Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kireçlenme İçin Doğal Tedaviler

Kireçlenme günümüzde birçok kişide bulunan bir hastalık çeşididir. Kireçlenme için ilk olarak doktora gidilse de doğal yöntemlerle de kireçlenmeye çözümler bulunabilmektedir. Doğal tedaviler hem ucuz hem de bulunması rahattır ve uygulanması da kişiler için kolaydır. Bu yazımızda kireçlenme için doğal tedavileri anlatacağız.

Kireçlenme için doğal tedavilere geçmeden önce kireçlenmenin ne olduğuna ve neden oluştuğuna bakalım.

Kireçlenme

Kireçlenme, kronik eklem rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Genelde 65 yaş üstündeki insanlarda diz kapağında görülür. Kireçlenmenin temeli, kemiklerin uçlarını örten kıkırdakta bozulmaların olmasıdır. Belirli bir süre hareketsiz kalmak da kireçlenmeye sebep olabilir.

Kireçlenmenin sebepleri gibi belirtilerinin bilinmesi ve erken teşhis de önemlidir. Belirli bir yaştan sonra sabahları ve dinlendikten sonra dizlerde görülen tutulma ve ağrılar kireçlenmenin belirtilerindendir. Ayrıca, yürürken, merdiven çıkarken ve nesneleri hareket ettirirken de zorluklar yaşanır.

Kireçlenmenin sebepleri ve belirtileri bu şekildedir.

Kireçlenme hastalığı genelde yaştan dolayı meydana gelmektedir. Kişiler yaşlandıkça, eklemlerde sertleşme oluşur ve eklem ağrıları da artar. Kireçlenme hastalığına çare bulabilmek için yaşlılığı geciktirici önlemler alınmalıdır.

Kireçlenmeye bağlı olan rahatsızlıklar da vardır. Bunlardan en bilinenleri osteoartrit ve romatizmadır. Osteoartrit, kemik ve yakın bölgelerde meydana gelir. Romatizma ise eklem ve kemiğin dışında kaslarda, kalçada, tendonlarda ve vücudun diğer bölgelerinden meydana gelmektedir.

Kireçlenme İçin 11 Doğal Tedavi

1. Bitkisel Yağ İle Tedavi

Kireçlenme için doğal tedavilerin ilk sırasında bitkisel yağlar ile yapılan tedaviler gelmektedir. Bu tedavi yöntemi özellikle alçıdan sonra görülen kireçlenmelerin tedavisinde uygulanmaktadır. Bitkisel yağları karıştırarak bir kür yapabilir ve bunu kireçlenme olan yerlere uygulayabilirsiniz. Bu tedavi yöntemi için gerekli olan malzemeler şu şekildedir:

  • Bir yemek kaşığı çörek otu yağı.
  • Yarım çay bardağı zeytin yağı.
  • 2 tatlı kaşığı  biberiye yağı.
  • 1 tatlı kaşığı limon yağı.
  • 1 tatlı kaşığı kek yağı

Karışım için kullanacağınız yağlar bu şekildedir. İlk olarak bu bitkisel yağları bir kâseye koyarak karıştırınız. Karışımı, kireçlenme olmuş bölgelere yavaşça sürün. Sürdükten sonra bir süre karışımı bekletin.

2. Kırk Kilit Otu Çayı İle Tedavi

Kireçlenme için doğal tedavilerden birisi de kırk kilit otu çayıdır. Kırk kilit otu çayı, sadece kireçlenme için değil; akciğer hastalıklarında, mide kanamasında ve böbrek hastalıklarında da kullanılmaktadır.

Kireçlenme tedavisinde kırk kilit otunu kullanmak için ilk olarak kırk kilit otu tohumlarını bal ile karıştırın. Sonra bu karışımı yiyerek tüketin. Kırk kilit otunu bal ile karıştırarak tüketebileceğiniz gibi çayını da yapabilirsiniz.

Kırk kilit otu çayını yapmak için kaynar suyun içine biraz kırk kilit otu koyun ve 10 dakika demlendirin. Sonra da taze olarak bu çayı tüketiniz. Fakat kırk kilit otu çayını sürekli tüketmeyin, fazla tüketmek mide bulantısına neden olabilmektedir.

