Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

KIL DÖNMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Günümüzde en çok karşılaştığımız sağlık sorunlarının başında, kıl dönmesi gelmektedir. Ülkemizde oldukça yaygın olan bu hastalık ile birlikte çoğu kişi kıl dönmesi hakkında malesef ki bilgi sahibi değildir. Bu yazımızda bizler sizlere, kıl dönmesi hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz, kıl dönmesi nedir, belirtileri nedir, nedenleri, komplikasyonları ve tedavi biçimleri gibi bilgiler yardımı ile sizlerde bu konuda daha bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Kıl dönmesini tanımlayacak olursak eğer, kısaca, kılın deri içine doğru büyümesidir diyebiliriz. Deri altında büyümekte olan kıllar, bazen irin dolu yaralara dönüşebilir ya da kırmızı lekelere neden olabilmektedir. Çoğu kişi bu durumu ciddiye almamaktadır. Ancak kıl dönmesi ciddi bir sağlık problemidir ve zaman içerisinde başka komplikasyonlara neden olabilmektedir.

Kıl dönmesi, kaşındırıcı bir etki yapabilmektedir. Ancak çoğu zaman herhangi bir müdahale yapmanıza gerek kalmadan kendiliğinden yok olmaktadır.

Kıl dönmesi sorunu hemen hemen herkesin başına gelmektedir. Ancak kıvırcık ve gür kıllara sahip olan kişilerde görülme riski diğer kişilere oranla biraz daha fazladır. Peki kıl dönmesi neden ve nasıl oluşmaktadır?

Kıl Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kıl dönmesi sorununda birçok neden vardır. Aşağıda maddeler halinde sizlere verilmiş olan bilgiler yardımı ile bu soruna nelerin neden olduğunu öğrenebilirsiniz.

 • En önemli nedeni olarak epilasyon şekli olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda tıraş, ağda gibi faktörler etki etmektedir.
 • Saç yapısının büyüme yönü kıl dönmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Saçlarının kesiliş yönü de etkilemektedir. Ayrıca kuru bir cilde uygulanan tıraş da neden olabilmektedir.
 • Tıraş sırasında cildinizin gergin olmaması yine nedenler arasında sayılmaktadır. Bu durumda, kılların içe doğru büyümeye eğilimi olmaktadır.
 • Tıraş için gerekli alet takımlarının yeterli olarak kullanılmaması kıl dönmesi nedenlerindendir.
 • Başkasının kullanmakta olduğu tıraş aletlerini, temizliğinden emin olmadan kendi vücudunuzda kullanmanızda etkilidir. Bu cildinizde iltihaplanmalara neden olabilmektedir.

Bu durumlara dikkat etmemeniz durumunda ise kıl dönmesine sahip olacağınız gibi, aynı zamanda diğer komplikasyonlara da sebebiyet vereceksinizdir.

Kıl Dönmesi Komplikasyonları Nelerdir?

 • Bakteriyel enfeksiyon (çizilmeye karşı)
 • Cilt koyulaşması (hiperpigmentasyon)
 • Kalıcı skar (keloidler)
 • Ayrıca jilet dikenolarak bilinen Pseudofolliculitis rahatsızlıklarına sebep olmaktadır.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesini aşağıda sizlere maddeler halinde verecek olduğumuz bilgiler ile tespitini yapabilirsiniz. Ancak olası bir durumda, belirtilerin daha şiddetlisine ve uzun zamanlısına sahip iseniz, bir tıbbı destek almanız gerekmektedir.

Kıl dönmesi erkekler için en çok çene, yanak ve boyunda dahil olmak üzere bu bölgeler oluşmaktadır. Bu genellikle sakallardan dolayı kaynaklanmaktadır. Başlarını tıraş eden erkeklerde ise bu belirtilerin aynısı görülmektedir. Kadınlarda ise en yaygın kıl dönmesinin oluştuğu bölgeler, koltukaltı, kasık bölgesi ve bacaklardır.

1.Küçük, Sağlam, Yuvarlak Diken (Papüller)

kıl-dönmesi

Kıl dönmesinin en belirgin özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada yeni çıkacak olan kılların deri ile kapanması sonucunda oluşmaktadır.

2.Küçük, İrin Dolu, Blister Benzeri Lezyonlar (Püstül)

Bacaklarda-Kıl-Dönmesi2

Bu belirtiler ilk bakışta sivilce gibi görünmektedir. Bazen folliculitis olarak bilinen, enfekte ve iltihaplı olabilir. (Bu irin her zaman enfeksiyon belirtisi olmayabilir.) Ancak zamanla bu sivilcemsi irin dolu lezyonlar sizlere hafifte olsa acı vermeye başlayacaklardır.

3.Cilt Koyulaşması (Hiperpigmentasyon)

ciltte_koyulasma_panige_gerek_yok-2-size-3

Kıl dönmesinde bir başka özellik ise, cildinizde meydana gelen renk değişimleridir. Bu belirti nadir kişilerde kendini göstermektedir.

4.Acı

Oluşan bu kıl dönmeleri ise, çoğu zaman sizlere acı hissine neden olmaktadır. Oluşan bu acılar kısa süreli ve hafiftirler.

5.Kaşıntı

ciltte-iğne-batması-gibi-kaşıntı

Kıl dönmesinde bir başka önemli belirti ise, kaşınmadır. Derinizin altında büyümekte olan kıllarınız, sizlere büyük oranda kaşıntı hissine sebebiyet vermektedir.

