Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kerevizin 11 Önemli Faydası ve Zararları

Kereviz, maydanozgiller familyası içinde yer alan yenilebilir bir sebzedir ve boyları bir metreye kadar uzama gösterebilir. Çiçekleri krem rengine çalan beyaz renktedirler.Geçmiş dönemlerde, kereviz kış veya erken ilkbaharda bir sebze olarak yetiştirilmekteydi ve o dönemlerde vücudu temizleyen bir antioksidan olarak algılanmıştır ve özellikle hastalık tedavilerinde kullanılmaktadır. Günümün zamanına gelindiğinde ise bu sebzenin sezonu Eylül ayının başlangıcından Nisan ayının sonuna kadar geniş bir yelpazede görülmektedir.

Kerevizin sapından köküne kadar hertürlü kısımı insanlar tarafında kullanılmaktadır ve bunlarla özellikle zeytinyağlı yemeklerde sarma olarak yaprağı, çorbası ve salatası yaygın olarak mutfaklarda yerini almıştır. Bu bitkinin tohumu da baharat olarak gerekli yerlerde yerini almıştır ve tohumu bile insanlar açısından oldukça yararlıdır. Baharat elde edilen tohumların yemelik tuz ile karıştırılmasıyla ‘kereviz tuzu’ elde edilmektedir ve böyle bir şekilde evlerdeki yerini almaktadır. Bu tuzun rejimlerde tuz yerine  kullanılması kişilere tavsiye edilmektedir. Tüm bunlara ek olarak ilaç yapımında da kerevize yer verilmektedir.

Kerevize dair birkaç ipucu verecek olursak; Kerevizi dik saplı seçini kırılmış, bükülmüş olarak almayın. Özellikle yaprakları taze ve gevrek olmasına dikkat edin ve koyu renk güzlü lezzet kuralını unutmayın. Kerevizleri taze doğrayıp hemen kullanın, birkaç saat önce doğranıp saklanan kerevize göre taze doğranmış kereviz besin değerini daha iyi korumaktadır.

Kereviz ile ilgili genel bir bilgi verdikten sonra sağlığa yararları ve zararları şeklinde alt başlıklar altında daha kapsamlı bir bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz.

Kerevizin de birçok bitki gibi kilo kontrolü, iltihaplanma, kolesterolü dengeleme, göz sağlığı, kan basıncını düşürme, sindirim gibi çeşitli faydası bulunmaktadır. Bizlerde yazımızın devamında kerevizin faydalarını sizler için anlattık.

1.Kilo Kontrolü

diet

Kerevizin büyük bir sapı bile 10 kalori içermektedir. Bu yüzden alışveriş listenize kerevizi eklemeli; salata, çorba ve tavada kızartmasını rahat bir şekilde hazırlamalısınız. Bu nedenle kilonuzu kolay ve sağlıklı bir şekilde korumuş olursunuz.

2.İltihaplanma

060112-kanser2

Eğer eklem ağrıları, akciğer enfeksiyonları ya da akne gibi iltihaplı hastalıklardan muzdaripseniz kereviz yediğinizde bu tür rahatsızlıklarınız rahatlamış olacaktır.

3.Sakinleştirici

cayicmek

Kerevizin mineralleri, özellikle magnezyum ve gerekli yağları sinir sistemini yatıştırmaya yardımcıdır. Eğer akşam kerevize dayalı aperatiften hoşlanıyorsanız, daha iyi uyuyacaksınız.

4.Alkali Denge

alkali denge

Kereviz vücudun alkali dengesini düzenlemeye yardımcıdır, bu yüzden sizi asidite gibi sorunlardan korumaktadır.

5.Sindirim

Bazıları kerevizin tadının gevrek suyuna benzediğini söyler. Bunun nedeni sindirim sistemine çok iyi gelmesidir. Kereviz yüksek oranda su oranı içerir, kereviz içindeki çözünmez bir lif ile birlikte dışkının kolay geçişi için mükemmel bir araçtır. 1 kase dilimlenmiş kereviz sapı günlük besin lifi ihtiyacının yaklaşık %10’unu (1.6 gr) içerir. Günlük beslenmenize 2-3 adet kereviz sapı ekleyerek kabızlıktan korunabilirsiniz. Ancak kerevizin idrar söktürücü ve temizleme özelliği vardır, bu yüzden ishal olanlar kereviz yemekten kaçınmalıdır.

6.İyi Tuz

kerevizli tuz

Kereviz de sodyum içermektedir, fakat sofra tuzu ile aynı şey değildir. Kereviz tuzu organik, doğal ve sağlık için gereklidir.

7.Göze Bakım

göz

Bir büyük kereviz sapı günlük A vitamini ihtiyacınızı %10’a kadar karşılayabilir. Kereviz gözleri koruyan ve yaşa bağlı görme dejenerasyonunu engelleyen bir besin grubudur.

