Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kirazın Faydaları Nelerdir?

Yaz meyvesi denilince akla ilk gelen meyvelerden olan kiraz, güzelliği ve lezzetiyle vazgeçilmezlerimiz arasında yer almaktadır. Tekirdağ şehrimizde Kiraz Festivali adında bir etkinlik dahi bulunmaktadır. Ayrıca İngiltere’de 16 Temmuz günü Ulusal Kiraz Günü (National Cherry Day) olarak ilan edilmiştir ve çeşitli şenliklerle kutlanmaktadır. Kiraz hakkındaki etkinliklerden bahsettik ancak bir de kirazın bize getirdiği yararlardan ve zararlardan da bahsetmek gereklidir. Kiraz birçok hastalık için alternatif tıp görevi görmektedir. Hastalıklar hakkında detaylı bilgiyi ve kirazın bu hastalıklar üzerindeki etkisine yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

1.Diyabet

Diyabet hastalığı uzun bir süreç içerisinde kanda bulunan yüksek miktardaki şekerin oluşturduğu bir metabolizma bozukluğudur. Diyabetin semptomları ise sık sık idrara çıkma, artan açlık ve susuzluk durumlarıdır. Şimdi de kirazın diyabet üzerindeki etkisinden bahsedelim. Kirazı diğer meyveler ile kıyaslayacak olursak şeftali (42), üzüm (46), kayısıya (57) göre 22’lik düşük glisemik indeks oranı ile diğer meyvelere göre daha iyi bir atıştırmalık meyve özelliği taşımaktadır. Glisemik indeks karbonhidratların kandaki glukoz düzeylerine etkisini ölçmek üzere oluşturulan bir sistemdir. Glisemik indeksin yüksek olması da diyabet hastaları için sakıncalı bir durum olma özelliği taşımaktadır.

2.Uyku

beautiful girl sleeps in the bedroom

Gece uyurken bir yerlere çarpıyor veya çok sık dönüyorsanız, sizin ihtiyacınız olan şey kiraz suyudur. Yapılan araştırmalara göre uyandıktan 30 dakika sonra ve ana yemekten önce kiraz suyu içmek günlük rutinleriniz arasında daha fazla melatonin almanızı sağlayacaktır. Kiraz iyi bir melatonin kaynağı olup, kesintisiz bir uyku için ideal bir tüketim gıdasıdır. Ayrıca uzun süreli uçuş yapacak kişilerde meydana gelen jetlagın etkilerini de azalttığı bilinmektedir.

3.Alzheimer

help concept, special toned photo f/x, focus point selective

Alzheimer Topluluğunun yaptığı araştımaya göre kirazda yer alan antioksidanların hafızayı kuvvetlendirdiği ve alzheimerın etkilerini azalttığı ortaya çıkmıştır. Alzheimer, ilerleyen yaş sonucu kısa ve uzun süreli hafıza kayıplarının gerçekleştiği bir hastalık olup kademeli olarak günlük yaşam etkinliklerini yapamama, yargılama ve akıl yürütme zorluklarının yaşandığı bir hastalıktır.

4.Kalp Krizi

Woman with chest pain

Tart kirazının kardiyovasküler yararlar sağladığı bilinmektedir. Kirazda bulunan pigmentlerin, genleri düzenleyen PPAR’ın aktivitesini arttıracağından yüksek kolestreol, tansiyon ve diyabet riskini azaltarak kalp krizi riskini de azalttığı ortaya çıkmıştır.

5.Cilt Yaşlanması

Cildin-Yaşlanması-Nasıl-Engellenir-1024x768

Kirazda diğer meyvelere oranla çok daha fazla antioksidan bulunmaktadır. Bu antioksidanlarda cildimizi onarır ve daha genç gözükmemizi sağlar. Düzenli bir şekilde günlük olarak bir bardak tart kirazı suyu içmek yaşlanma sürecini yavaşlatır. Ayrıca deri ile ilgili hastalıklara da kiraz suyu tavsiye edilmektedir.