6.Gömülü Kıllar

kil-donmesi-nasil-anlasilir-8378

Derinizin altında kalan bu kıllar, dışarıdan bakıldığında genellikle teşhisi yapılacak tarzdadır. Bu tarzda gömülü kıllara sahip olmanız kıl dönmesinin belirtileri arasında sayılmaktadır.

Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz bu belirtilere sahip olan kişiler, ne zaman ve nasıl doktora başvurmaları gerekmektedir?

 1. Kıl dönmesi sorunu sizde süre gelen bir duruma dönüştüğü zaman doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Bu durumda doktorunuz sizlere yardımcı olacaktır.
 2. Eğer, hormonal bir sebepten dolayı, fazla tüylere sahip iseniz, doktorunuzdan bu konuda yardım almak için başvuruda bulunabilirsiniz.
 3. Daha net sonuçlar almak için dermatologlar ile görüşün.

Bunlara ek olarak, eğer kıl dönmesi sorununa sahip iseniz, doktora görünmeden önce ve doktorunuz ile görüşmeniz sırasında yapmanız gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Bunlar ise şöyledir;

 • Sahip olduğunuz tüm belirtilerini doktorunuzun sizlere daha kolay yardımcı olabilmesi için listeleyin.
 • Hayat değişikliklerinizin de dahil olduğu kişisel bilgilerinizi doktorunuza iletin.
 • Tüm almış olduğunuz ilaçlar, vitaminler ve benzeri takviyeleri doktorunuza bildirin.
 • Kullanmış olduğunuz alet takımlarının bilgisi, ne kadar sıklıkla tıraş olduğunuzun bilgisini veriniz.
 • Doktorunuz ile yapacak olduğunu randevu öncesinde, mümkünse tıraş veya epilasyon kullanımını bırakın.

Bu bilgileri doktorunuza eksiksiz bir biçimde vermeniz, onun size aynı şekilde teşhis ve tedavi biçimlerini tanımlamasında kolaylık sağlayacaktır. Doktorunuzun teşhis için muayenesinde yapacak olduğu fiziksel testlerle sonuca kolaylıkla varacaktır.

Kıl dönmesi sorunu çoğu zaman aşağıda sizlere verecek olduğumuz rahatsızlıklarla karıştırılmaktadır. Bu sebeple kıl dönmesi belirtilerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

 1. Karetosis pilaris yani bilinen adıyla tavuk cildi. Cildinizin sivilcelerden ve benzeri durumlardan ötürü engebeli ve zararlı görünmesidir.
 2. Akne
 3. Kist ya da apse
 4. Egzama
 5. İmpetigo. Özellikle çocukları etkilemekte olan önemli bir deri hastalığıdır.
 6. İsilik
 7. Molluscum contagiosum. Bu deriyi etkileyen oldukça bulaşıcı bir viral enfeksiyondur.

Kıl Dönmesi İlaçları ve Tedavileri Nelerdir?

Bu konuda ilk olarak yapmanız gereken, kıl dönmesi sorunu geçene kadar, tıraş olmayı, ağda yapmayı bırakmanız gerekmektedir. Bu mümkün olmuyor ise, lazer tedavisini düşünebilirsiniz.

Doktorunuz ise size bu konuda yardımcı olmak için bazı ilaçlar verecektir. Bu ilaçlar ve tipleri ise şöyledir;

 • Ölü cilt hücrelerini kaldırmak için yardımcı ilaçlar: Retinoidler tretinoin gibi, Renova, Retin-A ve diğerleri, cildinizin, pul pul dökülme ve ölü hücreleri temizlemesine yardımcı olur. Bu genellikle kıl dönmesi eğilimli koyu ciltler içindir. Ayrıca kılların kalınlaşması ve cildinde koyulaşması azaltabilmektedir.
 • İnflamasyonu azaltmak için kremler: Doktorunuz steroid krem önerebilir.
 • Kremler veya haplar: Enfeksiyon kontrol edebilmek için etkilenen alan kapsamında, doktorunuz bir antibiyotik merhem önerebilir. Daha şiddetli enfeksiyonlar için, doktorunuz ağızdan antibiyotik reçete verebilir.

Doktorunuzun sizlere vermiş olduğu tedavi yöntemlerinin yanında sizlerinde evinizde ve yaşamınızda bazı şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir.

 1. Bunun için, kullanmış olduğunuz aletlerin temiz olmasına özen gösterin.
 2. Bir bez ya da yumuşak herhangi bir başka şey ile etkilenen bölgeyi yıkayın. Birkaç dakika dairesel hareketler ile bu işlemi tekrarlayın. Tıraştan önce ve yatmadan önce bunu yapmaya özen gösterin.
 3. Nazikçe gömülü saç ipuçları kaldırmak için, steril bir iğne kullanın.

Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz tüm bu bilgiler kapsamında, beklenmedik herhangi bir belirti ile karşılaşırsanız doktorunuza gitmeniz gerekmektedir. Ve diğer tüm geri kalan bilgiler ışığında sizlerde kıl dönmesi hakkında bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Yunus dedi ki:

  Merhaba hocam benim boyun bölgemde inanılmaz derecede kıl dönmesi mevcut kendim tıraş olmayı bıraktım 10günde 1berbere gidiyorum ancakiyileşme söz konusu değil ayrıca kıl dönmesini çıkarırken yaralar derinleşti ve yaranın altında bile gömülü olarak çıkıyor.Sakalım çok sert ve kıvırcık yani 5günde 1tıraş olmazsam uyku uyuyamayacak derecede kaşıntı oluyor.Sizce ne yapmalıyım öneriniz nelerdir yardımcı olursanız resimlerle durumumu anlatmak isterim…