Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kilo Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için çok geniş bir tedavi alanı bulunuyor. Doktor, diyetisyen, spor hocası, yaşam koçu, sağlık otelleri, detoks merkezleri, estetik merkezleri, light zayıflama ilaçları ve diyet kitaplarına kadar zayıflamak isteyenler için büyük bir seçenek yelpazesi var. Fazla kiloya sahip olduğunuz zaman kıyafetlerin olmaması, sürekli büyük beden arayışı, estetik açıdan rahatsızlık ve özgüven azalması gibi sorunlar ortaya çıkar. Aynı zamanda fazla kiloya sahip olmak birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Kalp-damar hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorununa yakalanma riskiniz çok yüksek olur. Bu sebeple kilo vermek olmazsa olmaz bir hal alır. Fakat kilo verirken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Kilo Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Fazla kiloya sahip olan birçok insanın en büyük sorunu bir süre diyete sadık kalarak, disiplinle devam etmesi ancak bir süre sonra tekrar bozmasıdır. Diyetleri bir seviyeye kadar taşıyıp bozduğunuz zaman, eski kilonuzdan daha fazlasını geri alırsınız. Kilo verme isteğini beyninizde oluşturmalısınız. Beyninize bu sinyali verdikten sonra, zorlanmadan uzun süreli istediğiniz diyeti uygulayabilirsiniz. Ancak sürekli olarak diyet değiştirmek, birçok diyet denemek de metabolizmanızı olumsuz olarak etkiler. Kilo vermek için dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar var.

1. Gün İçerisinde Ne Yediğinizi Not Alın

İlk olarak gün içerisinde ne yediğinizi ve günün geri kalan zamanında ne yiyeceğinizi mutlaka not alın. Not almayı genelde sağlıklı kilo veren herkes yapar. Bu alanda yapılan araştırmalar da not almanın zayıflama üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu kanıtlar nitelikte. Yediği her öğünü not alan fazla kiloya sahip olan bireyler, bir süre sonra %15 oranında kilo veriyor. Yediklerinizi ve gün içerisinde yiyeceklerinizi not almanız, kaç kalori aldığınızı da gösteren bir kanıttır.

2. Öğün Atlamayın

Tüm diyetisyenler zayıflamak isteyen bireylere ilk olarak öğün atlamamaları gerektiğini tavsiye eder. Aslında kilo sorunu olmayan insanların da sağlıklı yaşamak için öğün atlamaması gerekir. Bir öğünü atlasanız bile, diğer öğüne daha aç olursunuz ve doymanız daha geç olur. Atladığınız öğünden alacağınız kaloriyi tek seferde iki katı kadar alırsınız.

Öğün atladığınız zaman, metabolizmanız da daha yavaş hareket eder ve kalori oranın daha azını yakar. Mesela günün ilk öğünü olan kahvaltıyı atladığınız zaman, bir sonraki öğüne daha aç bir şekilde oturursunuz. Normalde diyet listenizde olmayan birçok gereksiz besinleri de yiyebilirsiniz. Daha geç bir zamanda doyarsınız. Aynı zamanda öğün atladığınız zaman kan şekeri düşer, böylece kendinizi halsiz ve yorgun hissedersiniz.

3. Kendinizi Uzun Süre Aç Bırakmayın

Diyetisyenlerin özellikle uyardığı bir diğer önemli nokta ise, kilo vermek isteyenlerin kendilerini uzun süre aç bırakmaması. Genel olarak fazla kiloya sahip olan çoğu insan, bir an önce sonuç almak ve zayıflamak için, vücudunu uzun süre aç bırakır. Ancak bu hem sonuca ulaştırmaz hem de sağlığınızı tehlikeye atar. Aç kalmak kilo verme konusunda herhangi bir olumlu katkı sağlamaz.

Uzun süre aç kaldığınız zaman, aksine strese girdiğiniz için daha çok hormon salgılanır ve vücudunuzda daha fazla yağ depolanır. Aynı zamanda daha önceki verdiğiniz kiloları da hızlı bir şekilde geri almanıza neden olur. Bu nedenle diyet yaparken aç kalmanız çok sakıncalı. Acıkmadan yemek yemeyin ama uzun süre de vücudunuzu aç bırakmayın.

