Keratin Nedir?

Keratin, bir protein türüdür ve lifli yapıya sahiptir. Yapısal olarak çok sağlam bir yapıya sahip olan keratinin suda çözünme özelliği yoktur. Bu sağlam yapılı protein türü, saç ve tırnaklar ile cildin en dış dokusunda bulunmaktadır. Saç ile tırnak dokularının güçlü ve dayanıklı olmasını sağlayan keratin, vücut tarafından doğal olarak üretilmektedir. Ayrıca, bazı keratin türleri de bulunmaktadır. Yani keratin tek bir şekilde değil, farklı formlarda bulunabilmektedir. Bu durumda keratin türleri, alfa keratin ve beta keratin şeklindedir. Her iki keratin türünün özellikleri ise kısaca şu şekildedir;

Alfa keratin: Bu keratin türü, memeliler sınıfına dahil canlıların vücutları tarafından üretilmektedir. İnsanlar da memeliler sınıfına dahil olduğundan, insan vücudu alfa keratini üretebilmektedir.

Beta keratin: Bu tür keratin, sürüngen ve kuşların vücutları tarafından üretilmektedir. Yani beta keratin, kuşların tüylerini, sürüngenlerin de boynuzlarını ve pençelerini oluşturan bir protein türüdür. Öte yandan, beta keratin memelilerin vücudunda bulunmamaktadır ve dolayısı ile insan vücudunda da üretilmemektedir.

Keratinin İşlevi

Bir protein türü olan keratin, epitelyum dokuların zarar görmesini engelleyerek dış etkilere karşı koruma sağlamaktadır. Saç ve tırnakların güçlenmesine yardımcı olan keratin, saçların kopmasını, tırnakların ise kırılmasını önlemektedir. Ayrıca keratin, saç ve tırnak dokularını enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Diğer yandan, tırnaklardaki keratin dokusu, saçlardaki keratin dokusundan daha güçlüdür. Fakat saç dokusundaki keratin de, tırnaklardaki keratine nazaran daha esnektir.

Keratin Yapılanmasını Sağlayan Besinler

Her ne kadar keratin besinlerin içeriğinde bulunmasa da, bazı gıdaları tüketerek, vücuttaki keratin üretimini artırmak mümkündür. Böylece, sağlıklı saç, tırnak ve hatta cilt için, ihtiyaç duyulan keratin sağlanmış olacaktır. Yapılan araştırmalara göre ise, özellikle de protein içeren besinler, keratin üretimini desteklemektedir. Buna göre, vücutta keratin üretimini artıran bazı besinler, aşağıda belirtildiği şekildedir;

1.Kükürtlü Gıdalar

eggs-e1460048637418

Bir araya gelerek proteinleri oluşturan küçük yapı taşları amino asitlerdir. Amino asitler birleşip proteinleri, proteinler de birleşip keratinleri oluşturmaktadır. Keratinleri oluşturan proteinlerin yapı taşı olan amino asitler ise, kükürt bakımından zengin amino asitlerdir ve bu küçük yapı taşları birbirlerine kuvvetli bağlar ile bağlıdır. Bundan dolayı da, kükürt içeren besinler, keratin üretiminin artmasına yardımcı olabilmektedir. Özellikle de, zengin birer protein kaynağı olan, kırmızı et ve yumurta gibi besinler, aynı zamanda iyi birer sülfür (kükürt) kaynağıdırlar. Kırmızı et ve yumurta dışında, sülfür içeren diğer besinler ise, soğan, kale, kuşkonmaz ve Brüksel lahanası gibi sebzelerdir.

2.Protein Bakımından Zengin Besinler

Milk_Butter_Eggs_Yogurt_CheeseCurds_sqr_rgb_2500x1953

Protein bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi, vücuttaki amino asit yapılanmasını desteklediği için ve dolayısı ile de, keratin oluşumunu sağladığı için önemlidir. Kırmızı et, balık eti, tavuk eti, yumurta, süt ve yoğurt gibi protein bakımından zengin olan besinler ise, keratin oluşumunu destekleyen gıdalardan bazılarıdır. Protein içeriği bakımından yüksek olan bitkisel kaynaklı besinler ise, fasulye, kabuklu kuruyemişler, fıstık ve fındık ezmesi ile kinoa gibi gıdalardır.

3.Biyotin Bakımından Zengin Besinler

almond

Amino asitlerin metabolizması için gerekli olan biyotin, dolayısı ile keratin üretimi için de gerekli olan bir maddedir. Biyotin genellikle, güçlü saçlar ve tırnaklar ile ilişkilidir. Bunlardan dolayı, biyotin içeriği yüksek olan besinler tüketmek oldukça önemlidir. Biyotin bakımından zengin olan besinler ise, kabuklu kuruyemişler, fasulye, tam tahıllar, karnabahar ve mantar gibi besinlerdir. Ayrıca, yumurta sarısı keratin üretimini desteklerken, çiğ yumurta beyazı ise, biyotin emilimini engelleyen bir tür protein içermektedir. Suda çözünebilen bir yapıya sahip olan biyotin, vücut tarafından depolanamayan bir yapıya sahiptir. Ayrıca biyotin, aşırı pişirme ve haşlanma sonucu etkisini kaybetmektedir. Bundan dolayı, biyotin içeren besinleri çiğ tüketmek ya da buharda pişirerek tüketmek daha sağlıklıdır.

4.A Vitamini İçeren Besinler

pumpkins_w1

Keratin sentezi için gerekli bir vitamin olan A vitamini, turunçgillerde, bal kabağı, tatlı patates, kabak, çiğ havuç ve kantalop kavunu gibi meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır. Ispanak, kale ve kara lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler de zengin A vitamini kaynağı besinlerden bazılarıdır. A vitamini, yağda çözünen bir vitamin türüdür ve bundan dolayı da, yağ içeren besinler ile birlikte tüketildiğinde, vücut tarafından emilmektedir. Yani A vitamini, vücut tarafından depolanabilir özelliktedir ve biyotin dolayısı ile de, keratin üretimi sağlaması açısından son derece önemli bir vitamindir.