Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kıl Dönmesi için Doğal Tedavi

Kıl dönmesi, günümüzde her an karşılaşılabilecek bir hastalık çeşididir. Kıl dönmesi tedavisi fark edildiğinde derhal doktora görünülmeli ve gerekli tedavilerin yapılması sağlanmalıdır. Kıl dönmesi, insan vücudunda herhangi bir yerde meydana gelebilir. Bazı durumlarda kuyruk sokumu ve çevresinde kıl dönmesi görülebilir. Kıl dönmesine doktor tedavisi yaptırabileceğiniz gibi doğal tedavilerle de bu hastalıkla savaşabilirsiniz. Biz de bu yazımızda kıl dönmesi için doğal tedavileri anlatacağız.

Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi için doğal tedavilerin neler olduğuna geçmeden önce kıl dönmesinin ne olduğuna ve belirtilerine bakalım. Kıl dönmesi, vücudun herhangi bir yerinde uzayan kılın yüzeyden çıkması yerine cildin alt tarafına doğru uzamasıdır. Kıl dönmesi, vücudumuzun her parçasında meydana gelebilir. Özellikle aşırı kıllanma sorunu yaşayan kişilerde kıl dönemsi görülebilir. En çok da kuyruk sokumu ve çevresinde kıl dönmesi olur. Bunun sebebi sürekli üzerine bir baskı uygulanmasıdır.

Yapılan araştırmalara göre doğal tedaviler ile kıl dönmesinin tedavisi mümkün olabilmektedir. Kıl dönmesi için tıbbi tedavi gören ve ameliyat olan kişilerde bu hastalığın tekrar görülme olasılığı olduğu için doğal tedavilere yönelim artmıştır.

1. Isırgan Otu Kürü İle Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesi için doğal tedavi yöntemlerinde birisi ısırgan otunun kullanılmasıdır. Isırgan otu, birçok hastalıkta kullanılan şifalı bir bitkidir. Bazı durumlarda yemeği yapılırken bazen de çay olarak tüketilmektedir.

Isırgan otu kürü sayesinde, kıl dönmesi rahatsızlığını gidererek kısa sürede eski halinize dönebilirsiniz. Isırgan otu kürü için ilk olarak bir miktar kurutulmuş ısırgan otu alın. Bu ısırgan otlarını sıcak suda 5 dakika kaynatın. Isırgan otu ile yaptığınız bu karışımın, lapa şekline gelmesi gerektiğine dikkat edin. Isırgan otu kürünü uygulamadan önce sıcaklığını yakmayacak kadar ayarlayın.

Isırgan otu kürünün yapılması gibi uygulanması da önemlidir. Bunun için yaptığınız karışımı bir tülbent ya da ince bir bez içine koyup, bu bezi kıl dönmesi olan bölgeye koyun. 20 dakika boyunca bu işlemi uygulayın. Bu uygulama sayesinde o kesimdeki derinizin inceldiğini göreceksiniz, bu da incelen derinin altından iltihabın akmasını sağlayacaktır.

2. Kara Merhem İle Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesi tedavisi için kullanılan doğal yöntemlerden bir diğeri de kara merhemdir. Kara merhemin yapısında da ısırgan otu bulunmaktadır fakat buna ek olarak ihtiyol içeren pomad da bulunur. Bu karışım için ilk olarak 2 kutu pomad alın. Sonra da taze ısırgan otu ve 1 şişe ısırgan yağı gerekecektir.

Bir miktar suyun içine ısırgan otlarını atın ve kısık ateşte 10 dakika kaynamasını bekleyin. Bu karışımı bir gün beklettikten sonra üst kısımda kalan suyu dökün. Kalan karışımın içine ısırgan yağını ve 2 kutu pomadı dökerek tekrar karıştırın. Bu karışımı da yarı katı lapa şekline gelinceye kadar bekletin.

Bu yöntemin uygulanışı da önemlidir. Kara merhemi kullanmadan önce kıl dönmesi olan yerdeki kılları tıraş etmeniz gerekmektedir. Yatmadan önce, yapılan karışımı bu bölgeye masaj uygulayarak sürün ve ardından da üzerini temiz gazlı bez ile kapatın. 30 dakika geçtikten sonra iyice kızarmış olan 2 dilim soğanı, karışımı sürdüğünüz bölgenin üzerine koyarak gazlı bez ile tekrardan kapatın.

Sabah temiz su ile bu bölgeyi temizleyin. Bu uygulamanın sonuç verebilmesi için bir ay boyunca her gün yapmalısınız. Bu sayede kıl dönmesi olan yerdeki iltihap dışarı boşalacak ve kıllar da dökülecektir.

