Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kimyasal Peeling Nedir?

Hemen hepimizin cildinde memnun olmadığı kusurları vardır. Bu kusurlar bizim kendimize olan güvenimizi etkilemekle birlikte zaman zaman sağlık sorunlarına bile yol açabilir. Bu gibi etkilerden kaçınmak için cilt bakımına önem vermeliyiz. Cilt bakımında en yaygın tekniklerden biri ise peeling kullanımıdır. Soymak anlamına gelen “peel” kelimesinden türeyen bu cilt bakım tekniğinde cilde bazı karışımlar sürülerek derinin üstündeki tabakanın soyulmasıyla ölü deriden kurtulmak amaçlanır.

Kimyasal Peeling Nedir?

Cilt kusurlarından kurtulmak için kullanılan peelinglerin içinde en etkililerden biri de kimyasal peelingtir. Bu tür bir tedavide cilde üç farklı kimyasal yahut türevleri sürülür ve üst deri tabakasının soyulmasıyla birlikte çeşitli cilt lekeleri, siyah noktalar, aktif sivilceler vb. kusurlardan arınmış bir cilt elde edilir. Ciltteki kusurların derinliğine ve miktarına bağlı olarak yapılan üç çeşit kimyasal peeling var.

1. Hafif (Yüzeysel) Kimyasal Peeling

Yalnızca cildin en üst tabakasında bulunan hafif sivilce izleri ve diğer lekelerden kurtulmak için yapılan peelingtir. Meyve asitleri olarak da bilinen alfa hidroksi asitler (AHA) kullanılır. Bu tür bir peelingin ardından kısa bir bakım sürecinden sonra kişi günlük hayatına dönebilir.

2. Orta Derinlikte Kimyasal Peeling

Derinin bir alt tabakasına yani yağ bezelerinin bulunduğu tabakaya varan yara izleri, lekeler, kanser tedavisi görmüş insanlarda kemoterapi dolayısıyla oluşan yaraların iyileştirilmesinde kullanılan peelingtir. %10 ile 35 arasında TCA – Trikloroasetik asit kullanılır. Peeling sonrası iyileşme süreci yüzeysel kimyasal peelinge göre daha uzundur. Peeling işleminden hemen sonra yüz tamamen kızarır ve iyileşip soyulmanın başlaması 2-5 günü bulur.

3. Derin Kimyasal Peeling

Diğer iki peelingle iyileştirilmesi mümkün olmayan derin sivilce izleri, renk bozuklukları, deri hastalıklarının tedavilerinden sonra kalan lekelerin tedavisinde kullanılır. Derin kimyasal peeling diğer türlere kıyasla daha etkili ve daha kalıcı olmasına rağmen peeling işlemi oldukça acılı bir süreçtir. Lokal anestezi eşliğinde %50 oranında TCA veya Bakers, Fenol, Jessner’s solüsyonları kullanılarak uygulanır. Peeling işlemi sonrası yüzde 1-2 hafta sürecek şişlikler ve kızarıklar oluşur ve bunların iyileşmeye başlaması 1 aya yakın sürer. Tamamen iyileşme süreci ise 3 ayı bulabilir.

Kimyasal Peeling Yararları ve Zararları Nelerdir?

Cildimizin üzerindeki sorunlu tabakadan kurtulup daha genç ve daha sorunsuz bir cilde kavuşmamıza sağlayan kimyasal peelingler kişilerin öz güven sorunlarına yardımcı olabilir, güzel göründüklerine inanan insanlar kendilerini daha çok severler. Ancak, peelingin türüne bağlı olarak gerekli bakımların yapılması gerekir. Ayrıca işlem sırasında kullanılan kimyasalların oranlarında yapılacak en ufak bir hata yüzde kalıcı kimyasal yanıklara sebep olabilir.

Evde kimyasal peeling yapmaya çalışmak bu yüzden tavsiye edilen bir durum değil. Her ne kadar peeling işleminde kullanılan kimyasallara ulaşmanız mümkün olsa da bu kimyasalların ne kadar oranda kullanılacağını, yüzünüzün hangi kısımlarında kullanmanın güvenli olduğunu ya da yüzünüzde ne kadar süre duracağını kendiniz bilmeniz mümkün değil. Ciltte tedavisi olmayan yanıklar yaratmak yerine kimyasal peelingi bir doktora ya da cilt uzmanına bırakmak daha iyi olur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle derin kimyasal peeling süreci ağrılı bir süreç olduğundan günlük yaşamınızı devam ettirmeniz için düzenli ağrı kesici almanız gerekebilir. Ayrıca tüm kimyasal peeling çeşitlerinde işlem sonrası doğrudan güneş ışığına maruz kalmak çeşitli yaraların oluşumuna sebep olabileceği için dışarı çıkarken mutlaka yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanmalı, hatta mümkünse bir süre güneşe çıkmamalısınız.

Peeling işlemi daha önce söylediğimiz gibi derinin üst tabakasının soyulmasını sağladığı için cildi incelten Roaccutane ve türevi ilaçları kullananlara kimyasal peeling önerilmez.

Kimyasal peeling sonrası etkilerin kalıcı olması için doktorunuzun önereceği ilaç ya da nemlendiricileri düzenli kullanmalı, iyileşme sürecinizi kendiniz takip etmelisiniz. İyileşmenin gerekenden uzun sürmesi, yanık oluşumu vb. yan etkiler bir şeylerin ters gittiğine işaret etmekle birlikte en yakın zamanda bir doktorla görüşmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.