Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kimler Kontakt Lens Kullanamaz

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lensler dediğimiz şey gözde meydana gelen hastalıkları iyileştirici özelliği bulunan görme problemlerini gözlüksüz bir şekilde gideren kolayca takıp çıkarılabilen küçük protezlerdir. Bunların yanı sıra yalnızca göz rahatsızlıkları haricinde göz rengini değiştirmek isteyenlerin de tercih ettiği kozmetik kontakt lenslerde günümüzde sıkça kullanılmaktadır. Eğer bu amaçlardan birinden ötürü kontakt lens kullanmak istiyorsanız bunun için öncelikle göz doktoruna muayene olarak gerekli ölçümleri yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü gözlük dereceleri ile lens dereceleri aynı değildir. Kontakt lenslerin göze olan uyumu sağlık açısından son derece önemlidir. Örneğin göze tam oturan lensler, aşırı bol gelen sürtünme yapan lensler gözde rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

Aynı zamanda bilinçsiz şekilde alınan kozmetik amaçlı kullanılan kontakt lensler de göz rahatsızlıklarının oluşmasında en etkili olanlardır. Gözde yanma, batma, kuruluk vb. tüm şikayetlerinizde doktorunuza danışmalı ve kontakt lenslerinizi bir müddet kullanmamalısınız. Aynı zamanda kontakt lenslerin kullanım sürelerine dikkat ederek kullanmanız sık sık kontakt lenslerinizi solüsyon kullanarak temizlemeniz gerekmektedir. Lenslerinizi takmadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olmalı ve lenslerinizin üzerinde herhangi bir çizilme ya da kirlenme olmadığını kontrol etmeniz de göz sağlığınız için iyi olacaktır.

Peki Kimler Kontakt Lens Kullanamaz?

Kontakt lens alırken yukarıda da belirttiğimiz gibi doktor kontrolünde bu işlemi gerçekleştirmeniz ve göz çapı ölçülerinize göre kontakt lens almanız dikkat etmeniz gereken önemli konulardandır. Gözünde aşırı kuruluk, göz çevresinde iltihaplanma, gözde alerji ve diğer romatizmal rahatsızlıklar vb. bulunan kişilerin doktora danışmadan kontakt lens kullanmamaları gerekmektedir. Çünkü göz iltihabı bulunan kişiler lens kullandığında korneada da iltihaplanma meydana gelebilir. Aynı şekilde göz yaşı aracılığı ile gözde tutunan kontakt lensler göz kuruluğu bulunan kişilerde çeşitli sorunlara yol açacaktır. Kontakt lens tercihinde alerji en önemli belirleyicilerden biridir. Özellikle astımı bulunan kişiler, belirli bir yiyecek ya da hayvan tüyüne karşı alerjisi bulunan kişilerin kontakt lenslere karşı da hassasiyeti bulunması olasıdır. Kontakt lens haricinde lensler için kullanılan solüsyonlarda bulunan maddelere de alerjik bünyeli kişiler reaksiyon gösterebilirler. Bu sebeple öncelikle göz doktorunuzun iltihaplanma, alerji ya da kuruluk gibi rahatsızlıklarınız varsa önce bunlar tedavi etmeli sonrasında dilerse kontakt lens önerisinde bulunmalıdır.

İkinci olarak halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalarının kontakt lens kullanmaları sakıncalıdır. Bu kanı hala tartışmalı olsa da diyabet hastalarının enfeksiyon kapma riskinin yüksek olması sebebi ile kontakt lensler aracılığı ile enfeksiyon kapılma riski fazla olduğundan uzmanların çoğu kontakt lensi şeker hastalarına tavsiye etmemektedir.

Üçüncü olarak belirli meslek grubunda olan kişilerin kontakt lens kullanmaları sakıncalı olacaktır. Örneğin aşırı tozlu ve kirli ortamda uzun saatler çalışan kişiler inşaatta ya da maden ocaklarında çalışan kimselere kontakt lens önerilmez. Çünkü aşırı hijyen gerektiren kontakt lensler küçücük bir toz parçası ile bile zedelenebilir ve gözünüze zarar verebilir. Aynı zamanda su altında uzun süre durulan spor aktivitelerinde bulunan sporcuların da kontakt lens kullanmaları sakıncalıdır. Bu gibi durumlarda da havuz suyunda bulunan mikroorganizmaların lensler aracılığıyla göze zarar vermesi olasıdır. Sürekli klimalı ortamlarda çalışanlar da aynı şekilde göz kuruluğuna sebep olacağından dolayı kontakt lens alırken bir kez daha düşünmelidir.

Küçük yaştaki çocukların ve ileri yaştaki kişilerin kontakt lens kullanmaları sakıncalıdır. Çünkü kontakt lens kullanımında yazının başında belirtildiği gibi hijyen çok önemli bir husustur. Kontakt lens kullanacak kişinin sorumluluk sahibi olabilecek ve göz sağlığı için her türlü lens bakımını gerçekleştirebilecek olgunlukta ya da bu yönde yetisi bulunması gerekmektedir. Küçük yaştaki çocukların ve çok ileri yaştaki kişilerin enfeksiyona daha açık bünyeleri bulunması açısından da kontakt lens kullanmaları sakıncalı olacaktır. Özellikle ergenlik döneminde yaygın şekilde kullanılan akne ilaçları kullanıcılarının da göz kuruluğuna sebep olan bu ilaçlar nedeni ile kontakt lens kullanmaları pek önerilmemektedir. Aynı şekilde aşırı tembel ya da unutkansanız da kontakt lens kullanmamanızı öneriyoruz. Kontakt lensler düzenli şekilde bakım gerektirmektedir.

Bunlara ek olarak göz kırpma refleksi düşük kişilere de kontakt lens kullanımı önerilmemektedir. Ayrıca hamile, emziren ya da menopoz evresindeki kadınlar için de kontakt lens kullanımı lenslerinde protein birikmesinden kaynaklı problemler oluşturacağı için önerilmemektedir. Son olarak iki gözü arasında aşırı numara farkı olan kişiler, göz rahatsızlıkları bulunan, ek ilaç kullanan kişiler mutlaka doktor kontrolüne giderek gerekli muayeneleri olduktan sonra kontakt lens almalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.