Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

KESTANENİN FAYDALARI NELERDİR?

Taze organik yiyecekler eşsiz besleyici değerleri ve antioksidanlar ile doludur ve vücudun direncini arttırmada önemli rol oynar. Bu organik besinler arasında sayabileceğimiz kestane de kızartılarak tüketilmekte ve genellikle kamp dönemlerinde oldukça popüler olmaktadır. Bunun sebebi ise açık ateş üzerinde kızartıldığında inanılmaz lezzetli bir yapıya sahip olmasıdır. Sezonu Eylül ayında başlar ve kış boyunca devam eder.

Kestane eski tarihlerde Çin, Kore, Japonya ve Akdeniz ülkelerinde oldukça popüler bir besin kaynağı olmuştur. Kestaneler ayrıca düşük yağ ve yüksek nişasta değerleri ile diğer fındık ve türevlerinden daha farklıdır. Ufalanan tatlı bir dokusu ve hafif bir lezzeti vardır. Kestane genellikle kızartılarak yenir. Asıl sezonu kış ayları olmasına rağmen konserve olarak tüm yıl boyunca bulabilirsiniz.

Kış ürünü olan kestaneyi ekim ayından mart ayına kadar sağlıklı bir şekilde bulabilirsiniz. En iyi kestane seçimi için büyük olanları ve taze olanlarını seçiniz. Diğer fındık ve türevlerine göre daha fazla nişasta ve daha az yağ içerdikleri için açık havaya veya nemli ortama maruz kaldıklarında bozulma eğilimi daha fazla olur. Bu durumu önlemek için buzdolabında paketli bir şekilde saklayınız ve taze bir şekilde tüketiniz.

Ayrıca kestanenin sağlık açısından faydaları da oldukça fazladır. Düşük kalori değerlerine sahip, vitamin, mineral ve besleyici değerler bakımından zengindir. Kırmızı kan hücreleri ve DNA sentezinde gerekli olan folik asidi sağlamaktadır. Demir, kalsiyum, magnezyum, manganez, fosfor ve çinko mineralleri bakımından oldukça zengindir. Bunun yanında 100 gram kestanede 518 mg kadar potasyum bulunmaktadır. Potasyum, sodyumun etkilerini durdurmakta ve kalp atış hızı ile kan basıncını düşürücü özellikler göstermektedir. Magnezyum ve fosfor mineralleri ise kemik metabolizması için gerekli altyapı oluşumuna destek vermektedir. Kestanede de badem ve fındıkta olduğu gibi gluten bulunmamaktadır.

Genel olarak antioksidan etkisi ile kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltması, düşük kolesterol, sindirim sistemine yardımcı olması, enerji verici olması, beyin fonksiyonlarını geliştirmesi, daha güçlü bir kemik yapısına sahip olunması ve hastalıkların oluşma riskini azaltması sayılabilir. Tüm bu bilgiler daha ayrıntılı bir şekilde yazımızın devamında alt başlıklar halinde siz okurlarımız ile paylaşılacaktır.

1.Sindirim Sistemi

digestive-system-131004

Kestane yüksek miktarda lif içermektedir. Bu lif çözülebilir ve çözülemez olarak 2 halde bulunmaktadır. Çözülebilir olan suyun içerisine absorbe edilir ve jel kıvamında bağırsaklarda depolanır. Bu tipteki lif kolesterol seviyesini düşürmede yardımcı olmakta ve kan şekeri seviyesini sabitlemektedir. Çözülemez lif ise dışkı kısmında yığılır ve sistemi hızlı bir şekilde geçmesi sağlanır. Bu süreç içerisinde kabızlık ve bağırsak komplikasyon riskleri azalır. Kavrulmuş kestane bir servisi yaklaşık 3 avuç kadar olup 4 gram lif içermektedir. Bu rakam oldukça iyi bir miktarı ifade etmektedir.

2.Enerji Seviyesi

Strong-and-Healthy

Çoğu fındık türevi karbonhidrat bakımından düşüktür. Bu yüzden diyet programlarına sıkça dahil edilir. Ancak kestanede karbonhidrat miktarı daha fazladır. 3 avuç miktarına düşen karbonhidrat miktarı yaklaşık 45 gramdır. Karbonhidratlar kısa ve uzun vadede iyi bir enerji vericidirler. Ayrıca sinir sistemi fonksiyonlarına da yardımcı olmaktadırlar. Kestanede bulunan karbonhidratlar komplekstir. Basit karbonhidratların aksine, kompleks karbonhidratlar daha iyi sindirilirler bu yüzden size enerji bile verirler.

3.Beyin Fonksiyonları

l_neurons

Yağda eriyen B vitaminleri kırmızı kan hücreleri üretmede yardımcı ve enerji üretmek için protein, karbonhidrat ve yağların da yıkımını sağlamaktadır. Ayrıca sağlıklı bir cildi ve beyin fonksiyonlarını geliştirmeyi de destekler. Kestane yüksek miktarlarda B vitamini içermektedir. 3 avuç miktarda servis edilen kestane günlük önerilen B vitamini değerlerinin yüzde 21’ini, folatın yüzde 15’ini, tiaminin yüzde 14’ünü ve riboflavinin yüzde 9’unu içerir. Kavrulmuş kestane ile bol yeşillikli bir salata ve yağsız et tüketimi yaklaşık olarak günlük B vitamini ihtiyacınızın tamamına yakınını karşılayacaktır.

