Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kilo Aldıran Vitaminler

İnsan vücudunun yaşamsal fonksiyonunu devam ettirebilmesi için gerekli olan ve besinlerin içerisinde yer alan basit yapılı bileşiklere vitamin denir. Vitaminleri insan vücudunun işlevini düzenlemesine ve devamlılık sağlamasında etkili bir rol üstlenir. Vitaminler yağda ve suda eriyen olmak üzere iki gruba ayrılır. Yağda eriyen vitaminler A, D, E, K insan vücudunda sürekli olarak depolanır. Bu nedenle her gün almaya gerek yoktur. Suda eriyen vitaminler B ve C ise insan vücudunda depolanmaz. Bu nedenle B ve C vitaminlerini her gün düzenli olarak takviye yapmak gerekir.

Çok zayıf bir vücuda sahip olup, kilo alamama sorunu olan birçok insan bulunur. Kilo almanın en sağlıklı yolu besin değeri çok yüksek olan protein ve karbonhidrat açısından zengin olan bir beslenme programı oluşturmak. Kilo alırken, kalori açısından yüksek ve zararlı besinler tükettiğiniz zaman, ilerleyen zamanlarda birçok sağlık sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

İstediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz ancak damar tıkanıklığı başta olmak üzere birçok hastalığa yakalanma ihtimaliniz yüksek. Çünkü her besinde yer alan kalori kalitesi tamamen aynı değil. Sağlıklı bir şekilde kilo alabilmeniz için insan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin günlük olacak şekilde alınması gerekir. Kilo almaya yardımcı olan vitaminler hem iştahınızın açılmasını sağlar hem de sağlıklı bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olur.

Kilo Aldıran Vitaminler Nelerdir?

1. C Vitamini

Kilo Alma

C vitamini insan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu bir vitamin türüdür. Aynı zamanda metabolizmanın yavaşlamasına neden olarak, daha rahat kilo almanıza yardımcı olur. Eğer vücudunuz çok hızlı çalışıyor ve bu nedenle kilo almada sıkıntı yaşıyorsanız, düzenli bir şekilde C vitamini tüketebilirsiniz.

Ancak dikkat etmeniz gereken konu ise, C vitamini diğer vitamin çeşitleri gibi insan vücudunda depolanmaz. Bu nedenle her gün C vitamini takviyesi yapmanız gerekir. Eğer günlük olarak çok fazla C vitamini alırsanız, bu durum mide bozukluklarına ve ishale yol açabilir. Günlük olarak C vitamini oranını aşmamanız gerekir.

2. D Vitamini

Kilo Alma

İnsan vücudunun en önemli işleve sahip olan kemik yapısı, D vitaminine büyük oranda ihtiyaç duyar. Özellikle anne adaylarının, hamilelik sürecinde çok fazla D vitaminine ihtiyaç duyar. Aynı zamanda hamilelik sürecinde sağlıklı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olur. D vitamini insan vücudunda yer alan kemik yapısının daha güçlü olmasını sağlar.

3. Tiamin (B1 Vitamini)

Kilo Alma

Suda çözünme özelliğine sahip olan B1 vitaminin iştah açıcı bir özelliği bulunur. Bu sayede kilo almak isteyip de alamayan kişiler için ideal bir çözüm niteliği taşır. B1 bakımından zengin bir içeriğe sahip olan esmer pirinç ve tam tahıllı ekmekleri düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz.

Kilo Almaya Yardımcı Mineraller

Kilo almak istediğiniz zaman tek başına yediğiniz vitaminler çoğu zaman yeterli olmaz. Vitaminlerin yanı sıra kilo aldırmaya yardımcı olan ve sağlığınızı korumanızı sağlayan mineralleri de düzenli bir şekilde tüketmeniz gerekir. Kilo almanıza yardımcı olan mineraller;

1. Çinko

Kilo Alma

İnsan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu minerallerim başında çinko gelir. Çinko mineralinin insan vücudunda eksik olması durumda ise, iştahın azalması görülür. Bu nedenle kilo almak daha çok güçleşir. Her gün düzenli bir şekilde yetişkin erkekler için 11 mg, kadınlar için ise 8 mg çinko mineralinin alınması gerekir.

Düzenli olarak alınan çinko minerali, iştahınızı daha fazla açarak sık sık yeme isteğinizi arttırır. Çinko mineralini doktorunuza danışarak takviye şeklinde alabilirsiniz ya da çinko minerali oranı yüksek olan besinleri tüketebilirsiniz. Çinko minerali açısından zengin olan besinler deniz ürünleri; et, kuruyemiş ve süt ürünleridir.

2. Demir

Kilo Alma

İnsan vücudu en çok demir mineraline ihtiyaç duyar. Demir eksikliği sonucunda çocukların kilo alamaması çok sık karşılaşılan bir durum. Demir eksikliği aynı zamanda çocukların fiziksel ve zihinsel gelişiminin de yavaşlamasına neden olur. Eğer demir eksikliği gibi bir durum varsa gerekli ölçümler sonucunda ek takviye kullanabilirsiniz. Demir minerali en çok yeşil yapraklı sebzeler de daha çok bulunur.

3. Kreatin

Kilo Alma

Kreatin insan vücudunda yer alan enerjiyi kısa süreli olarak arttırır ve kasları büyük oranda geliştirmek için vücudun ihtiyaç duyduğu direnci geri kazandırır. Kreatin maddesine sahip olan besinler vücutta sindirimi tamamlandıktan sonra kaslara ulaşarak, yapacağınız egzersiz süresini arttırır ve böylece kas kütlesi artar. Kreatin maddesini toz şeklinde ya da bazı besinleri tüketerek vücudun ihtiyacını giderebilirsiniz.

Vitaminler Nasıl Tüketilir?

Kilo Alma

Kilo alma isteğine bağlı olarak ilk akla gelen vitaminler olur. Ancak kilo almak için sadece vitamin ağırlık beslenme tamamen yanlış olur. Aynı zamanda dengeli bir beslenme programını düzenli bir şekilde uygulamanız gerekir. Dengeli beslenme programının içerisinde vitamin, mineral, protein ve karbonhidratın olması gerektiğini unutmayın. Dengeli bir beslenme programı uyguladığınız zaman, hem aldığınız kilonun vücutta yağ olarak depolanmasının önüne geçersiniz hem de kas kütlesinin artmasına yardımcı olursunuz.

Herkesin bildiği gibi vitaminlerin insan vücudunu düzenleyici bir özelliği bulunur. Düzenli olarak vitamin tükettiğiniz zaman, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu enerji de artar. Bu sayede vücudun daha fazla beslenme ihtiyacı olur ve kilo alımı gerçekleşir. Vitamin kullanan kişilerin çok fazla kilo alabilir gibi bir düşünce var. Fakat vücuda alınan kalori metabolizma tarafından kullanılamıyor ve yakılanıyorsa, kilo alımı direkt olarak gerçekleşir. İnsan vücudunda glukoz arttığı zaman şeker ihtiyacının ortaya çıkmasına yol açar.

Vitamin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vitamin takviyesi yapmak için, piyasada bazı önemli özellikleri taşıyan vitaminleri kullanabilirsiniz. Vitamin almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalar ise,

  • Kaliteli olması
  • Uzun ömürlü olup, çabuk bozulmaması
  • Bağırsakta hızlı ve kolay bir şekilde erimesi
  • Bağırsakta herhangi bir sağlık sorunun olmaması
  • İçerisinde yer alan maddelerin karaciğer, bağırsak ve mideye zarar vermemesi
  • Vitaminin kendisinde ya da ambalajında herhangi bir anormallik olmaması gerekir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.