Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar?

Ketçap doğal domateslerle elde edilen bir sos çeşididir. Özellikle patates kızartması gibi aperatif yemeklerin de vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çocuklarında severek tükettiği ketçapların doğal olmasına dikkat etmeliyiz. Eğer domatesle üretilen bir ketçap kullanıyorsanız bu sizlerin hem sağlığını koruyacak hem de çocuklarınıza da güvenilir bir şekilde yedirebileceksiniz. Ancak doğal ürünlerin tek bir dezavantajı oluyor onlar da doğal olduklarından dolayı renk pigmentlerin diğer kimyasallara göre daha yoğun olmasıdır. Bu pigmentli içeriğe sahip olan ürünlerin lekeleri diğer lekelere göre daha zor çıkabiliyor.

Ketçap da doğal domatesten üretildiği için kişilerin sıklıkla tüketilen ve tadı da hoş olan bir üründür. Ancak domates renk veren sebzeler arasında en yaygınıdır. Bu nedenden dolayı da lekeleri daha zorlu olabiliyor. Daha zor çıkan bu lekeler için çözüm elbette vardır. Severek giydiğiniz o kıyafetten ketçap lekesinin nasıl çıkacağını düşünüyorsanız yazımızın devamını okumanız yeterli.

Kumaştan Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle dokulu kumaşlar lekelerin en sevdiği kumaş türüdür. Çünkü dokular arasına sızan lekeler sizlerin normal bir yüzeye göre daha çok uğraşmanıza neden olabiliyor. Bu kumaşları elbette tercih etmenize engel olmayacak bu lekeler her ne kadar zorlu gibi görünse de bir kaç işlem ardında  bu lekeler uçup gidecektir. Sık sık bulaşan ketçap lekesine öncelikle kişi direkt silmeye çalışarak müdahale etmemesi gerekiyor. Bu lekenin daha geniş bir alana yayılmasına ve sizlerin olması gerekenden daha fazla efor sarf etmesine neden olacaktır. Bunun yerine yapmanız gereken ilk işlem ketçap lekesinin üzerine bir kağıt havluyla bastırarak fazlalığı yüzeyden almanız olacaktır. Bu işlemin ardından kumaşın lekeli olan kısmını ters çevirin ve ters bir şekilde soğuk suyla suyun altında tutun. Bu lekenin yüzeyden çıkmasını kolaylaştıracak ve bir parça da lekenin giderilmesinde yardımcı olacaktır. Daha sonrasında da bu kumaşı doğru tarafını çevirin ve lekeli olan kısmın ters tarafına bir havlu koyun. Bu lekenin diğer yüzeye de bulaşmasını önleyecektir. Ardından bu yüzeye bir miktar sıvı deterjan dökün. Sıvı deterjanı lekeli yüzeye iyice yedirin. Ve bu kumaşı tekrar soğuk suyun altında durulayın.

Bu işlem için sıvı deterjanınız yoksa evde bulunan toz deterjandan bir miktar bir fincan suyun içine dökün ve iyice karıştırın. Bu şekilde sıvı deterjan elde etmiş olacaksınız. Lekeyi kumaştan çıkardıktan sonra kumaşın yıkama talimatına bağlı kalarak bir program seçin ve çamaşır makinesinde yıkayın.

Koltuktan Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar?

Hepimiz televizyon karşısında bir şeyler yemekten hoşlanırız. Ancak bu durum bizi bazen kötü sürprizler yaşamamıza neden olur. Ketçap lekesi oturduğumuz koltuğa bulaşabilir. Bu sırada panik yapmayın her lekenin doğru yöntemlerle çıkarılabileceğini unutmayın. Koltuğun üzerinde bulunan ketçap lekesini bir bıçağın ters tarafıyla alın. Bu fazlalık olan ketçabın hiç bir yere bulaşmadan yüzeyden çıkarabilmeniz için yapacağınız ilk işlemdir. bu işlemin ardında ketçap dökülen yüzeye bir miktar su dökün ve merkeze doğru dairesel hareketlerle bir bez yardımıyla silin.Daha sonrasında evde bulundurduğunuz ancak ağartıcı bir özelliği olmayan bir temizlik maddesiyle de bu işlemi tekrarlayın. Kısa süre içinde bu lekeden kurtulduğunuz göreceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.