Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kestane Balının Faydaları

Ülkemizin her bölgesinde bölgeye has bazı besinler bulunmaktadır. İnsanlar genel olarak daha çok hızlı tüketime doğru yol aldıkları için bu aslında şifa küpü olan besinlerin varlığından bile haberleri yoktur. Birçok hastalık yanlış beslenme ve yanlış beslenme davranışlarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Vücudun bağışıklık sistemi ince bir senteze sahiptir. Gücünün yettiği virüsler hastalığa neden olacak bakterilere karşı vücudu korurken gücünün yetmediği beslenmeden dolayı yetersiz kaldığı virüslere karşı da vücudu koruyamaz hale gelerek hastalıklara davetiye çıkarır. Bu nedenden dolayı vücudun neye ihtiyacı olduğunu bilmek ve buna uygun bir şekilde beslenmek en doğrusu olacaktır. Şimdi sizlere bahsedeceğimiz eşsiz lezzet hem kendi başına yenilebildiği gibi hem de hastalıklara karşı oldukça kuvvetli bir kalkan oluşturan bir lezzettir. Balların bir çoğu ülkemizde gerçek diye satılmakta ancak ne yazık ki bir kaç aydan sonra bozulunca gerçek olmadığı anlaşılmaktadır. Güvenilir bir bal bulabilmek oldukça zordur. Bu ballardan biri de kestane balıdır.

Kestane balı Karadeniz Bölgesinde yetişen ve gerçeğini oradan temin etmeniz gereken bir bal türüdür. Karadeniz Bölgesinin doğal bitki örtüsünü ağaçlar oluşturmaktadır. Bu ağaçlardan biri de kestane ağaçlarıdır. Sayıca oldukça fazla olan bu kestane ağaçlarından bölge halkı oldukça yararlanmaktadır. Ancak bu ağaçtan elde edilen en büyük yararları da kestane balında bulabilmek mümkündür. Kestane balı yapı itibari ile hem bozulmayan hem de oldukça lezzetli olan bir baldır. Kestane balının mevsimi vardır. Özellikle Mayıs ve Nisan ayının gelmesi ile birlikte kestane ağaçlarına özel olan çiçekler çıkmaya başlar. Bu çiçeklerin çıkmasıyla beraber bu çiçekler kestane balı yapmak için toplanır ve bal süreçlerinden geçer. Kestane balının faydalarından yararlanmak isteyen kişiler balın gerçek olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. Gerçek kestane balında hiçbir şekilde çoğaltıcı ya da katkı maddesi bulunmamaktadır. Bu da balın kısıtlı bir şekilde üretildiği anlamına gelmektedir. Her mevsimde yapılmayışı da bu balı diğer ballara göre daha eşsiz kılmaktadır.

Kestane Balının Faydaları Nelerdir?

1. Astıma İyi Gelir

Astım hastalığı artık günümüzde birçok kişinin zarar gördüğü bir hastalıktır. Kişinin nöbetleri ağır geçirmesi kişiyi hem sağlık açısından hem de sosyal anlamda kötü etkilemektedir. Astım tedavisi aslında doğal yöntemler ile oldukça mümkün bir tedavidir. Bu tedavinin baş tacı ise kestane balı olmaktadır. Astım genellikle kronik bir hastalıktır ve küçük yaştan itibaren kişide belirtileri görülmeye başlar. Eğer ergenlik çağına girmeden önce kestane balını tüketmeye ve düzenli olarak kullanmaya başlarsanız bir yıl kadar az bir süre içerisinde astımın etkilerinden kurtulabilirsiniz.

2. İshale İyi Gelir

 

İshal birçok kişiyi zor durumda bırakan ve halsizleştiren bir hastalıktır. Bunun haricinde ise aynı zamanda kişi ishale bağlı karın ağrısı da çekebilir. Bu karın ağrısının eşiği kimi zaman çok fazla olmaktadır. Bu nedenden dolayı kişi çeşitli yöntemlere başvurabilir. Bu yöntemlerden biri kestane balıdır. İshal durumu yaşayan kişi bir bardak ılık suya iki tatlı kaşığı kadar balı ilave edip iyice karıştırması gerekmektedir. İshal durumu geçinceye kadar kişi bu yönteme başvurabilir. En kısa süre içerisinde ishaliniz ve ishale bağlı olarak yaşanılan belirtiler ortadan kalkacaktır.

