Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

KİREÇLENME BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kireçlenme, eklem iltihabının (artrit) en sık görülen formudur ve dünya çapında milyonlarca kişiyi etkileyen bir sağlık sorunudur. Kireçlenme, kemiklerin uç kısmında bulunan koruyucu kıkırdak doku hacminin zamanla azalması ile meydana gelmektedir. Vücuttaki herhangi bir ekleme hasar verebilen kireçlenme, genellikle yaygın olarak, el, diz, bacak ve kalçalardaki eklemleri etkilemektedir.

Kireçlenme genellikle kademeli olarak ilerleyen ve tedavisi olmayan bir sağlık sorunudur. Fakat, hareketli olmak, sağlıklı kilo değerlerinde olmak ya da diğer bazı tedavi yöntemleri, kireçlenmenin seyrini yavaşlatabilir, ağrıların hafiflemesine yardımcı olabilir ve eklemlerdeki işlev kaybını önleyebilir.

Oluşum Nedenleri

Kireçlenme, kemiklerin ucunda bulunan ve kemikleri koruyup tampon görevi yapan kıkırdakların yapısının, git gide bozulması sonucu oluşmaktadır. Kıkırdak, kaygan yapısı ile neredeyse sürtünmesiz olan eklem hareketini sağlamaktadır. Kireçlenme durumunda, kıkırdak dokusunun kaygan olan yüzeyi pürüzlenmeye başlar ve bu kayganlığını kaybeder. Sonuç olarak gittikçe aşağıya doğru bozulan kıkırdak doku, tamamen işlevini kaybeder ve böylece kemiğin kemik üzerinde sürtünmesi gerçekleşir. Bu durumda kemikler de hasara uğrar ve sürtünmeden dolayı kireçlenme meydana gelir.

Kireçlenme Belirtileri

Oldukça yavaş şekilde gelişen kireçlenmenin belirtileri de yavaş ve kademeli şekilde kendini göstermektedir. Kireçlenmede belirtiler giderek kötüleşerek işaret vermektedir. Buna göre, kireçlenmenin belirtileri şu şekildedir;

1.Ağrı

joint

Eklemlerde yaşanan ağrılar artrit (eklem iltihabı) belirtisi olabileceği gibi, kireçlenme belirtisi de olabilmektedir. Özellikle hareket halinden sonra dinlenmeye geçildiğinde ya da hareketlilik sırasında ağrıyan eklemler, kireçlenmede çok sık yaşanmaktadır.

2.Hassasiyet

Joint_swelling

Eğer eklem kemikleriniz, en ufak bir basınçta bile ağrıyıp rahatsızlık hissi veriyorsa, bu durum kireçlenme işareti olabilir. Çok yıpranmış olan ya da giderek yıpranmaya uğrayan kıkırdak doku, eklemlerin daha zayıf ve hassas olmasına sebep olur. Bu durum ise, eklemler üzerindeki en ufak etkiyi bile hissetmenize sebep olur.

3.Sertleşme ve Tutulma

Causes-and-Treatment-of-Morning-Neck-Stiffness-and-Joint-Pain

Özellikle, uzun süre boyunca oturduktan sonra ayağa kalkıldığında ya da sabahları yataktan çıktıktan sonra yaşanan eklemlerdeki sertlik ve tutulmalar, kireçlenme belirtilerinden biridir. Bu tutulmalar ve sertleşme çok belirgin şekilde yaşanmaktadır.

4.Esneklik Kaybı

Body-Flow-Fluids-and-Energy

Kemiklerin uç kısımlarında bulunan kıkırdak dokular, kemikleri korumakla kalmaz, aynı zamanda kemiklerin eklem yerlerinin daha esnek olmasını sağlamaktadır. Kireçlenme nedeni ile zarar gören ve bozulan kıkırdak doku, eklemlerin esnekliğinin yok olmasına ya da azalmasına yol açar. Böylece, eklemlerde esneklik azalır ve kişinin hareketleri sınırlanmış olur.

