Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kıl Dönmesi Hastalığı

Çoğunlukla kadınların vücut tüylerinden rahatsız olduğu bilinir. Erkekler bu tüylerle yaşamaya daha adaptedir. Fakat kadın ve erkekte vücut kılları ve tüylerinin yarattığı rahatsızlıklar bulunuyor. Bu rahatsızlıkların başında ”kıl dönmesi hastalığı” geliyor. Kıl dönmesi hastalığı normal olarak deri altından dışa doğru uzaması gereken kılların derinin içine doğru uzayarak burada yara oluşturmasıdır. Kişiye kaşıntı ve huzursuzluk veren bu yaraların kaşınması ile de irinli hale gelerek vücutta büyük yaralara neden olur. Çoğunlukla erkeklerde ve kalça bölgesinde görülen kıl dönmesi hastalığı hastanelerde yapılan ufak operasyonlar ile tedavi ediliyor. Bu yazıda sizlere kıl dönmesi hastalığı hakkında bilgi vereceğiz. Kıl dönmesi hastalığı nedir, bu hastalığın sebepleri ve belirtileri nelerdir ayrıca kıl dönmesi hastalığının tedavisi de nasıl yapılır. Tüm bu soruların cevaplarını almak için bu yazıyı okumalısınız.

Kıl Dönmesi Hastalığı Nedir?

Kıl dönmesi hastalığı latince ‘’ Pilonidal sinüs’’ olarak bilinir. Halk arasında ise hastalığının durumu ile bağdaşan kıl dönmesi ifadesi kullanılır. Pilonidal sinüs denilen bu hastalık aslında deri altında kalın duvarlı bir kist şeklinde şişlik demektir. Normal şartlarda deri altında kökünden uzayan kılların uzadıkça derinin dışına doğru çıkması gerekir. Pilonidal sinüs, yani kıl dönmesi hastalığında ise kıl derinin içinde büyür. Kıl dönmesi hastalığı çoğunlukla kuyruk sokumu kemiğinin üzerinde, kasık bölgesinde, koltuk altında ve göbek bölgesinde görülüyor. Ayrıca tıraş yapılan yerlerde yani sakal, kasık veya makatta da kıl dönmesi oluşabiliyor. Pilonidal sinüs çoğunlukla uzun süre oturarak iş yapan kişilerde görülüyor.

Kadınlara nazaran erkeklerde daha çok rastlanan bir hastalıktır. Ergenlik dönemi ile büyüyen ve kalınlaşan kıllar bazen çıkış yönünü bulamıyor ve yaşattığı sıkıntılardan dolayı kişinin hayat kalitesini düşürüyor. Genel olarak 16 ile 40 yaş aralığındaki erkeklerde sıklıkla görülen bir hastalıktır. Kıl dönmesi hastalığının kuyruk sokumu bölgesinde sıkça görülmesinin nedeni, bu bölgenin yumuşak olmasından dolayıdır. Yumuşak ve gözenekleri açık olan kuyruk sokumu derisine kılların girişi daha kolay olur. Kişisel temizliğine özen göstermeyen kişilerde sıkça rastlanan bir hastalık olan kıl dönmesi düzgün tedavi edilmez ise kişi kalçası üzerine oturamaz hale gelir. Şiddetli ağrıları ile uyuyamaz, oturamaz, çalışamaz ve hayat kalitesi ciddi oranda etkilenir.

Kıl Dönmesi Hastalığı Sebepleri Nelerdir?

Kıl dönmesi hastalığı yaygın bir hastalıktır. Özellikle de erkekler arasında sıklıkla görülen bir hastalık olması sebebi ile birçok nedeni vardır. Kıl dönmesi hastalığının nedenleri;

 • Çok fazla oturmak,
 • Aşırı terlemek,
 • Kalça bölgesinde aşırı tüy bulunması,
 • Aşırı kilolu olmak,
 • Dar iç çamaşırlar ve pantolonlar giymek,
 • Kalça bölgesini düzenli tıraş etmek,
 • Kişisel bakıma önem vermemek,
 • Duş almamak,

Kıl Dönmesi Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hiçbir hastalık kendi kendine insan vücuduna yerleşmez. Her hastalığı tetikleyen sebepler bulunur. Kıl dönmesi hastalığı da aslında genel olarak erkeklerin yaşam tarzı ile vücut bütünlüğünün uyuşmaması ile alakalıdır. Kişisel bakımına özen gösteren erkeklerin kıl dönmesi hastalığına yakalanması çok zordur.

İnsan vücudunda dökülen kılların yerine bir başkası çıkar. Genel olarak sırt, baş veya başka bölgelerden dökülen kıllar kuyruk sokumundaki boşluğa dolar ve burada birikir. Bu bölge iki kalça yuvarlağını birleştiren bir bölgedir ve çoğunlukla terleyen bir kısımdır. Terleyip gözenekleri açılan kuyruk sokumu derisi, vücuttan düşen kılların deri altına geçişi için çok uygun bir zemine sahip olur. Burada takılı kalan kıllar kişi yürüdükçe , oturdukça gözenekten içeri doğru ilerler ve ciltteki yağ dokusu altına yerleşir.

Bu olaylar olurken çoğu zaman kişi hiçbir şey hissetmez. Daha sonra kıl köke bağlı olmadığı için deri dışına çıkamaz ve deri altında büyümeye başlar. Normalde dışa doğru uzaması gereken kıllar deri altına yuvarlak bir sarmal yapıda uzar ve deride çıkıntıya neden olur. Burada bulunan bakteriler çıkıntıyı iltihaplandırarak apse yapmasına neden olur. Kişinin vücudunda gelişen bu yara müdahale edilmez ise kanamaya ve irinli akıntıya sebep olur. Bu yüzden kuyruk sokumunda aşağıda sizler için paylaşacağımız belirtileri gösterdiğinizde mutlaka doktora başvurun.

