dış yüzeyinden dökülen ölü hücrelerden oluşmaktadır. Kepek yaygın bir kronik kafa derisi üzerinde derinin pullanması sorunudur. Kepek bulaşıcı değildir. Nadiren olmasına rağmen ve ciddi olmamasına rağmen, bu kişiler için utanç verici bir durumdur. Ayrıca tedavi etmek bazen zor olabilmektedir. 

İyi haber ise kepek sorununun genellikle kontrol edilebilir olmasıdır. Kepek hafiften şiddetliye kadar uzanabilir.

Kepek, hafif vakalarda yumuşak bir temizleyici ile veya günlük şampuanlama teknikleri ile aşılabilmektedir. Daha inatçı vakalarda ise, bu durum ilaçlı şampuanlar ile kontrol altına alınabilmektedir.

Kepek Belirtileri Nelerdir?

Gençler ve yetişkinler için, kepek belirtileri belirlemek çok daha kolay olmaktadır. Bu kapsamda ise, saç ve omuzlarınızda kepekler bulunmaktadır. Ölü deri, muhtemelen kaşıntılı, pullu bir deri ve yağlı görünümlü beyaz pullardan oluşmaktadır. Kepekleriniz mevsimlere göre artabilir veya azalış gösterebilir.

A tipi kepekler genellikle bebeklerde görülmektedir. Bir pullu kafa derisine neden olan bu bozukluk, yenidoğanlarda sık sık görülmektedir. Bebeklik döneminde her zaman bu tarz sorunlar oluşabilmektedir. Bu durum anne-babalar için endişe verici olsa da, bu kepeklenme tehlikeli değildir ve genellikle bebeğin 3 yaşına gelmesi ile birlikte kendiliğinden geçmektedir.

Kepek Neden Olur?

Kepek oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenler ise şöyle sıralanmaktadır;

1. Yetersiz Saç Fırçalama

sac-fircalama

Düzenli olarak saçlarına tarak ya da fırça yardımı ile, herhangi bir müdahale yapmayan kişilerde kepek oluşması, biraz daha yüksek bir risktir. Bu durumda kişilerin düzenli olarak saç fırçalamalarını yapmaları gerekmektedir.

2. Maya

kepek

Kepek sahibi olup mayaya duyarlı insanlar biraz daha yüksek risk taşımaktadırlar. Bu yüzden mayaların kepek oluşumunda bir rol oynayabileceğini varsaymak gerekir. Maya duyarlı insanlar kış aylarında genellikle sıcak aylardan daha kötü bir kepeklenme durumuna sahip olabilirler. Çünkü güneşten gelen UVA ışıkları mayalara karşı koruyucudur.

Bazı kış aylarında ciltte kepeklerin daha fazla olması, soğuk havadan, aşırı sıcağa maruz kalmaktan ve ayrıca kış aylarında cildimizin daha çok kuruduğundandır. Bu anlamda kepek oluşumunun mayaların mı tetiklediğini yoksa soğuk havaların mı etkilediğini kimi zaman anlamak zor olabilmektedir.

3. Kuru Cilt

fft18_mf7401750

Kuru cilde sahip insanlar daha sık kepek sorunu ile karşılaşmaktadırlar. Kışın mevcut olan soğuk hava ile birlikte aşırı ısınmış odalar yüzünden, kaşıntılı ortak deri dökülmesi oluşmaktadır. Kuru cilt nedeniyle kepek olan kişilerde kepek küçük pul şeklinde olmaktadır.

4. Seboreik Dermatit (Tahriş, Yağlı Cilt)

aşırı-kepek-için-şampuan

Seboreik dermatit olan insanlar kepeğe çok yatkın olmaktadırlar. Seboreik dermatit, sadece kafa derisi kenarlarında değil, aynı zamanda kulak arkaları, göğüs, kaş ve burun da dahil olmak üzere derinin birçok alanını etkiler. Hasta olan deri lapa lapa beyaz veya sarı pullarla kaplı kırmızı, yağlı bir görünüme sahip olacaktır.

5. Yetersiz Şampuanlanma

Saç-Derisi-Bakımı-İçin-Bitkisel-Çözümler

Eğer bazı insanlarda yetersiz seviyede şampuanlanma mevcut ise, kafa derisinde biriken yağlar belli bir zaman sonra kepeklenmeye neden olabilmektedir. Ancak bu konunun halen neden olup olmadığı uzmanlar tarafından araştırılmaktadır.

6. Bazı Cilt Koşulları

saç-eg-620x350

Kişilerde, psoriasis, egzama ve diğer bazı cilt bozuklukları gibi rahatsızlıklar varsa, kepeklenme sorunu oluşma riski daha fazla olmaktadır. 

7. Bazı Hastalıklar

guatr ses

Erişkinlerde Parkinson hastalığı ve diğer bazı nörolojik hastalıklar kepek ve seboreik dermatite sahip olmanıza neden olabilmektedir. Ayrıca, kalp krizi, vuruşları ve zayıf bağışıklık sistemi bazı insanlarda da kepeklenmeler görülmektedir.

8. Saç ve Bakım Ürünleri

b-1-3-2014-8526727557

Bazı kişilerde kırmızı, kaşıntılı bir derinin oluşması, uzmanlar tarafından, kozmetik ürünlerine cildinizin vermiş olduğu tepki olarak gösterilmiştir. Birçok uzman bu saç derisi kepeklenmesinin nedenini şampuanlama sonucu oluşan tahriş gibi nedenlere bağlamaktadır.

