Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kireçlenme Hastalığı

İnsanı ayakta tutan kemik ve kas sistemidir. Kemikler ve kaslarımız zaman içerisinde aynı vücudumuz gibi yaşlanarak eski formunu yitirir. Sağlıklı beslenme, yeterli D vitamini ve kalsiyum ile kemik ve kasların yaşlanmalarını erteleyebiliyoruz fakat tam anlamı ile kireçlenmelerine engel olamıyoruz. Orta yaşlı ve yaşlı kişilerdeki en büyük sorunlardan biri olan Kireçlenme Hastalığı hakkında sizlere bu yazıda bilgiler vermeye çalışacağız. Kireçlenme hastalığı kişilerde oluştuğunda rahat hareket etmelerini engeller. Sürekli ağrı şikayetlerine neden olur ve tedavi edilmediğinde kemik kırılmalarına, kas yırtılmalarına sebebiyet verir. Bu yüzden sizleri bilgilendirmek amacı ile kireçlenme hastalığının ne olduğundan, sebeplerinden, belirtilerinden bahsedip; tedavi ve korunma yöntemlerini anlatalım.

Kireçlenme Hastalığı Nedir?

Kireçlenme hastalığı tıp terimleri arasında osteoartrit olarak adlandırılır. Yaşlılık ile beraberinde gelişen bir hastalıktır. Genel olarak eklem kıkırdağının bölgesel kaybı sonucu eklem kenarlarında meydana gelen kemik değişikliklerine denir. Yaşa bağlı olarak artış gösteren bu hastalık, mevcut olan kişilerde genelde yakınma, tutuklu ve ağrı şikayetlerine neden olur. Yaşlanan nüfuz üzerinde yapılan araştırmalardan en sık görülen hastalık olduğu anlaşılıyor. Bu durum kişilerin hayat kalitesini oldukça düşürür. Genel olarak kireçlenme hastalığından muzdarip kişilerde tedavi başvurularında; film çekilerek ve radyolojik görüntüleme yöntemi ile eklem filmi çekilerek hastalığın boyutu öğrenilir.

Bir çeşit eklem rahatsızlığı olan kireçlenme hastalığında kemiği çevreleyerek birbirine sürtünmeden hareket etmesini sağlayan kıkırdak dokusu yaşa bağlı olarak eski formunu kaybeder ve esnekliğini yitirir. Esnekliğini yitiren kıkırdak kokusu kemikleri sağlam derecede sarmamaya başlar. Ayrıca kemiklerin baş kısmında bulunan oynar eklemler de incelir ve kısalır. Kemiği saramayan kıkırdak dokunun çevresinde ”osteofit” denilen kemik çıkıntıları oluşur. Bu kemikler eklemin şişmesine neden olur. Şişen eklemler yüzünden kişi hareket edemez hale gelir. Ayrıca eklemlerin kemiği sarmamasından dolayı arada boşluklar oluşur. Bu boşluklar hareket ederken ses çıkmasına neden olur. Aynı zamanda kireçlenmenin de etkisini arttırır.

Kireçlenme Hastalığı Kimlerde Görülür?

Kireçlenme hastalığı yaşa bağlı olarak görülme sıklığı artar. Bunun dışında;

 • Aşırı kilolu kişilerde,
 • Yaşlılarda,
 • Kadınlarda,
 • Menepoz sonrası kadınlarda,
 • Genetik olarak ailede kireçlenme olanlarda,
 • Eklem veya kas rahatsızlıkları olan kişilerde,
 • Romatizma ve iltihaplı eklem rahatsızlığı olan kişilerde,
 • Protein tüketimi yapmayan kişilerde,
 • Ağır işlerde çalışan kişilerde,
 • Kemik kırılması, kemik erimesi veya kemik ile ilgili diğer hastalıklara sahip olan kişilerde kireçlenme hastalığı daha sık görülüyor.

Kireçlenme Hastalığı Neden Olur?