 • Bulantı,
 • Halsizlik,
 • Baş ağrısı,
 • Ateş,
 • Kötü kokulu akıntı,
 • Ciltte kızarıklık,
 • Bölgesel ağrı,
 • Bölgesel hassasiyet,
 • Kaşıntı,

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız!

Kıl Dönmesi Hastalığı Tedavisi Nedir?

Hastanın vücudunda hissettiği çıkıntının kıl dönmesi olup olmadığının tespitinden sonra hemen tedaviye başlanır. Genel olarak kıl dönmesi hastalığı şikayeti ile hastanelere başvuran kişilere acil müdahale yapılır. Çünkü hastalar yoğun acı hissediyor ve oturmakta yürümekte güçlük çekiyor. Muayeneye alınan hastanın kıl dönmesinin oluşturduğu apseye göre işlem yapılır. Bundan önce ise antibiyotik ve ağrı kesiciler ile kişinin apsesi operasyona hazırlanır.

1. Plonidal Apse Tedavisi

Eğer apse çok büyük değil ise bu tedavi uygulanır. Kişiye lokal anestezi uygulanır ve apsenin çevresindeki kıllar tıraş edilir. Daha sonra apse insizyonla boşaltılır, içi temizlenip yıkanır, antibiyotikli pomadlarla kapatılır. Sürekli pansuman yaparak enfeksiyon temizlenir. Kişi apse bölgesini sürekli olarak temizleyiciler ile yıkayıp arındırmalıdır.

2. Plonidal Sinüs Tedavisi

Bu tedavide kıl dönmesinin ciddi seviyesine ulaşması durumunda yapılır. Plonidal sinüs tedavisi, ağaç kökü gibi iyice yayılmış kıl yuvalarını hedef alır. Bu tedavide birçok farklı yöntem uygulanır. Bunlar; fenol enjeksiyonu, kısmi çıkarma, total çıkarma, açık bırakma, doku kaydırma, primer kapama, sinus traktusunun kesilip açık bırakılmasıdır.

3. Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

Plonidal sinüsleri biraz genişleterek içerisi temizlenir. Daha sonra sinüse 2-3 cc %80 lik fenol sinüs enjekte edilir. Bu işlem aralıklarla tekrarlanarak sinüsün temizlenmesi sağlanır. Bu sıvının dışında kavitenin koterize edilmesi, kriyoterapi, gümüş nitrat ve %80-90’lık alkol de kullanılabilir.

4. Ameliyatlı Tedavi Yöntemleri

Genel olarak akıntılı ve kötü kokulu sinüsler ve tekrarlayan apseler için uygulanır. Ameliyatla tedavide sinüs bölgesine kesik açılarak, sinüs tamamen çıkarılarak yapılır. Ameliyat edilen kısma doku kaydırma yöntemi ile kaydırma işlemi yapılarak açıklık kapatılır. Birkaç tane ameliyatlı tedavi yöntemi bulunur. Hangi tedavi yönteminin kullanılmasını istiyorsanız o tedaviyi doktorunuz ile konuşarak olabilirsiniz.

Kistotomi; sadece sorunlu bölgenin üst kısmı açılır ve içerisi temizlenir. Sinüs iç duvarı çıkarılmaz. Sürekli pansuman yapılarak sinüs açıklığının dolması sağlanır. Lokal anestezi altında yapılan bu işlem sonunda hasta 3 ile 5 hafta arasında iyileşir. Enfeksiyon riskine karşı hasta antibiyotik kullanır.

Kıl köklerinin tamamen çıkarılması; bu yöntem çoklu kıl dönmelerinde kullanılır. Tüm sinüs ağızlarını kapsayacak şekilde yuvarlak bir kesi oluşturulur. Bu kesikte görülen kıl kistleri üst deriden kemiğe kadar tamamen çıkarılır. Oluşan kesik açık bırakılır ve sık aralıklarla pansuman yapılır. Genel veya lokal anestezi altında yapılan bu işlem sonucunda hasta 7 haftaya kadar iyileşir. Vücut sinüs boşluklarını doldurur ve yara kapanır.

Marsupializasyon; bu yöntemde de sadece sinüs duvarı açılır ve içerisi temizlenir. Sinüs arka duvarına gidilmez. Açık kalan kısım iyice daraltılır ve pansumanlar ile kıllar ve ölü dokular temizlenir. 6 haftaya kadar kişinin iyileşmesi beklenir.

Kıl köklerinin tamamen çıkarılması ve yaranın primer kapatılması; bu yöntemle kıl kistleri tamamen çıkarıldıktan sonra açık yaraya 1 tane kapalı emici dren konur. Daha sonra açıklığın dış kısımları karşılıklı şekilde dikilir. Bu yöntemde pansumana gerek yoktur. İki hafta sonunda hasta iyileşir.

Kıl köklerinin tamamen çıkarılması ve yaranın flep ile kapatılması; bu yöntemde ise kıl kistleri tamamen çıkarıldıktan sonra açık yaraya 1 tane kapalı emici dren konup kalan boşluk çevredeki dokudan faydalanarak greftler ile kapatılır. Bu yönteme flep çevirme ameliyatı denir. Oldukça etkili ve başarılı bir yöntemdir.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız!

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.