5.Gıcırdama Hissi

Common-Knee-Injuries-knee-osteoarthritis

El, diz, kalça ve bacaklardaki eklemler kullanılırken yaşanan gıcırdama hissi ve hatta gıcırdama sesi duyulması, kireçlenmenin bir belirtisi olabilir.

6.Kemiklerde Çıkıntılar Oluşması

AA8MCA An elderly lady with severe arthritis

Kemik yapısında ekstradan meydana gelen bu küçük parçalar, eklemler üzerinde sert yumru hissi yaşanmasına sebep olmaktadır.

Eğer, eklemlerinizde meydana gelen sertlikler birkaç haftadan uzun sürmüş ise ya da eklem ağrılarınız birkaç haftadan daha uzun süredir devam ediyor ise, vakit kaybetmeden hastaneye gitmenizde fayda vardır.

Risk Faktörleri

Kireçlenme hemen herkeste oluşabilecek bir sağlık sorunudur. Fakat bazı kişilerde gelişmesi ihtimali daha yüksektir. Bunun yanı sıra bazı genetik özellikler ve çevresel etkenler de, kireçlenme riskini artırabilmektedir. Kireçlenmedeki risk faktörleri şu şekildedir;

İlerlemiş yaş: Yaşlılarda kireçlenme yaşanması riski gençlere göre daha yüksektir.

Cinsiyet: Kireçlenme kadınlarda daha yaygın şekilde görülmektedir. Fakat bunun nedeni net olarak bilinmemektedir.

Obezite: Çok fazla kilolu olmak, birbirinden farklı olan birkaç şekilde kireçlenmeye sebep olabilir. Buna göre, özellikle kalça ve diz gibi vücudun ağırlığını taşıyan eklemlerin fazla kilo nedeniyle baskı altında kalması ya da yağ dokusu üreten proteinlerin eklemler etrafında iltihaplanmaya sebep olması, kireçlenmeye yol açabilmektedir.

Eklem sakatlıkları: Özellikle sporcuların başına çok sık gelen sakatlıklar nedeniyle eklemler zarar görmektedir. Hasara uğramış olan eklemler, uzun süre aktif olarak kullanılamadığından dolayı, kıkırdak dokusu zayıflamaktadır. Bu durum tedavi edilmez ise kireçlenmeye yol açacaktır.

Bazı koşullar: Bazı mesleki koşullar nedeni ile eklemler üzerinde oluşan baskı ve yükler, kireçlenme oluşmasına yol açabilmektedir.

Genetik faktörler: Bazı kimselerde kireçlenme kalıtımsal olabilmektedir.

Kemik deformasyonları: Bazı kişilerin kemikleri, kıkırdakları ya da eklemleri doğuştan hasarlı ve bozuk olabilir. Bu kişilerde kireçlenme yaşanması riski daha yüksektir.

Diğer bazı hastalıklar: Diyabet, romatizma, gut, iltihaplı romatizma hastalarında kireçlenme yaşanması riski daha yüksektir.

Komplikasyonlar

Kireçlenme zaman içerisinde giderek kötüleşen bir hastalıktır. Eklem ağrıları ve eklemlerdeki sertleşmeler şiddetli hale geldiğinde, günlük rutin faaliyetleri yapmak dahi güçleşir. Bazı kişiler sırf bu ağırlaşan kireçlenme nedeni ile uzun süre mesleklerini yerine getiremez hale gelebilmektedir.

Tanı ve Testler

Doktor tanı koyabilmek için hastanın şikayetlerini dinler ve ilk olarak fiziksel muayene yapar. Fiziksel muayene ile eklemlerin hassasiyetini, eklemlerde şişkinlik ve kızarıklık olup olmadığını kontrol ettikten sonra, gerekli görmesi halinde bazı görüntülü tarama ve laboratuvar testleri yaptırılmasını isteyebilir. Doktorun tanı koyabilmek için istediği test ve analizler şöyledir;