3. Kabızlığa Birebir

Kabızlık sorunu sindirim sisteminde meydana gelen bir rahatsızlık durumunda meydana gelen bir hastalıktır. Kabızlık kimilerinde aylarca sürebilmekte kimisinde de kısa süre içerisinde ortadan kalkmaktadır. Ancak kabızlıktan önce kabız olmamak adına destekleyici gıdalar tüketmeniz sizlerin bu sorunu kısa süreli de olsa yaşamasına engel olacaktır. Kestane balı bu destekleyici gıdalardan biridir. Kestane balını sıcak suyun içerisine koyarak aynı gün içerisinde iyileştirici özelliğinden faydalanabilirsiniz.

4. Mide Hastalıklarına İyi Gelir

Mide sindirim açısından oldukça önemli bir organdır. Burada salgılanan özel sıvı sayesinde sindirim kolaylaşır. Ancak kimi zaman mide görevlerini yerine getiremez. Mide yenilen ve içilen her şeyden olumlu ya da olumsuz şekilde etkilenir. Olumsuz etkileşimlerden sonra ise mide hastalıkları görülmeye başlar. Bunlardan biri olan ülser oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Kestane balı, başta ülser olmak üzere diğer mide hastalıklarına da iyi gelmektedir.

5. Solunum Enfeksiyonlarına İyi Gelir

Solunum enfeksiyonları özellikle soğuk kış aylarında oldukça yaygın bir şekilde görülür. Bu salgından sonra kişinin toparlanması oldukça zor olacaktır. Eğer kişi bu durumu sık sık yaşıyor ise önlem alabilmek adına veya solunu yolunda oluşan enfeksiyonları ortadan kaldırmak amacı ile kestane balını düzenli kullanarak eski sağlığına kavuşabilir

6. Yanık Yaralarına İyi Gelir

Bu yöntem özellikle Karadeniz Bölgesinde oldukça sık başvurulan bir yöntemdir. Eğer kişi birinci yada ikinci dereceden yanık durumu yaşıyorsa yani derinin ilk katmanlarında yanığa dair yaralar oluşmuşsa bu bölgeye düzenli olarak sürülen kestane balı ile yapılan karışımdan sürüldüğü takdirde kısa bir süre sonra hem yaralarda iyileşme görülecek hem de iz kalmadan yaraların ortadan kaldıracağını siz de göreceksiniz

7. Sarılık Hastalığına İyi Gelir

Sarılık küçük yaştaki çocuklarda daha sık görülür. Bağışıklık sisteminin olumsuz etkilendiği sarılık oldukça ciddiye alınması gerekilen bir hastalıktır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Kestane Balı Nasıl Tüketilir?

Kestane balının üretim aşaması oldukça önemlidir. Bu üretim aşaması hem sabır hem de oldukça doğallık barındırır. Diğer ballarda bulunan parafin kişiye yararlardan çok zarar getirmekte ve vücutta sindirilemeyen bu madde bir süre sonra vücutta birikmektedir.

Ancak her üründe olduğu gibi kestane balının da fazlası zararlıdır. Kestane balı tıpkı diğer bal miktarlarına göre kullanılmalıdır. Yine burada bulunan şekerin fazlası kişiye zarar verebilir. Kestane balı sizlere hem kahvaltılarda kaymakla birlikte eşlik edebilir hem de hasta olduğunuz zaman yararlarından faydalanmak için ilaç niyetine de kaşık ile birlikte tüketebilirsiniz. Bu tüketim dışında kişi aynı zamanda soğuk kış aylarında daha çok vitamine ve koruyucu bir kalkana ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak isteyen kişiler ise kestane balından faydalanabilir. Kestane balını yaptığınız bitki çaylarını içerken bir tatlı kaşığı kadar attığınız zaman hem bitki çayınız daha lezzetli bir hal alacak hem de bu şifa deposunun daha da zenginleşmesini sağlayacaksınız. Kestane balı oldukça hususi bir baldır. Bu yüzden içerisinde sizlerin de alerjik nedenlere sebep olacak faktörler olabilir. Bunun için mutlaka önce bir hassasiyetiniz varsa doktorunuza danışmalısınız.

Kestane balının dozuna dikkat ettiğiniz takdirde her şekilde dilediğiniz her öğünde tüketebilirsiniz. Ancak yapmamanız gerekenler daha fazladır. Örneğin kestane balı yediniz ve kahvaltıda bir de çay içtiniz. Bu çay kestane balının hızlı bir şekilde çözünmesine ve daha hızlı bir şekilde kana karışmasına neden olacaktır. Hızlı bir şekilde kana karışan kestane balı kişinin başının dönmesine neden olabildiği gibi zaman zaman da kusma yaşatabilir. Bu yüzden oldukça dikkat edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.