Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kilo Verdiren Baharatlar

Baharat, koku ya da aromatik bir tat elde etmek için, yetiştirilen bitkilerin kurutulmuş kısımlarına denilir. Aynı zamanda baharat, bitkilerin kök, sap, soğan, gövde kabuğu gibi kısımlarından elde edilir. Baharatın çok geniş bir kullanım alanı bulunur. Yemeklere, salatalara ya da tuzlu hamur işlerine tat vermesi amacıyla kullanılır. Birçok yemeğin içerisinde tat ve koku vermesi amacıyla kullanılan baharat, aynı zamanda kilo vermede de kullanılır. Bu yazımızda kilo verdiren baharatlardan bahsedeceğiz.

Kilo Verdiren Baharatlar Nelerdir?

1. Karanfil

Çok güzel kokusu ve tadı olan karanfil, birçok parfümün içeriğinde kullanılır. Karanfili aynı zamanda kilo vermek için de kullanabilirsiniz. Vücutta biriken toksini atmayı sağlar. Ödemi söktürür ve vücudunuzun daha ince olmasına yardımcı olur. Bunun için karanfil suyunu düzenli olarak içebilirsiniz.

2. Kekik

Kilo Verme

Özellikle et yemeklerinin vazgeçilmezi olan kekik aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olur. Güçlü bir kokusu ve tadı olan kekiğin suyunu düzenli olarak içebilirsiniz. Kekik suyu tüketildiği zaman, insan vücudunda fazla kiloya neden olan yağların erimesini sağlar. Bunun yanı sıra, vücudu canlandırıcı ve tıkanan damarları açıcı bir özelliği de bulunur.

3. Pul Biber

Kilo Verme

Zayıflamaya yardımcı olan baharatlardan biri de pul biber. Pul biber salatada, mezelerde ve yemeklerde daha çok kullanılır. Ancak zayıflamak için kullanmak istediğinizde yoğurdun içerisine bir kaşık kadar ilave edebilirsiniz. Pulbiberde bulunan ve birçok baharatın acı bir tada sahip olmasını sağlayan kapsaisin maddesi insan vücudunun daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Düzenli olarak pul biber tükettiğiniz zaman, fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

4. Tere Tohumu

Kilo Verme

Zayıflamaya yardımcı olma özelliği bulunan bir diğer baharat ise tere tohumudur. Tere tohumu sayesinde insan vücudu canlanır. Tiroid hormonları daha az çalışan kişilerin, daha verimli olarak çalışmasına yardımcı olur. Bu sayede daha kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz. Tere tohumunu çay şeklinde ya da toz olarak kullanabilirsiniz.

5. Zencefil

Kilo Verme

Kilo veren birçok insanın enfeksiyona yakalanma riski artar. Ancak kilo verirken zencefil tüketirseniz, enfeksiyona yakalanma riski büyük ölçüde azalır. Aynı zamanda zencefil daha uzun süre tok hissine sahip olmanızı ve böylece daha kolay kilo vermenizi sağlar. Acı biberde bulunan kapsaisin maddesi, zencefilde de bulunur. Bu sayede insan vücudunu daha çok hızlandırır ve yağ yakımını gerçekleştirir. Zencefili meyve suyunun içerisinde ya da yoğurtla düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz.

6. Biberiye

Kilo Verme

Kilo vermenize yardımcı olan baharat takviyelerinden biri de biberiye bitkisidir. Bu nedenle biberiyenin en önemli özelliği kontrol bitkisi olması. Beslenmeyle ilgili olan birçok makalede, biberiyenin içerisinde yer alan karnozik asit kan şekeri değerini azalttığı ifade edilir. Karnozik asit ile kilo vermeniz daha kolay bir hale gelir. Aynı zamanda biberiye Tip 2 sağlık sorunu enzimlerini de bloke eder. İnsan vücudunu ısıtarak dolaşımı sisteminin hızlanmasına yardımcı olur. Biberiye bitkisini çay formunda tüketebilirsiniz.