9. Malassezia

Seborrhoeic_dermatitis_head

Malassezia bir mantar türüdür ve hemen hemen herkesin kafa derisinde bulunmaktadır. Genellikle bu mantarlar herhangi bir soruna neden olmamaktadır. Ancak bazı durumlarda kontrol dışı büyüme meydana gelmektedir. Bu mantarlar bizim saç folikülleri salgılayan yağlar tarafından beslenmektedir.

Bu durumda ise, kafa derisi tahriş olmakta ve ekstra cilt hücrelerini üretebilmektedir. Bu ekstra deri hücreleri ölür ve saç derisinin yağ ile karışması sonucunda kepek görünümünü alır.

10. Diyet

vegetarian

Bazı uzmanlar, çinkonun, B vitamininin ve yağın bazı türlerini içeren gıdaları yeterli olarak tüketmeyen kişilerin kepek oluşumunda daha eğilimli olduğunu söylemektedirler. 

11. Ruhsal Stres

stres

Uzmanlar, kişilerin yaşamış oldukları ruhsal sorunların ve stresin cildinizi etkilediğini ve aynı zamanda kepek oluşumuna neden olduğunu söylemektedirler.

12. HIV

-23605

Yapılan araştırmalara göre, HIV olan kişilerin büyük çoğunluğunda kepek oluşumu bulunmaktadır.

Kepek Risk Faktörleri Nelerdir?

Neredeyse herkes kepek sorunu ile karşılaşabilmektedir, ancak bazı faktörler bu oluşumu tetiklemektedir. Bunlar ise;

 • Yaş: Kepek genelde genç erişkinlik döneminde başlayıp ve orta yaşa kadar devam etmektedir. Bu yaşlılarda kepek oluşmayacağı anlamına gelmemektedir. Bazı insanlar için bu sorun ömür boyu olabilmektedir.
 • Erkek olmak: Erkeklerde daha çok kepeklenmenin olması erkek hormonları ile alakalı olmaktadır. Bu kapsamda kadınlardan daha sıklıkla erkeklerde görülmektedir.
 • Yağlı saç ve saç derisi. Malassezia sizlerin kafa derisinde yağ ile beslenir. Bu nedenle, aşırı yağlı cilt ve saç sahibi olan kişilerde kepek oluşumu daha eğilimli hale gelmektedir.
 • Yetersiz beslenme
 • Hastalıklar

Ne Zaman Doktora Gitmeniz Gerekmektedir?

2 hafta boyunca anti- kepek şampuan ürünlerini kullandıktan sonra herhangi bir iyileşme sağlanmaz ise doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bu kapsamda doktorunuz sizlerdeki kepek oluşumunun nedeni üzerinden, en uygun tedaviyi sunacaktır.

Kepek Tedavisi Nasıl Olur?

İlk olarak kepek teşhisi yapmanız için herhangi bir doktor kontrolüne gerek yoktur. Bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Bu aşamadan sonra tedaviler 2 başlık altında toplanmaktadır. Bunlar ise;

 1. Yaşınız
 2. Kepeklenme şiddeti

Bu durumunda amacınız deri hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatarak kepek durdurmak olmaktadır.

Şampuanlar ve Saç Derisi Hazırlıkları

Kafa deriniz için sizlere yardımcı olacak ilaçları ve şampuanları eczanelerden rahatlıkla edinebilirsiniz. Bunun için ise doktorunuzdan yardım almanız gerekmektedir.

Ayrıca seboreik dermatit kontrollü kepek sorunları bu tarz ürünler ile tedavi edilemeyeceğini bilmenizde yarar vardır. Eğer kafa derisi üzerinde herhangi pullu veya kabuklu yamalar şeklinde kepekler bulunuyorsa, bir anti-mantar şampuanı kullanmanız gerekmektedir.

Ayrıca sakal üzerinde kepek varsa, bunun için kepek şampuanı kullanabilirsiniz.

Kepek önleyici ya da anti-mantar şampuan aşağıdaki aktif maddelerden en az birini içermektedir;

 • Çinko pirition – Maya üretimini yavaşlatan bir bileşendir.
 • Selenyum sülfit – Bu kafa derisi bezlerini üreten doğal yağların üretimini azaltır.
 • Kömür katranı – Bu doğal bir anti-mantardır. Bu tedavi ile saçlarınızda lekeler oluşması muhtemeldir.
 • Ketokonazol – Çok etkili bir anti-mantardır. Bunu kullanmakta olan çoğu kişi yararını görmüştür. Uzmanlar, genç ve yaşlı insanların bu madde ile şampuanları birlikte kullanılabileceğini söylemektedirler.
 • Salisilik asit – Bunlar kafa derisinin cilt hücrelerinden kurtulmasına yardımcı olur.
 • Çay ağacı yağı – Bu yağ Avustralya Çay Ağacı (Melaleuca alternifolia) geliyor. Şampuan artan sayıda artık maddelerden biri olarak çay ağacı yağı içerir. Bu bir anti-mantar gibi yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ancak bazı kişilerin bu yağa alerjisi olduğundan doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.
 • Yeşil Çay potansiyeli  Yapılan araştırmalar sonucunda yeşil çayın kepek oluşumunu engelliği sonucuna varılmıştır.

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları Nelerdir?

Düzenli şampuanlamaya ek olarak, gelişmekte olan kepek riskini azaltmak için aşağıdaki adımlar atabilirsiniz;

 1. Stresi yönetmeyi öğrenin.
 2. Hergün saçınızı şampuanlamaya özen gösterin.
 3. Beslenmenize dikkat edin. Düzenli ve sağlıklı beslenin.
 4. Güneş alın. Güneş ışığı kepeğe iyi gelmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.