6.Gut Hastalığı

Vücuttan atılması gereken ürik asidin eklemlerde birikmesiyle meydana gelen iltihap sonucu oluşan hastalığa gut hastalığı denilmektedir. Kiraz yemenin gut hastalığı üzerinde etkilerini araştırmak üzere 633 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre yüzde 35 gibi yüksek bir başarı oranı elde edilmiştir.

7.Kas Ağrıları

kas-agrimasi-ve-idmanlar

Bir grup maraton yarışçısının yarıştan önceki 7 gün için düzenli olarak her gün 1 bardak tart kirazı suyu ya da bir kase tart kirazı yemeleri istenmiştir. Diğer bir maraton yarış grubu ise diğer meyve sularından oluşan içecekler içmiştir. Yarış sonucunda yapılan testlere göre, kiraz yiyenlerin ya da kiraz suyu içenlerin çok daha az kas ağrısı olduğu görülmiştür. Bu deney de kirazın kas ağrılarını azalttığı yönündeki ciddi araştırmalardan biridir.

8.Kalp

2. Kalp hastalıkları

Kirazdaki yüksek patasyum oranı kalp atış hızınızı düzenlemede yardımcı olur, kan basıncını ayarlar ve hipertansiyon riskinizi azaltır.

9.Kolon Kanseri

colon-cleansing-1024x768

Tart kirazının içerisindeki maddeler, hamgurger gibi hazır gıdalardan vücuda geçen kanserojen kimyasalların etkilerini azaltmaktadır.

Yukarıdaki maddelerde kirazın sağlığınız için öneminden ve hastalıklara olan etkilerinden bahsettik. Kirazın tüm bu faydalarından sadece yaz aylarında değil, tüm aylarda faydalanmak isteyenlerin yapması gerekenlerden bahsetmek istiyorum. Birkaç kutu kirazı dondurup, kurutarak saklayabilir ve bir kısmını pişirip kavanozlara doldurarak muhafaza edebilirsiniz. Yemek istediğiniz zamanlar ise tatlılarınıza ekleyerek sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz. Kirazın yararlarından bahsettikten sonra şimdi de kirazın yan etkilerinden bahsetmek istiyorum.

Fazla Kiraz Yemenin Bir Zararı Var Mıdır?

Eğer kiraza alerjiniz bulunmakta ise, bu meyve ciddi yan etkilere sebep olabilir. Alerjisi bulunan kişilerin karşılaşabileceği sorunlar arasında nefes ve boğaz darlığı yer alabilir. Kiraz yediğinizde bu tip semptomlarla karşılaşıyorsanız, derhal kiraz tüketmeyi bırakmanız ve bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Ayrıca çok yenmesi durumunda da istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu tip potansiyel yan etkilerden korunmak için yediğiniz günlük gıdaların besin değerlerine dikkat ediniz, kiraz ve diğer meyveleri de önerilen ölçülerde kullanmaya özen gösteriniz. Eğer kiraza alerjiniz bulunmamakta ise günlük önerilen ölçülerde tüketmeniz gerekmektedir.

Kirazın bilinen tüm fayda ve zararlarından bahsettikten sonra şimdi de besin değerlerine ait bir tabloyu sizlerle paylaşarak yazımızı sonlandıracağız. Bu tabloyu inceleyerek besin değerlerine ait bilgileri görebilir ve günlük almanız gereken miktarı kalori diyetlerinize göre belirleyebilirsiniz.

Kirazın Besin Değerleri

 • Günlük C vitamini ihtiyacının %12’sini (7.0 mg)
 • K vitamini ihtiyacının %3’ünü (2.1 mcg)
 • B6 vitamini ihtiyacının %2’sini
 • Folat ihtiyacının %1’ini (4.0 mcg)
 • A vitamini ihtiyacının %1’ini (64IU)
 • Kalsiyum ihtiyacının %1’ini (13.0 mg)
 • Demir ihtiyacının %2’sini (0.4 mg)
 • Magnezyum ihtiyacının %3’ünü (11.0 mg)
 • Fosfor ihtiyacının %2’sini (21.0 mg)
 • Potasyum ihtiyacının %6’sını (222 mg)
 • Bakır ihtiyacının %3’ünü 0.1 mg)
 • Manganez ihtiyacının %4’ünü (0.1 mg) karşılar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.