7. Zerdeçal

Kilo Verme

İnsan vücuduna birçok yarar sağlayan zerdeçal, aynı zamanda kilo vermeye de çok yardımcı olur. Zerdeçal, karaciğer ve safra sistemini destekler ve detoks yapılmasını sağlar. Zerdeçalı meyve suyunun ya da yoğurdun içerisinde tüketebilirsiniz. Bu sayede daha uzun süre tok kalabilirsiniz.

Kilo Verdiren Baharatların Faydaları

 

 

Fazla kilolarınızdan sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kurtulmak için düzenli beslenme programınızın olması gerekir. Beslenme programınızda kilo vermek için insan vücuduna birçok alanda fayda sağlayan baharatlardan yararlanabilirsiniz. Bu sayede uzun süre tok kalarak, zorlanmadan kilo verebilirsiniz. Birçok faydası olan baharatların faydalarından bazıları;

-Sindirim Sistemini Düzenler: İnsan vücudunun en önemli sistemleri arasında sindirim sistemi yer alır. Sindirim sistemi denilince ilk olarak akla tüketilen besinler akla gelir. Tüketilen besinler bir süre sonra kana karışır, bir kısmı da vücuttan atılmasına sindirim adı verilir. Her gün yenilen besinlerin vücuda yarar sağlaması için parçalara ayrılması gerekir. Bu parçalanma aşamasında herhangi bir sorun çıkarsa, sindirim tam olarak gerçekleşemez. Fazla kilolarından şikayet eden bireyler, bu aşamada kilo vermede zorlanır. Çünkü besinler tam olarak sindirilemediği zaman vücuda kilo olarak geri döner. Baharatlar sindirim sistemi üzerinde meydana gelen sorunları yok eder. Baharatların içerisinde yer alan yararlı maddeler sayesinde sindirim sistemini düzenleyerek, kilo vermenize yardımcı olur.

-Metabolizmayı Hızlandırır: İnsanların fazla kilolarından kurtulma konusunda en çok şikayet ettikleri konu, metabolizmanın yavaş çalışması. Bu faydalı baharatlar metabolizmayı hızlandırıcı özelliğe sahiptir.

-Uzun Süre Tok Kalmanızı Sağlar: İnsan sağlığı üzerinde birçok fayda sağlayan baharatlar, aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olur. Kilo verme aşamasında birçok insanın ortak sorunu aç kalma hissi. Aç kalma hissi insanların en çok korktuğu durumlardan biri. Aç kalma hissi beyni bile strese soktuğu için insanları daha çok yemeye yönlendirir. Ancak bazı karışımların içerisine baharat ilave ederek ve düzenli olarak tüketerek uzun süre tok kalabilirsiniz. Bu sayede strese girmeden, fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Baharatların Zararları Nelerdir?

Kilo Verme

Her besinin normal miktarda tüketmek gerekir. Bu durum baharatlar için de geçerliliğini korur. İnsan vücuduna birçok alanda yarar sağlayan baharatları fazla miktarda tükettiğiniz zaman bazı zararları ortaya çıkabilir. Birçok baharatın, özellikle acı biberin içeriğinde yer alan kapsaisin maddesinin fazla oranda tüketilmesi sonucunda insanların tat alma duyusu azalır ve vücudun çok fazla ısısının artmasına neden olur. Bu durumda insanlar çok fazla terlemeye başlar.

Bazı baharatlar da sindirim sistemini olumsuz bir şekilde etkiler. Çok fazla baharat tükettiğiniz zaman mide bulantısı, ishal, gaz ya da bazı alerjik hastalıklar ortaya çıkabilir. Midesinde bazı sağlık sorunu olan hastaların, şikayetinin artmaması için mideyi ve bağırsakları çok zorlayan baharatları tüketmemesi gerekir. Reflü hastalığına sahip olan bireylere özellikle acı biber sakıncalı olabilir. Baharatları çok az miktarda kullandığınızda herhangi bir hastalığa yok açmaz. Ancak metabolizmayı zorlamadan az miktarda düzenli olarak tüketmenizde fayda var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.