Bu uygulamada başlangıç durumundaki vakalarda etki göstermektedir. Eğer kıl dönmesi ilerlemişse derhal doktora görünmenizde fayda vardır.

3. Sıcak Kompres İle Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesinin tedavisinde önemli olan bir diğer koşul da kıl dönmesi olan alanın sıcak tutulmasıdır. Sıcak tutulduğu sürece kıl dönmesi olan alanda iltihap oluşması engellenecektir. Ayrıca kıl kökünün de dışarı çıkmasını sağlar.

Bu yöntem için bir havlu ya da sıcak su torbası alın. Bunu kıl dönmesi olan alana 15 dakika boyunca kompres olarak uygulayın. Sıcak kompres uygulamasını gün içinde birkaç defa yapmalısınız.

4. Cımbız İle Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesinde eğer kılın kökü çok derinde değilse bunun için doktora gitmenize gerek yok. Bir cımbız yardımı ile bu kıl dönmesini tedavi edebilirsiniz. Fakat bu işlemi uygulamadan önce cımbızı dezenfekte etmelisiniz.

5. Benzoil Peroksit İle Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesi tedavisinde en çok kullanılan doğal yöntemlerden birisi de Benzoil Peroksit kullanımıdır. Bunun için Benzoil Peroksiti bir hafta süresince günde birkaç defa olmak üzere kıl dönmesi olan bölgeye uygulamalısınız. Nu uygulamadan sonra ciltte kuruma olması da normaldir. Bu sayede cildin üzerindeki ölü deriler temizlenir. Böylece kıl kökü de dışarıya çıkar.

6. Süt ve Ekmek İle Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesi için doğal tedavilerde birisi de süt ve ekmek uygulanmasıdır. Bunun için ilk olarak bir bardak sütü ısıtın. Isıtılmış sütün içerisine bir dilim ekmeği batırın. Süte batırılmış ekmeği kıl dönmesi olan bölgeye uygulayın ve 10 dakika bekletin. Süre sonunda kıl dönmesi olan bölgeyi temiz su ile temizleyin. Yumuşamış olan bölgedeki kılı, cımbız yardımı ile çıkartabilirsiniz.

7. Tuz İle Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesinin doğal tedavi yöntemlerinden birisi de tuz kullanmaktır. Tuz, cildin soyulmasını sağladığından kıl dönmesi için kullanılabilir. Bu yöntem ile kıl kökü dışarıya çıkarılır ve bölge üzerinde olan acı azalır.

Bu yöntem için bir bardak suyun içerisine bir miktar tuz ekleyin ve tuz eriyinceye kadar karıştırın. Bir pamuk yardımıyla tuzlu suyu kıl dönmesi olan bölgeye uygulayın ve cildin üzerinde bir gece boyunca beklemesini sağlayın. Ardından temiz su ile bölgeyi temizleyin.

8. Elma Sirkesi İle Kıl Dönmesi Tedavisi

sirke

Elma sirkesi de kıl dönmesi için kullanılan doğal tedavilerdendir. Yapısındaki asidik özelliğinden dolayı sirke birçok cilt sorununda kullanılmaktadır. Bunun için bir pamuk yardımı ile elma sirkesini kıl dönmesi olan bölgeye uygulayın ve üzerini sıcak bir havlu ile kapatın. Ardından ılık su ile bölgeyi temizleyin.

9. Aspirin İle Kıl Dönmesi Tedavisi

Aspirin birçok hastalık tedavisinde kullanılmaktadır ve kıl dönmesi de bunlardan bir tanesidir. Bunun için ilk olarak bir adet aspirini toz haline getirin ve su ile karıştırın. Hamur olan karışımı kıl dönmesi olan bölgeye uygulayın ve bu sayede ciltteki bakteriler ölecek, ardından da kıl kökü dışarı çıkacaktır. Bu uygulamayı gün içerisinde birkaç kez tekrar edebilirsiniz.

10. Kahve Telvesi İle Kıl Dönmesi Tedavisi

Kahve telvesi de kıl dönmesi tedavisinde mümkündür. Kahve, kıl kökünün yumuşamasını sağlar, ayrıca cildin üzerindeki ölü hücrelerin de gitmesinde faydalıdır. Bunun için kahve telvesini kıl dönmesi olan kısma masaj yaparak uygulayın ve kurumasını bekleyin. Bir süre bekledikten sonra ılık su ile alanı temizleyin. Kahve telvesi uygulamasını günde 2 ya da 3 defa yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.