Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kına Lekesi Nasıl Çıkar?

Batıya doğru gelindikçe adetler unutulmuş olsa da doğunun ikliminde daha güzel yetişen kına bitkisi bir çoğumuzun anneannesi babaannesinin sıklıkla tercih ettiği doğal bir oje diyebiliriz. Eskiden beri aslında kadınların kozmetik alana olan ilgisi büyüktür. Ancak bu artık günümüzdeki gibi kimyasallarla değil de daha doğal ürünlerle yapılan ürünler oluyor. Kınada kadınların güzellik alanında sıklıkla kullandığı oldukça yararlı bir doğal kozmetik ürünüdür. Sadece ellerimize ayaklarımıza değil saçlara olan faydasından dolayı da saçlarda da kınaları görebiliyoruz. Doğal olarak saç rengini değiştirmek isteyen kişilerin de tercih ettiği kına hazırlama işlemi sırasında biraz zahmet verebilir. Kolay bulaşan ve zor çıkan bir leke olduğu için oldukça dikkat edilmesi gereken bir üründür. Ancak yine de bazı kazalar olabilir. Ama endişe etmeyin bir kaç kolay yöntemle kına lekesinden kurtulmanız da mümkün.

Kıyafetten Kına Lekesi Nasıl Çıkar?

Kına lekesi oldukça zor çıkan ve kişinin de uğraşmasına neden olan lekelerdendir. Kına hazırlamak düşünüldüğünden daha zor bir işlemdir. Bir taraftan suyla karıştırılırken bir taraftan da sürekli olarak karıştırılması gerekiliyor. Bu da kişinin birkaç yere leke bulaştırmasına neden olabilir. Kına oldukça faydalı olan ve geleneklerimizde de sık sık kullanılan bir ürün olduğu için özellikle kadınların tercih ettiği bir doğal boyadır. Bu doğal boyanın pigmentleri oldukça kuvvetli olduğu için bulunduğu yerin dokusuna hızlı bir şekilde işliyor ve burada kalıcılığını gösterebiliyor. Eğer kına lekesi kıyafetinize bulaşmış ise hiç endişe etmeyin.

Eğer kına lekesi kurumuşsa önce bir bıçağın ters tarafıyla kazıyın. Bu kazıma işlemi sayesinde yüzeyde kalan fazla kınayı almış olacaksınız. Eğer kına lekesi henüz yeni bulaşmışsa hemen anında müdahale etmek kimi zaman daha geniş alanlara yayılmasına nede n olur. Bunun yerine kurumasını bekleyip daha sonra kazımanız daha yerinde bir hareket olacaktır. Daha sonrasında da kıyafetiniz beyaz ise bir parça çamaşır suyu dökerek lekenin çıkarılmasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer koyu renkli bir kıyafetinize bulaşmışsa hiç bir ağartıcı kullanmamanızı öneririz. Bunun yerine bir miktar sıvı deterjan kullanarak lekeli alanı ovalayabilirsiniz. Oval hareketlerle ovalama işleminiz bittikten sonra kıyafetinizin yıkama talimatına uygun bir şekilde program seçin ve çamaşır makinesinde yıkayın.

Halıdan Kına Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıda bulunan lekeler genelde küçük ancak görüntü olarak kişiyi rahatsız eden lekelerdir. Bu lekeleri çıkarmak için her ne kadar halı yıkama hizmetleri giderek yaygınlaşsa da bu sizleri hem halısız bırakarak mağdur edebilir hem de kişinin de bütçesini sarsabilir. Bunun yerine küçük lokal temizleme işlemiyle birlikte bu lekelerden daha karlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Halıda bulunan kına lekesini çıkarmak için evde hazırlayacağınız sıvı deterjan yeterli olacaktır. Bir fincan suyun içine bir miktar toz deterjan dökün daha sonrasında bunu kına lekesi bulunan alana ve bir miktar suyla birlikte köpürtün. Köpürtme işlemi sırasında lekenin pigmentlerini köpüğe verdiğini göreceksiniz. Kısa süre içerisinde bu şekilde halıda bulunan kına lekelerden kurtulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.