4.Hastalık Riski

Cardiogram pulse trace and heart concept for cardiovascular medical exam

Kestanenin içerisinde bol miktarda bulunan mineraller, bir antioksidan görevi görür ve serbest radikalleri emerek etkisiz hale getirir. Serbest radikaller vücutta serbest olarak bulunan ve kontrolsüz büyüme gerçekleştirerek tümör oluşturan ve kansere sebep olan zararlı hücrelerdir. Bunları yok etmek için bol miktarda antioksidan içeriğinin alınması gerekir. Yeterli miktarda antioksidan alımı kanser ve kalp hastalığı riskini azaltır. Bir servis miktarındaki kestane 1 mikrogram manganez içermektedir. Bu da günlük alınması gereken miktarın yüzde 50’lik kısmına eşittir. Manganez ayrıca kan pıhtılaşması ve bağ dokusu üretiminde de yardımcı olmaktadır. Manganez dolu bir kahvaltı istiyorsanız, bir kase yulaf ezmesine kestane ekleyiniz.

5.Güçlü Kemikler

SE-Asian-women-concerned-about-bone-health-but-shun-beneficial-diet_strict_xxl

Bakır minerali, kırmızı kan hücresi oluşumu, sinir fonksiyonlarını geliştirerek ve bağışıklık sisteminizi geliştirerek kemik gücünüzün gelişmesini ve artmasını sağlar. Bu minerale sadece ufak boyutlarda ihtiyaç vardır. Bu miktarın yüzde 22’sini bir porsiyon kestane yiyerek elde edebilirsiniz. Kurutulmuş erik ve kavrulmuş kestane karışımı yüksek bakır içeren bir atıştırmalıktır.

6.Antioksidan Gücü

free-radicals-and-antioxidants

Kestane fındık ailesi içerisinde C vitaminine sahip olan tek türdür. Bu da onu fındık ailesindeki diğer üyelerden ayırmaktadır. Güçlü dişler, kemikler ve güçlü kan damarı duvarları gibi faydaları C vitamini sağlamaktadır. Bu da manganez gibi mineraller ile birleştiğinde kalp hastalıkları ve kanser riskini azaltır.

7.Düşük Kolesterol

110

Kestane çok yüksek miktarlarda lif içermektedir. 7.3 gramı günlük ihtiyacınız olan lif miktarının yüzde 29’unu karşılar. Liflerin de kandaki kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir. Liflerin bir diğer faydası ise tokluk hissi vermeleridir. Böylece daha az yeme isteği gelir ve kilo vermenize sebep olabilir. Daha sağlıklı bir yaşam için kestane yemenin önemini böylece daha iyi bir şekilde görebiliyoruz.

Kestane linoleik asit gibi temel yağ asitlerini yüksek seviyelerde içermektedir. Bu da bebeklerde nörolojik yani sinirsel gelişimi düzenler ve kalp sağlığını geliştirir. Portekiz’de yapılan bir araştırmaya göre kestanede bulunan 4 çeşit trigliserit bulunmaktadır. Yemiş olduğunuz cevizde bulunan bu yağların yüzde 12’sinin sağlığa yararı olmayan doymamış yağlar, kestaneyi düşük yağlı bir besin haline getirir.

Kestanenin asıl faydalı olduğu durumlar yukarıda maddeler halinde verilmiştir. Şimdi de kestanenin fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkileri inceleyeceğiz. Son olarak kestanenin besin değerlerine ait bir besin değerleri tablosunu siz okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

Fazla Kestane Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Genel olarak kestane sağlıklı bir besindir. Yenmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak fazla tüketilmesi durumunda sakıncalar ya da kişiden kişiye göre bazı alerjik durumlar meydana gelir. Bazı kişilerin kestaneye karşı alerjik durumları olabilir. Kore’de yapılan bir araştırmaya göre kestanede vücut ile tepkimeye giren 21 bileşik olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kestane içerisinde yeni bir alerjik protein tespit edilmiştir. Bu yüzden kestane bazı durumlarda alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu gibi bir durum ile karşılaştığınızda derhal doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Ayrıca hamile bayanların kestane tüketmesi ile ilgili herhangi bir araştırma yapılmamıştır.

Fazla kestane yemenin zararları yukarıda verildiği gibidir. Şimdi de kestaneye ait bir besin değerleri tablosunu siz okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız. Umarız verilmiş olan bilgiler doğrultusunda kestanenin faydaları ve yan etkileri ile ilgili önemini sizlere daha iyi anlatabilmişizdir.

Kestanenin Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal) 131
 • Toplam yağ 1,4 g
 • Kolesterol 0 mg
 • Sodyum 27 mg
 • Potasyum 715 mg
 • Karbonhidrat 28 g
 • Protein 2 g
 • A vitamini 17 IU
 • C vitamini 26,7 mg
 • Kalsiyum 46 mg
 • Demir 1,7 mg
 • D vitamini 0 IU
 • Piridoksin 0,2 mg
 • B12 vitamini 0 µg
 • Magnezyum 54 mg


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.