Kireçlenme Hastalığına neden olan faktörler hem yapısal olabilir hem de hastalığa neden olacak şekilde bir tutum içesinde olmaktan dolayı da olabilir. Kireçlenme Hastalığının nedenleri;

Yaş; kireçlenme hastalığına neden olan faktörlerden en önemlisi yaştır. İnsanlardan yaşlandıkça esnekliğini kaybeden kıkırdak doku kireçlenmeye zemin hazırlar.

Cinsiyet veya ırk; Kadınlar kireçlenme hastalığına daha çok yakalanıyor. Bunun nedeni günlük hayatta fazlasıyla hareket etme durumu söz konusu olduğundan dolayıdır.

Genetik faktörler; Eğer anne veya babasında ya da ailenin çoğunda kireçlenme hastalığına yakalanmış kişiler var ise sizde de kireçlenme hastalığına olma ihtimali %50 den fazladır. Genetik faktörlerin kireçlenme hastalığına etkisi oldukça fazladır.

Obezite; kireçlenme hastalığına yakalanma ihtimalini hızlandıran sebeplerden en önemlisidir. Obezite yüzünden dizler ve kalça kemiğine binen ekstra ve ağır yükler yüzünden kişide kireçlenme hastalığı oluşma ihtimali oldukça fazladır. Obezite bulunan kişilerde özellikle diz ve çevresinde kireçlenme hastalığı daha sık görülür.

Yaralanma; kireçlenme hastalığına davetiye çıkaran durumlardan biridir. Eklem çevresinde oluşan yaralanmalar veya yırtılmalar kireçlenme hastalığına sebep olur.

Hastalıklar; kireçlenme hastalığını tetikler. Eklem romatizması ve eklem iltihaplanması gibi hastalıklar kireçlenme hastalığına neden oluyor.

Meslek; kireçlenme hastalığını hızlandıran sebeplerin başında gelir. Çiftçilik yapan kişilerde kalça kireçlenmesi, madencilik yapan kişilerde ise bel ve diz kireçlenmesi görülür.

Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ!

Kireçlenme Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kireçlenme Hastalığı belirtileri çoğunlukla 40 yaşından sonra görülür. Bunun öncesinde görülen belirtiler fazla ağır değildir. Yaşa ve kişiye bağlı olarak hastalığın belirtileri ve şiddeti değişir. Kireçlenme hastalığının belirtileri ise belli başlıdır.

 • Ağrı ana semptomdur. Derin ve sızı şeklinde hissedilir.
 • Hava durumu ve iklimden etkilenerek eklem yerlerinde acı hissetme de önemli bir belirtidir.
 • Hareketlerin kısıtlanması kireçlenme dolayısı ile oluşur.
 • Ağrının şiddetlenmesi de diğer belirtidir ve bu ağrı bazen uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir.
 • Eklem yerlerinde sertlik, özellikle sabahları ve hareketsiz kalındığında görülür.
 • Eklem çevresinde şişlik görülür.
 • Eklemlerde kemik deformasyonu ve şekil bozuklukları oluşur.
 • Ek kireçlenmesi olan kişilerde kavrama ve tutma kaybı görülür.
 • Omuz kireçlenmesi yaşayan kişilerde ise giyinme zorluğu görülür.
 • Kalça ve diz kireçlenmesinde ise yürüme, oturup kalkma ve çabuk yorulma görülür.
 • Eklem yerlerinden çıtırtı sesi gelir.

Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ!

Kireçlenme Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kireçlenme hastalığı yaşlılığa bağlı olarak artan bir hastalıktır. En çok omurga ve kalça kireçlenmeleri görülür. Bunun yanında diz kireçlenmeleri de sıkça görülen kireçlenme türlerindendir. Kireçlenme hastalığı ile mücadele eden kişiler birçok yöntem ile tedavi şansını deneyebilir. Şimdi sizlere kireçlenme hastalığında kullanılan tedavi yöntemlerinden bahsedelim.

1. İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi kireçlenme hastalığında kullanılan yöntemlerinden biridir. Doktorlar tarafından kireçlenme hastalığından dolayı artan ağrıları dindirmesi amacı ile ağrı kesiciler verilir. Bu ağrı kesiciler kireçlenme hastalığını önlemez. Aynı zamanda hastalığın da ilerlemesini de önlemez. Bu yüzden ilaç tedavisi bir yardımcı yöntem olarak bilinir.