8.Kolesterol

kolesterol6

Kereviz yüksek kolesterolü düşüren sebzeler arasında yer almaktadır. Kerevizde phthalide diye adlandırılan bir bileşen vardır. Bu bileşen kerevize lezzet ve koku vermektedir, aynı zamanda bu bileşen kolesterolü düşürmektedir.

Chicago Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırma sonucuna göre günde sadece iki sap kerevizin kolesterolü %7 azalttığı görülmektedir.

9.Tansiyon

kan basınıcı

Kerevizin bir diğer faydası yüksek kan basıncını düşürmesidir. Kerevizin aktif bileşeni olarak adlandırılan ”phthalide” dolaşım sağlığını yükselten bir bileşendir. Ham kereviz yüksek kan basıncını düşürmektedir.

Eski zamandan beri söylenen kerevizin yüksek tansiyonu düşürdüğü iddiaları yapılan bilimsel araştırmalarla günümüzde desteklenmektedir ve kerevizin tansiyona olumlu etkileri olduğu söylenmektedir.

Yapılan bazı araştırmalara göre, günde 4 adet kereviz sapı yemek kan basıncını ortalama %12 oranında düşürmektedir.

10.Seks Hayatı

seks

Seks hayatını iyileştirmek kerevizin faydalarından bir diğeridir. Bu sadece bir söylenti değildir, Dr. Alan R. Hirsch, Koku – Tat Tedavi ve Araştırma Merkezi Vakfı Müdürü, iki feremon olan kereviz androstenonesi ve androstenol yükselmesi kişinin uyarılma düzeyini etkilediğini söyler. Biz kereviz sapı çiğnemek tüm bunları açığa çıkarmak için yeterlidir.

11.Kanser

kanser

Kerevizin sağladığı yararlardan en önemlisi de kanser ile mücadele etmesidir. Illinois Üniversitesi’nin yapmış olduğu iki çalışma kerevizde güçlü bir flavonoid olduğunu göstermektedir. Luteolin olarak da adlandırılmaktadır. Özellikle pankreas kanserinde kanserli hücrenin büyümesini önlemektedir.

Bugüne kadar yapılan araştırmaların kerevizin kanser tedavisinden kullanılacak yeterlilikte değildir.

Yapılan başka bir çalışmada kerevizin düzenli bir şekilde alınması durumunda önemli ölçüde meme kanseri hücresinin oluşumunu geciktirdiği düşünülmektedir.

Fazla Kereviz Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır ?

Yazımızda son olarak kerevizin fazla tüketilmesi durumda nelere yol açtığı hakkında bilgiler vereceğiz.

Besleyici bir sebze olan kereviz genellikle insanların tüketimi için güvenli bir sebzedir. Aynı zamanda küçük çocuklar, hamile kadınlar ve emziren anneler içinde güven teşkil etmektedir. Kerevizin nadir yan etkisi; psoralenlera duyarlı insanlara karşı alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Çünkü kereviz ile doğal bir şekilde üretilen mantarlara karşı kimyasal bir ilaç elde edilmektedir. Bu da ciltte tahrişe, döküntü ve kaşıntılara neden olabilir.

Kerevizin diğer bir yan etkisi de kan basıncını düşürmesidir.. Kereviz tüketimi düşük kan basıncı problemi olan insanların kan basıncını daha fazla düşürebilir. Yazımızın başında da belirtildiği gibi kerevizin idrar söktürücü ve temizleme özelliği vardır ve ishal olan kişilerin kereviz tüketmemeleri önerilmektedir.

Kerevizin sağlıklı insanlar üzerinde zararı görülmemektedir. Ancak kerevizin pişirmesinde yapılan yanlışlıklar ve aşırı tüketimi karın ağrısı ve gaz problemine yol açabilir. Kerevizin içeriğinde bulunan minerallerden vitaminlerden en iyi şekilde yaralanabilmek için tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kerevizin bilinen zararları yukarıda sizlerle paylaştığımız gibidir. Yukarıda siz okurlarımızla paylaştığımız bilgilerde kerevizin besleyici özellikleri, faydaları, zararları, hastalıklara ve vücuda olan etkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca hemen alt kısımda sizlere paylaşacağımız tablo aracılığı ile de kerevizin besin değerlerine kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kerevizin Besin Değeri

Tablo bir porsiyon yani 100 gr kereviz baz alınarak hesaplanmıştır.

 • Kalori (kcal): 16
 • Toplam yağ: 0,2 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 80 mg
 • Potasyum: 260 mg
 • Karbonhidrat: 3 g
 • Diyet lifi: 1,6 g
 • Şeker: 1,8 g
 • Protein: 0,7 g
 • A vitamini: 449 IU
 • C vitamini: 3,1 mg
 • Kalsiyum: 40 mg
 • Demir: 0,2 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0,1 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 11 mg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.