Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kılcal Damar Tıkanıklığı

Kılcal Damar Tıkanıklığı Nedir?

Kılcal damarları tanımlayacak olursak, vücuttaki çoğu dokuda yer alan, atardamar ve toplardamarlar arasında köprü görevi gören aşırı ince damarlar bütünü diyebiliriz. Vücuttaki görevi kan ile dokular arasındaki oksijen ve besin maddelerini taşımak ve kan akışını yavaşlatmak olarak bilinir. Kılcal damar tıkanıklığı da buna bağlı olarak gelişen bir rahatsızlıktır. Kılcal damarın görevini yerine getirememesi yani dokuları besleyememesi ile ortaya çıkar. Kalp, beyin gibi organlar haricinde vücudun belirli bölgelerinde kılcal damar tıkanıklığı gözle görülür şekilde meydana gelir.

Kılcal damar tıkanıklığı hem kalpten başlayarak tüm vücuda temiz kan pompalayan atardamarlarda hem de vücudun oksijen ve besin ihtiyacını karşılamak için kullanılan kirli kanı taşıyan toplardamarlardan birinde görülebilir. Atardamar ya da toplardamar farketmeksizin ikisinde de çeşitli problemlere yol açar. Atardamarda görülen kılcal damar tıkanıklığı daha sık rastlanılan bir durum olsa da toplar damar tıkanıklığı bulunan hastalarda bilinir. Teknik olarak kılcal damar tıkanıklığı damar duvarında yağ ya da çeşitli maddelerin birikmesi ile oluşur ve çok küçük bir şekilde başlayan birikme zaman geçtikçe artarak ilerler. Böylece damarın içindeki çap gitgide daralır ve kılcal damar görevini yerine getiremez hale gelir.

Kılcal Damar Tıkanıklığı Neden Olur?

Kılcal damar tıkanıklığı diğer hastalıklara bağlı olarak kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Yani kılcal damar tıkanıklığı daha çok damar sertleşmeleri veya kireçlenme gibi hastalıklarla bağlantılı olarak ortaya çıkar. Önemli atardamar hastalıklarından olan Buerger hastalığı da kılcal damar tıkanıklığının önemli nedenlerinden biridir. Gül hastalığı, aşırı güneş altında kalmak, radyasyon ışınlarına maruz kalmak da kılcal damar tıkanmalarını tetikleyen etmenlerdir. Ayrıca burun ameliyatları sonrası yan etki olarak görülme olasılığı vardır. Tüm bu hastalıklar müdahale gerektiren ve gerekirse cerrahi müdahale ile damar yolunun açılmasını öngören rahatsızlıklardır. Yazının başında da belirtildiği gibi atardamar ve toplardamarlarda meydana gelebilir. Ayrıca kalpte meydana gelen kılcal damar tıkanıklığı aşırı göğüs ağrısına sebep olurken ilerleyen durumlarda kalp krizine bile yol açabilir.

Beyin ve boyun bölgesinde bulunan kılcal damar tıkanmaları da bilinci yitirme ve felç gibi ciddi rahatsızlıkları beraberinde getirebilir. Bacaklarda bulunan kılcal damarların tıkanıklığı kas ağrılarına sebep olurken gözle görülür şekilde örümcek ağına benzer kırmızı lekelere de neden olur. Bacakta kılcal damarların tıkanmasının en ileri safhasında kangren riski bulunur. Bağırsaklarda bulunan damarların tıkanması da aynı şekilde kangrene sebep olabilir. Böbreklerde meydana gelen kılcal damar tıkanıklığı ise yüksek tansiyon, hatta böbrek yetmezliği gibi ciddi problemler çıkarır. Kol damarlarındaki tıkanıklıklar kol ağrılarına ve güçsüzleşmesine neden olurken genel olarak sol kolda gözlemlenir. Vücudun çoğu bölümünde bulunan kılcal damarlar anlatıldığı gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir ve vakit kaybetmeden tedavi edilmesi şarttır. Sizler de kılcal damar tıkanıklığından şüpheleniyorsanız hemen en yakın hastaneye giderek muayene olabilir ve tedavinize vakit kaybetmeden başlamalısınız.

Kılcal Damar Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?