2. Egzersiz

Kireçlenme hastalığı yüzünden eklemler ve kemiklerde hareket kısıtlanması yaşanır. Kişi ayakta duramaz, eğilip kalkarken zorlanır ve uzun mesafeleri yürüyemez. Bu tür durumlar kişinin hayat kalitesini azaltır. Bu yüzden egzersiz yaparak kireçlenmenin vücut üzerindeki etkisini azaltabilirsiniz. Uygun egzersiz programları sayesinde kireçlenmeden kaynaklı ağrılara, hareket zorluklarının yaşanmasını engel olur.

3. Koruyucu Önlemler

Kireçlenme hastalığı birçok kişinin şikayetçi olduğu hastalıkların başında gelir. Fakat yeterli önlemler ve eğitimler ile kronikleşen kireçlenmeye karşı önlem alınabilir.

4. Eklemleri Güçlendirme

Kireçlenme hastalığının görüldüğü kişilerde önceden bir takım eklem problemlerinin var olduğu ya da geçişte eklemleri yeterince koruyamadıkları saptanmış. Kireçlenmeden korunmak için eklemlerin zarar görmemesine dikkat etmek gerekir. Çok ağır yükler taşımamak, uzun saatler ayakta kalmamak gerekir. Ayrıca bir takım egzersizler ile kas ve eklemlerin güçlendirilmesi de gerekir.

5. Sağlıklı Beslenme

Bildiğiniz gibi obezite kireçlenmeyi tetikleyen en önemli etkenlerden birisidir. Özellikle diz kireçlenmelerinde obezite ve aşırı kilonun çok büyük etkisi vardır. Her ne kadar yaşa bağlı olarak  kireçlenme artsa da, genç yaşta aşırı kilolu olmak  kireçlenme hastalığına yakalanma süresini kısaltır. Bu yüzden sağlıklı beslenmeye ve ideal kiloda kalmaya özen göstermek önemlidir.

6. Fizik Tedavi – Rehabilitasyon

Fizik tedavi veya rehabilitasyon uygulamaları  kireçlenme hastalığı bulunan kişiler için oldukça iyi bir tedavi yöntemidir. Kireçlenmeden dolayı kısıtlanan hareket yeteneği, ağrılar ve sızlamalar size uygun fizik tedaviler ile giderilebilir. Fizik tedavi ile ağrı ve tutukluk azalmakta, kas spazmı hafiflemekte, eklem çevresi yapılar güçlenmektedir. Böylece hastanın yaşamı daha iyi bir hal alır.

7. Sıcak Su Tedavisi

Kaplıcalar birçok derde şifa olması yönü ile bilinir. Ülkemiz de kaplıca yönünden oldukça zengin bir yerdir. Kireçlenme hastalığı sıcak su tedavisi ile etkileri azalır. Sıcak suyun etkisi ile kireçli eklemlerde gevşeme, rahatlama, kan akışının artması ve hareketlerin de daha serbest olması sağlanır.

8. Eklem İçi Enjeksiyon

Eklem içi enjeksiyon yöntemi ile tedavi bazı tartışmalar eşiğinde hala sürmektedir. Eklem içi enjeksiyonlarda formunu yitirmiş kıkırdak dokuya müdahale edilir. Fakat aynı ekleme çok sık yapılan enjeksiyonlar ekleme zarar verir. Bu yüzden eklem içi enjeksiyonların 4-6 aydan daha kısa süreli aralıklarla yapılmamalı ve aynı ekleme yapılan enjeksiyonlar bir yılda 2-3’ü geçmemeli.

Eğer hyaluronik asit enjeksiyonu yapılacak ise bu tedavinin de 1 hafta ara ile 3 veya 5 defa yapılmasına dikkat edilmeli. Eğer eklem için PRP yani ” platelet rich plasma” tedavisi yapacaksanız da; bu tedaviyi de 3 – 4 hafta ara ile 3 enjeksiyon şeklinde yapmanız önerilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.