3. Patates Suyu İle Tedavi

Kireçlenme için doğal tedavilerden birisi de patates suyunu kullanmaktır. Araştırmalara göre, patates suyunun kireçlenme sonucundan meydana gelen ağrıları azaltma özelliği bulunmaktadır. Bunun için ilk olarak patatesin kabuğunu soymadan, ince dilimler şeklinde kesin. Büyük bir kaba su koyun ve dilimleri de kabın içine atın. Bu suyu bir gece bekletin ve sabahleyin aç karnına bu suyu için. Kireçlenme sonucu oluşan ağrılarınızda azalma olduğunu göreceksiniz.

4. Ananas Suyu İle Tedavi

Taze sıkılmış sebze ve meyve suları da kireçlenmeye iyi gelmektedir. Ananas suyu da bunlarda birisidir. Ananas suyu, kireçlenme sonucunda meydana gelen şişlikleri geçirir.

5. Susam Tohumu İle Tedavi

Bilindiği gibi susam yağının ve susam tohumlarının birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Kireçlenme tedavisinde, bir çay kaşığı susam tohumunu bir bardak suya koyun ve sabahleyin aç karnına bu suyu için. Susam tohumu ile yapılmış bu su kireçlenmeden dolayı oluşan ağrılarınızı geçirecek ve hafifletecektir.

6. Aloe Vera İle Tedavi

Aloe vera birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Kireçlenme de bunlardan bir tanesidir. Aloe vera, etkili bir ağrı kesici özelliği taşımaktadır. Aloe veradan yapılan jel ürünleri kireçlenme tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Aloe veralı jeli kireçlenme olan bölgelere sürün ve düzenlik olarak mesaj yapın. Bir süre sonra ağrılarınız azalacaktır.

7. Kedi Pençesi İle Tedavi

Kireçlenme için doğal tedavilerden birisi de kedi pençesinin kullanılmasıdır. Kedi pençesi şişlikleri azaltabilen bir bitkidir. Bağışıklık sistemini de güçlendirmek için kullanılır. Kireçlenmeye iyi geldiğine dair bilimsel bir bilgi olmasa da şişliklere iyi geldiği bilinmektedir ve bu yüzde de kireçlenme sonucu oluşan şişliklerde kullanılabilir.

8. Okaliptüs İle Tedavi

Okaliptüs bitkisi, de kireçlenme için doğal tedavilerin yapımında kullanılır. Okaliptüs bitkisinde elde edilen yağ, kireçlenme sonucu oluşan şişlikleri azaltılmaktadır.

9. Zencefil İle Tedavi

Zencefilin kireçlenmeye iyi geldiğine dair bilimsel bir bilgi olmasa da kireçlenmenin sonucunda oluşan şişliklere iyi geldiği gözlemlenmiştir. Her gün düzenli olarak zencefil çayı içerek kireçlenme şişliklerinizi giderebilirsiniz.

10. Yeşil Çay İle Tedavi

Yeşil çay ve tarçın

Yeşil çay, dünya üzerinde en çok tüketilen çaylardan birisidir. Birçok hastalık için kullanılabildiği gibi kireçlenme tedavisinde doğal yöntem olarak da kullanılmaktadır. Günde 1 ya da 2 bardak yeşil çay içerek kireçlenmeye karşı önlem alabilirsiniz.

11. Zerdeçal İle Tedavi

Zerdeçal bitkisinin eklem ağrılarını azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Eklem ağrılarını azalttığı gibi kireçlenmeye karşı da doğal yöntem olarak kullanılabilmektedir. Kireçlenme sonucu oluşan şişliklere karşı zerdeçal bitkisi aromalı çay tüketebilirsiniz.

Kireçlenme hastalığında erken teşhis, diğer hastalıklarda olduğu gibi önem arz etmektedir. Kireçlenme hastalığının tedavi sürecinde, kişi hayat düzenini de değiştirebilir ve fizik tedavi desteği alma ihtimali de vardır. Kireçlenme tedavisi sırasında kişi, fazla kilolardan kurtulmalıdır. Bunun deforme olan eklemler açısından önemi vardır.

Kireçlenme tedavisinde bol hareket de önemlidir. Günlük yapılan yürüyüşler ve egzersizler de tıbbi ve bitkisel tedaviye artı olarak kişiyi sağlığına kavuşturacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.