4. Bol Su İçin

İnsan vücudunun büyük bir çoğu sudan oluşur. Bu nedenle hem kilo vermek hem de sağlıklı bir birey olmak için mutlaka günlük olarak 2,5 litre su içmelisiniz. Günlük olarak belirli oranda su içtiğiniz zaman hem uzun süre tok kalmanızı sağlar hem de vücudunuza büyük fayda sağlar. Enerji içeceği, diyet koya ve içerisinde yapay tatlandırıcı olan içecekler yerine mutlaka su içmelisiniz. Bu tür diyet içeceklerinin kalorisi düşük olabilir ancak içerisinde insan sağlığına zararlı olan birçok kimyasal madde bulunur. Su içmek zor geliyorsa, içerisine limon, maydanoz gibi besinleri ilave ederek tatlanmasını sağlayabilirsiniz.

5. Günlük Olarak Kalori Hesabınıza %10 Ekleyin

Günlük olarak her yediğiniz besinin kalorisini bir kağıda not alın. Tüm yediğiniz besinlerden yaklaşık olarak 1600 kalori alıyorsanız ve kilo vermede yine zorlanıyorsanız, kalori oranına %10 kadar daha fazla ekleyin. Çünkü yemeklerin pişirilme şekli, yemek yaparken içerisinde ilave ettiğiniz yağ oranı ya da yediğiniz peynir türüne göre kalori oranı değişebilir. Bu nedenle düşündüğünüz kadar çok kilo verememiş olabilirsiniz.

6. Kendi Diyet Listenizi Kendiniz Hazırlayın

Diyet listesi, aynı kişisel eşyalar gibi kişiye özel olur. Sosyal medya araçlarında her gün farklı bir diyet listesi yayınlanır. Tüm diyet listelerini sağlığınızı riske atmamak için denemeyin. Çünkü her diyet listesine, farklı yapılarda olan insanların vücudu bu karışıklığa uyum sağlayamaz. Bir kişiye iyi gelen diyet listesi, diğer bir kişiye iyi gelmez. Kilo vermesine yardımcı olmaz. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için ilk olarak bir diyetisyene giderek, kendi ölçülerinize ve kan değerlerinize göre belirlediği listeyi uygulayın.

7. Kendinize Gerçekçi Hedefler Belirleyin

Birçok insanın ortak sorunu haline gelen fazla kilodan kurtulabilmek için kendinize gerçekçi hedefler belirleyin. Yani ilk aşamada ulaşamayacağınız hedefler belirleyip, motivasyonunuzun kötü etkilenmesine izin vermeyin. Mesela, 3 ayda 20 kilo verme gibi ulaşılması zor hedefler belirlememelisiniz. 20 kilo gibi çok fazla olan kiloyu 3 ayda verebilmeniz mümkün değil.

Bu tür ulaşılmaz hedefler koyduğunuz zaman moraliniz bozulabilir. Her alanda olduğu gibi diyet yaparken de moralinizin yüksek olması çok önemli bir unsur. Sizi strese sokan hedefler belirlemek yerine, ilk ayda birkaç kilo vermeyi hedefleyebilirsiniz.

8. Acıkmadan Yemek Yememeye Çalışın

Bazı insanlar tam olarak açlık hissetmeden masaya oturur. Özellikle evde çok fazla vakit geçiren bireyler canı sıkıldığı zaman yemek yer. Bu durumda fazla kilodan kurtulmak ve diyet listesine tam olarak uyum sağlamak mümkün olmaz. Bazı stres, sıkıntı duyulan durumlarda da fazla yemek ve abur cubur yenebilir.

Gereksiz olarak yediğiniz yemekler hiç kalori harcamadan, tekrar kalori alınmasıyla birlikte vücutta büyük oranda yağ depolanmasına yol açar. Tüm bu sorunları yok etmek için, tam olarak acıkmadan yemeğe oturmamanız gerekir ve bu durumu alışkanlık haline getirerek, gereksiz kalori alımını durdurabilirsiniz.

9. Mutlaka Kahvaltı Yapın

Günün ilk öğünü olan kahvaltı çok önemli bir beslenme zamanı. Kahvaltı yapmadan güne başlamamanız gerekir. Kahvaltı yapmadan güne başladığınız zaman, insan vücudu uyku halinden çıkmakta çok zorlanır ve günlük hayata odaklanmada sıkıntı yaşar.

Bu durumda metabolizma hızı, normal hızın altında kalır ve vücudun yaktığı kalori oranı büyük oranda azalır. Aynı zamanda kahvaltı yapmadığınız günlerde fiziksel ve zihinsel olarak güne başlamanız da zor bir hale gelir. Gün içerisinde yaptığınız işlere odaklanma yeteneğiniz büyük oranda azalır. Kendinizi çok halsiz ve yorgun hissedersiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.