Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kireç Lekesi Nasıl Çıkar?

Suyun içerisinde bulunan maddeler kimi zaman yüzeylerde bazı lekelerin kalmasına neden olabilir. Bu maddelerden biri de kireçtir. Kireç lekesi zamanla kuruyarak daha kalıcı bir hale gelir. Bu sizlerin oldukça fazla uğraşmasına neden olur. Bu yüzden kireç lekesini gördüğünüz anda müdahale ederseniz sizlerin daha az efor sarf etmesine neden olacaktır. Kireç lekesi sizlerin de uğraştığı lekelerden biriyse sizlerle paylaştığımız pratik yöntemleri denemeniz de fayda olacaktır.

Fayanstan Kireç Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle duş alırken ya da banyolarda elimizi yüzümüzü yıkarken etrafa su damlaları sıçrar. Bu da bir süre sonra fayansların yüzeyinde kireç lekelerinin oluşmasına neden olur. Kireç lekesi bir süre sonra sizlerin yapmış olduğu temizliğin de parlaklığını gölgeleyecek ve pis bir görünüm verecektir. Bu görünüme ulaşmadan önce kirece önceden müdahale etmeniz gerekir. Temizlik sektöründe bulunan bir çok ürün oldukça etkili olabilir. Ancak bu ürünler insan sağlığına ciddi zararlar verebilir özellikle solunum yolunu da tahriş edebilir. Bunlara maruz kalan kişi de bir süre sonra önemli hastalıklar da söz konusu olacaktır. Bu yüzden en güzeli doğal ürünlerle bu etkiye sahip olan bir karışım elde etmektir.

Bir leğenin içerisine su hazırlayın bu suyun içerisine yeterli miktarda sirke dökün. Bu sirkenin içerisine bir miktar da karbonat ekleyin. Kısa süre içerisinde asidik bir karışım elde edeceksiniz. Bu karışımı iyice karıştırdıktan sonra bir sünger yardımıyla bu karışımı yüzeye uygulayın ve ovalayın . Daha sonrasında da bir tel yardımıyla da ovalama işlemini tekrarlayın. Ve ardından suyla birlikte durulayın. Bu şekilde kısa süre içerisinde doğal yollarla birlikte kireç lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Çaydanlıktan Kireç Lekesi Nasıl Çıkar?

Çayı seven bir millet olarak sıklıkta kullandığımız bir mutfak gereci de çaydanlıktır. Çaydanlıkta bulunan kireç lekeleri hepimizi rahatsız eder ve bir süre sonrasında da içtiğimiz çayın tadını bile bozabilir. Aynı zamanda bu kireçlenme her suyun kaynadığında aktif olacak ve içtiğimiz çayın içeriğine karışarak sağlığımızı da bozacaktır. Bu yüzden sık sık çaydanlık dibinde kalan kireçleri temizlemek gerekir. Sizler mutfakta küçük bir işinizi hallederken kolay bir şekilde bu kireç lekelerinden kurtulmaya ne dersiniz? Çaydanlığın içerisine bir miktar suyla doldurun. Bu suyun içerisine de bir miktar çamaşır suyu dökün. Çamaşır suyunu döktükten sonar ocağına altını açın ve yaklaşık on on beş dakika kadar bu suyun kaynamasını bekleyin. Daha fazlası hem çaydanlığın deformesine hem de sağlığınızı bozacak unsurlara neden olabilir. Kaynamış olan suyu çaydanlıktan dökün ve bu şekilde çaydanlığı iyice suyla durulayın. Bu şekilde kolay bir şekilde kireçlerden kurtulun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.