Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Keten Tohumu İle Zayıflama Yöntemleri

Ülkemizde çok fazla üretilen keten tohumu insan sağlığı üzerinde önemli faydaları bulunur. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılır ve bitkisel bir şifa kaynağı olduğu herkes tarafından bilinir. Keten tohumu yüksek enerji kaynağı olması sebebiyle zayıflamak isteyenlerin düzenli olarak tükettiği bir besin. Keten tohumunun içeriğinde yer alan yararlı maddeler insan vücudundaki bağırsaklarda emilimi sağlar. Bu sayede insan vücudunun ihtiyaç duyduğu enerjiyi geri kazanmasına yardımcı olur. Bağırsaklarda emilimin uzun süreli olduğu için, midede açlık hissinin oluşmasını engeller. Aynı zamanda uzun süre kendinizi tok hissetmenizi sağlar.

Keten Tohumunun Zayıflamaya Etkisi

Zayıflama Yöntemleri

İnsan sağlığı üzerinde keten tohumunun birçok faydası bulunur. Keten tohumunun içerisinde yer alan yararlı bileşik maddeler sayesinde önemli bir bitkisel kaynak olma özelliği taşır. Fazla kiloya sahip olan insanların zayıflamasında büyük oranda yardımcı olur.

1. Metabolizmayı Hızlandırır

İnsan vücudunun hayati fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için metabolizmanın belirli bir hızda çalışması gerekir. Eğer metabolizma yavaş çalışırsa birçok işlevi daha uzun sürede yerine getirir. Mesela kilo vermek istediğiniz zaman, kısa bir süre içerisinde kilo vermeniz zorlaşır.

İstediğiniz oranda kilo veremezsiniz. Metabolizmanın hızını arttırmak için keten tohumu tüketebilirsiniz. Düzenli olarak keten tohumu tükettiğiniz zaman, hem metabolizmanız hızlanır hem de sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

2. Kan Şekerini Belirli Bir Seviyede Tutar

Zayıflama Yöntemleri

Özellikle şeker hastalıklarına sahip olan kişiler, kendilerini sık sık aç hisseder. Bu şekilde şeker hastalarının kilo vermesi zorlaşır. Fazla kilosu olan kişilerin kilo vermesini engelleyen sebeplerden biri kan şekeri seviyesinin kontrol altında olmaması. İnsülin direnci olan kişiler özellikle keten tohumu tüketmesi çok yararlı olur. Bu sayede zayıflama süreci hızlanır.

3. Zayıflamaya Yardımcı Olur

Zayıflama Yöntemleri
İnsan sağlığı üzerinde birçok faydası olan keten tohumu aynı zamanda zayıflamak isteyen insanlara da büyük oranda fayda sağlar. Diyet listesine, hayvansal kaynaklı olan yağ yerine, bitkisel kaynağı olan keten tohumu tüketebilirsiniz. Bu sayede hem sağlıklı beslenir hem de kolay bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Aynı zamanda keten tohumu, bağırsaklarda işlem görürken sabit yağların emilmesine yardımcı olur.

4. Sindirim Sistemini Düzenler

Bazı sindirim sorunları sebebiyle bütün besinler vitamin, mineral ve proteine dönüşmek yerine, insan vücuduna kalori olarak geri dönebilir. Bu durumda sindirim sistemini destekleyen besinleri daha çok tüketmeniz gerekir. Sindirim sistemi üzerinde büyük fayda sağlayan keten tohumunu düzenli olarak tüketebilirsiniz. Keten tohumunu düzenli olarak tükettiğiniz zaman hem sindirim sorunlarını yok eder hem de sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olur.

Keten Tohumu Nasıl Tüketilir?

Zayıflama Yöntemleri

  • Zengin bir içeriğe sahip olan keten tohumunu tam olarak ya da toz halinde tüketebilirsiniz. Bir yemek kaşığı keten tohumunu direkt olarak yiyebilir ya da yoğurt, salata, müsliye karıştırabilirsiniz. Keten tohumunu tüketirken çok dikkat etmeniz gerekir. Yaklaşık olarak her gün 1 yemek kaşığı kullanmanız, insan vücudu için gerekli olan tüm yararlı maddeleri sağlamasına yardımcı olur. Günde 1 yemek kaşığından daha fazla kullanmamanız tavsiye edilir.
  • Aynı zamanda tane olarak evde öğütebilirsiniz. Öğüttüğünüz keten tohumunu toz haline getirerek, buzdolabında ışık görmeyecek bir şekilde kapalı ve koyu renkli saklama kabında muhafaza edebilirsiniz. Isı ile temas etmemesi gerekir. Uygun saklama koşulları sağlanmadığı zaman içerisinde serbest radikaller oluşmasına neden olur. Keten tohumunun kullanım süresi sadece birkaç hafta. Bu süre içerisinde tamamen bitirmeniz ya da kalanını atmanız gerekir.
  • Sadece zayıflamak ve sağlıklı bir yaşam için spor yapan biriyseniz, akşam spor seansından sonra gece de vücudunuz kalori yakmaya devam eder. Gece metabolizma daha hızlı çalıştığı için, insan vücudunun yaktığı kalori geri alınmazsa, bazı kısımlarda şiddetli ağrı ortaya çıkar. Bu tür ağrıları yok etmek ve hafifletmek için yatmadan önce 2 kaşık kadar keten tohumu yemeniz gerekir. Üzerine de su içebilirsiniz.
  • Keten tohumunu salatalarda ya da yoğurtta yiyebilirsiniz. Eğer salata yemek yerine yoğurdu tercih ediyorsanız, yoğurdun içerisine 1 yemek kaşığı keten tohumu atarak, yemeğin yanında tüketebilirsiniz. Yoğurdun ya da salatanın içerisine ilave ettiğiniz keten tohumu ile insan vücudunun ihtiyaç duyduğu kalsiyum oranın daha fazla almasını sağlar.

Keten Tohumunun Zararları Nelerdir?

Genel olarak insan vücuduna çok fazla yarar sağlayan keten tohumunun herhangi bir zararına rastlanılmadı. Çok sık olmamakla birlikte, bazen keten tohumu insan vücudunda alerjik reaksiyona neden olabilir. Eğer birçok alerjen maddeye karşı duyarlılığınız varsa, keten tohumu tüketmeden önce mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Gerekli testler yapıldıktan sonra, keten tohumu kullanmanızda bir sakınca olmaz. Keten tohumu alerjik bir bünyede kızarıklık, kaşıntı, solunum zorluğu, ciltte meydana gelen renk farklılığı, ağız ve yüz kısmında şişlik oluşmasına neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.