Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kıl Dönmesi İçin Ameliyatsız Tedavi Mümkün mü?

Tüylerin yukarı doğru uzamak yerine aşağı doğru büyüyüp cildin altında sıkışıp kalması durumuna kıl dönmesi (dermoid kist) adı verilir. Batık kıllar genellikle tehlikeli değildir, ancak ağrıya neden olabilir. Zamanında önlem alınmadığı takdirde, deri altında büyümeye devam eder, kist oluşumuna ve enfeksiyona yol açabilir.

Kıl Dönmesi Evde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

çay ağacı yağı

1. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, antiseptik ve antibiyotik özellikleri sayesinde kıl dönmesi de dahil olmak üzere pek çok problemin çözümüne yardımcı olan doğal bir antibakteriyel maddedir.

Bir parça pamuğa çay ağacı yağı damlatıp kıl dönmesi olan bölgenin üzerine sürün. Etkisini güçlendirmek için de Hindistan cevizi yağı veya badem yağı ile cildinizi nemlendirebilirsiniz.

2. Kabartma tozu

Kabartma tozu herkesin elindeki bir malzemedir ve aynı zamanda oldukça hafiftir, yani hassas ciltlere sahip olanlar için uygundur. Macun olarak kullandığınızda, kılın yüzeye çıkmasına ve aynı zamanda iltihabın dağılmasına da yardımcı olur.

Cildinize sürebileceğiniz bir macun oluşturmak için yeterli miktarda kabartma tozu ve suyu karıştırın. Macunu kullanmadan önce ellerinizi sabun ve ılık su ile iyice yıkayın. Parmaklarınız yardımıyla yumuşak dairesel hareketlerle etkilenen bölgeye uygulayın. Daha sonra soğuk su ile durulayın ve cildinizi nemlendirmek için az miktarda Hindistan cevizi yağı kullanın.

3. Limon suyu

Limon suyu, problemi daha da kötüleştirecek gibi görünebilir ancak kıl dönmesinden kurtulmak için oldukça etkilidir. Doğal asidiktir, bakteri üreyen kıl köklerinin kolonileşmesini önlemeye yardımcı olur ve yüksek C vitamini içeriği de cildin iyileşmesini teşvik eder. Kıl dönmesi üzerine taze limon suyunu uygulamak da bakterilerle savaşarak enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olur ve kızarıklığı azaltır.

4. Aynısefa yağı

Aynısefa çiçeklerinden elde edilen bu yağ da kıl batmasına bitkisel çözüm olarak görülür. Güçlü antiseptik ve cilt yatıştırıcı özellikleriyle bilinir. Tahriş olmuş cildi sakinleştirmeye, kızarıklığı azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Etkilenen bölgeye uygulamadan önce bir çay kaşığı jojoba yağı, badem veya Hindistan cevizi yağı ile altı damla aynısefa yağını seyreltin. Aksi halde tahriş olan bölge daha da kötüleşebilir.

5. Elma sirkesi

Eğer hassas ve alerjik bir cilde sahip değilseniz elma sirkesini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Elma sirkesi güçlü bir anti-inflamatuardır ve kıl dönmesi olan bölgenin enfeksiyon kapmasını engellemeye yardımcı olur.

Bu etkisinden faydalanmak için, bir parça pamuğa elma sirkesi dökün ve etkilenen bölgenin üzerine uygulayın. Bir süre kurumasını bekledikten sonra soğuk su ile bölgeyi durulayın. Yanma hissi geçinceye ve kıl dönmesi sorunu ortadan kalkıncaya kadar günde 2 defa uygulayabilirsiniz.

Dönmüş Kıl Nasıl Çıkarılır?

Yukarıdaki yöntemler, kılın yüzeye yakınlaşmasını sağlar. Bu yüzden, batık olan bölgeyi her gün kontrol edin. Kılın yüzeye yakın olduğunu gördüğünüzde, bir cımbız yardımıyla çıkarmayı deneyin. Ancak şişlik ve iltihap söz konusu ise, sıkmaya çalışmayın ve cımbızla müdahale etmeyin. Bu, durumu daha da kötüleştirebilir. Eğer deri altında kist oluştuysa ve batık kıl çok derindeyse, bir dermatoloğa görünmeniz en sağlıklısıdır. Bazı ciddi vakalarda derinin altındaki kılın cerrahi müdahale ile çıkarılması gerekebilir.

Kıl Dönmesinden Korunma Yolları Nelerdir?

  • Kir, yağ ve ölü deri hücreleri kıl köklerini tıkar. Bunları çıkarmak, kıl dönmesini önleyebilir. Bunun için, bir peeling temizleme ürünü ile bacaklarınızı ovabilir ve gözenekleri açmak için lif kullanabilirsiniz. Peeling işlemi ayrıca cildin üzerinde biriken ölü deri hücrelerini yavaşça kazıyarak çıkarır. Ölü hücre tabakası, foliküllerin içindeki yeni kılları yakalar ve bu da içeriye doğru büyümelerine neden olur.
  • Kuru fırçalama da ölü cilt hücrelerinden kurtulmanın bir yoludur. Cildi biraz sert ve dairesel hareketlerle fırçalamak, ölü derinin hafifçe kazınmasını ve alttaki yumuşak derinin ortaya çıkmasını sağlar. Ölü deriyi kaldırmak, gözenekleri ve folikülleri temiz tutar ve tüylerin içeri doğru büyümesini önler.
  • Çok fazla sürtünme tahrişe ve iltihaplara yol açabilir, bu yüzden cildin nemlendirilmesi gerekir. Tıraş kremleri cildi nemlendirir ve tıraş bıçağının cilt üzerinde kaymasını kolaylaştırır. Ancak burada kullanılan kremin türü de önemli. Hassas ciltler bazı kremlerdeki bileşenlere tepki verebilir. Hassas bir cilde sahip kişiler, doğal veya hipoalerjenik ürünlerden yararlanabilirler.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.