Kılcal damar tıkanıklığı atardamar ve toplardamar arasında köprü görevi gören tüm kılcal damarlarda meydana gelebilir. Bunun en büyük göstergelerinden biri vücutta meydana gelen kızarıklıklar, morluk, şişlik ya da iltihaplı akıntılar oluşmasıdır. Daha çok diyabet yani şeker hastalarında görülen bacak, diz ve bileklerde meydana gelen kızarıklıklar da kılcal damar tıkanıklığının bilindik belirtilerindendir. Dizin aşağısında meydana gelen kızarıklıklar genellikle atardamarda meydana gelen kılcal damar tıkanmalarına işaret eder.

Nadir şekilde görülse de toplardamarlarda meydana gelen kılcal damar tıkanıklıkları doku beslenmelerini engellemez fakat kalbe giden kirli kanın taşınmasını engeller ya da zorlaştırır. Böylece damarlar içinde bazı maddelerin birikmesini kolaylaştırır. Bu tarz kılcal damar tıkanıklıkları genellikle bacaklarda meydana gelir ve  bu duruma tıp dilinde derin ven trombozu denir. En bilindik belirtisi ayaklarda meydana gelen şişliklerdir. Eğer kolda meydana geliyorsa sol kolda şişkinlik meydana gelebilir. Aynı zamanda toplardamar tıkanması karaciğer, böbrek ya da bağırsaklarda da meydana gelebilir. Kalpte meydana gelen kılcal damar tıkanmaları daha çok kalp çarpıntısı nefes darlığı gibi kalp hastalıklarında sıkça rastlanan belirtiler arasında gösterilebilir.

Kılcal Damar Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Olur?

Kılcal damar tıkanıklığı için belirlenmiş kesin bir ilaç tedavisi olmamakla birlikte ilerlemiş tıkanıklıklar için kan sulandırıcı ilaçlar tavsiye edilebilir. Kılcal damar tıkanıklığında biriken yağ ve maddelerin damar duvarında birikerek kan dolaşımını en aza indirir. Bu damar açıcı ve kan sulandırıcı ilaçlarda tıkanıklığa rağmen kanın daha akışkan hale gelmesi için doktor tarafından önerilen ürünlerdir. Unutulmamalıdır ki bu ilaçlar damar sertliklerini ve Buerger hastalığı gibi ciddi rahatsızlıkların kökten çözümü değildir.

Kılcal damar tıkanıklığının tedavi yöntemlerinden biri de lazer tedavisidir. Bu yöntem daha çok yüz, kol, bacak gibi vücudun görünen yerlerinde kılcal damar şikayetleri olan hastalara uygulanır. Lazer uygulaması ile damarlar soğutularak ortadan kaldırılmaya çalışılır. Genellikle daha koyu renklerdeki kılcal damarlarda işe yarayan yöntem tek seanslık bir işlemdir. Lazer yöntemi ile kılcal damar tıkanıklığı tedavisi ağrısız sızısız bir işlem olsa da aşırı hassas ciltlerde kızarıklık ya da başka yan etkilere neden olabilir.

Kılcal damar tıkanıklığının diğer tedavi yöntemleri cerrahi ya da anjiyografi adı verilen yöntemle gerçekleştirilir. Damar açma işlemini girişimsel radyoloji uzmanları anjiyografi adı verilen bir yöntemle gerçekleştirir. İlerleyen teknoloji ile birlikte damar açma yöntemleri de gelişmiştir fakat aşırı ince ve kısa kılcal damarlarda anjiyo işlemi kimi durumlarda gerçekleştirilemez. Bunun yanında her hastanın müdahale edilmeden iyice muayene edilmesi ve damar tıkanıklığının giderilmesi için cerrahi müdahaleye gerek olup olmadığına karar verilmesi gerekir. Aynı zamanda şeker, tansiyon gibi hastalıkları bulunan kişilerin öncelikle bu hastalıkların düzenli tedavi ve kontrollerini aksatmaması gerekir. Diğer hastalıklarda olduğu gibi kişinin sağlıklı beslenmesi, sık sık yürüyüş ya da spor yapması, sigara ve alkol kullanmaması her doktorun önerdiği tavsiyelerdendir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.