Röntgen filmi: Aslında röntgen cihazı ile kıkırdak dokusunu görüntülemek mümkün değildir. Fakat, kıkırdak dokusu erimeye başladığında kemikler ile eklemler arasındaki boşluklarda daralma yaşanmaktadır. Bu değişimi röntgen cihazı yardımı ile tespit etmek mümkündür. Röntgen cihazı aynı zamanda, kemiklerde meydana gelmiş olan çıkıntıların tespit edilmesine de yardımcı olmaktadır.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI): Bilinen adı ile MR (emar) cihazı, radyo dalgaları ve güçlü manyetik alan kullanılarak görüntüleme yapmaktadır. Emar cihazının bu özellikleri sayesinde, kıkırdak, yumuşak doku ve kemik dokusu detaylı şekilde görüntüye aktarılmaktadır. Fakat emar cihazına kireçlenme tanısında genellikle ihtiyaç duyulmamaktadır. Çünkü bu cihaz daha karmaşık yapıları tespit etmeye yardımcı olmaktadır.

Kan testleri: Eğer hastada eklem ağrıları şikayetleri yoğun ise, doktor kireçlenmeden ziyade, romatizma ya da iltihaplı eklem romatizması olup olmadığını tespit etmeye çalışır.

Eklem sıvısı analizi: Doktor, ince bir iğne yardımı ile eklem bölgesinden bir miktar sıvı çeker ve bu sıvıyı analiz ederek, iltihaplanma ya da enfeksiyon oluşumu olup olmadığını tespit etmeye çalışır.

Tedavi ve İlaçlar

Kireçlenmenin belli başlı bir tedavisi yoktur. Fakat tedavi uygulanarak, kireçlenmenin sebep olduğu ağrı ve hareket kısıtlanması azaltılabilir. Buna göre, kireçlenme tedavisinde kullanılan ilaçlar ve yöntemler şu şekildedir;

 • Asetaminofen (Tylenol vb.) ilaçlar,
 • Steroid olmayan anti-iltihap ilaçlar (Aleve, Advil, Motrin IB gibi),
 • Fizik tedavi,
 • İş terapisi – meşguliyet terapisi (eklemleri zorlayan alet ve eşyaları değiştirmek gibi),
 • Pantolon askısı kullanmak ya da rahatsızlık veren ayakkabı elemanlarını değiştirmek,
 • Kortizon iğneleri,
 • Hiyaluronik asit iğneleri (eklem sıvısına benzer yapıdadır ve eklemlerin kayganlaşmasını sağlar),
 • Ameliyat ile kemiklerin yeniden şekillendirilmesi,
 • Ameliyat yardımı ile eklemlerin zarar görmüş kısımlarının alınması.

Alternatif Yöntemler

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, alternatif yöntemlerin doğru araştırılması ve güvenilir olmasıdır. Doktora danışılmadan alternatif yöntemleri kullanmak bazen zararlı dahi olabilir. Bundan dolayı önce doktorlar tarafından, doktora danışmak kaydı ile aşağıda verilen alternatif yöntemleri kullanmanız önerilmektedir. Bu alternatif yöntemler şu şekildedir;

 • Akupunktur,
 • Glukozamin ve kondroitin (kitin bileşenli takviye gıdadır. Fakat, kabuklu deniz ürünlerine karşı alerjisi olan kişilerin kullanması zararlıdır),
 • Avokado ve soya fasulyesi yağlarının karışımından oluşan takviye gıdalar,
 • Tai chi ya da yoga gibi hafif fiziksel egzersizler,

Alınacak Önlemler

Kireçlenmenin oluşmasını önlemek için bazı yöntemler kullanılabilir. Buna göre, kireçlenmenin oluşmasını önlemek için alınacak olan tedbirler şu şekildedir;

 • Düzenli olarak, eklemleri yormayan hafif egzersizler yapmak,
 • Fazla kilolu olmaktan kaçınmak ve  ideal kilo değerlerini korumak,
 • Eklem ağrılarını gidermek için sıcak ve soğuk şok uygulamaları yapmak,
 • İşyerinde ya da evde, özellikle mutfakta, el ve parmakları yormayan el aletleri kullanmak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.