Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

KİREÇLENME NEDEN OLUR?

Bu yazımızda sizlere, günlük hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız sağlık sorunlarının başında gelen kireçlenme hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler sayesinde sizlerde kireçlenme hakkında daha bilinçli olabilir ve tedavileri kapsamında hareket edebilirsiniz.

Kireçlenme, en sık karşılaşılan, eklemle ilgili bir sağlık sorunudur diyebiliriz. Kireçlenme genellikle ilerleyen yaşlarda daha çok görülmektedir. Bu sağlık sorunu, eklemlerde tekrarlayan mekanik zorlanmalar sonucunda oluşmaktadır. Kıkırdakların deforme olması ile işlevselliğinde sorunlar oluşmaktadır.

Kireçlenme ile birlikte vücudunuzda bazı sorunlar da oluşabilmektedir. Bunlar ise, kireçlenme ile birlikte ortaya çıkan kemik kırıklarına ve çevresinde oluşan şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Kireçlenme sizlere vermiş olduğu rahatsızlıklar ile birlikte, günlük hayatınızdaki bütün eylemlerinizi etkilemektedir.

Buna göre, kireçlenme aşağıdaki kişilerde görülme riski daha fazla olmaktadır;

 • Yaşlı insanlarda (özellikle 45 yaş üstü kişilerde)
 • Menopoz dönemindeki bayanlarda
 • Diyabetli olanlar
 • Kalsiyum-esaslı fosfat bağlayıcılar kullanan kişiler
 • Sporcularda

Kireçlenmenin Belirtileri Nelerdir?

Kireçlenmenin belirtileri, tam olarak hangi bölgeyi etkilediğine göre değişiklik göstermektedir. Ancak bazı belirtiler her şekilde hemen hemen herkeste görülmektedir. Belirtiler, genellikle sabahları ortaya çıkan bedensel tutulmalar ve vücut ağrılarıdır. Bu ağrılar ve tutulmalar genellikle bel, diz, kalça, boyun ve ayak bölgelerinde meydana gelmektedir. Ellerinizde ve parmaklarınızda yer alan kireçlenmeler ise ellerinizle yapmış olduğunuz tüm eylemleri etkileyecektir.

Kireçlenmenin bir diğer belirtisi ise meydana gelen şişliklerdir. Bazı kişilerde ise havaların durumuna göre kireçlenen bölgelerdeki ağrı ve hassasiyet oranında artma meydana gelmektedir.

Kireçlenme Neden Olur?

Kireçlenme oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenler ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Fazla Kilolar

1_t

Kireçlenme konusunda en önemli neden kişilerde bulunan fazla kilolardır. Fazla kilolarınız ayaklarınız ve dizleriniz üzerinde yapmış olduğu baskı ile birlikte kireçlenmelere neden olmaktadır. Kiloları taşımak için yıpranan bu eklemler başta kireçlenme olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olmaktadır.

Obezite ile birlikte kireçlenme üzerinde yapılan araştırmalarda, uzmanlarca en çok el ve parmak kireçlenmesini tetiklediği anlaşılmıştır.

2.Genetik Sorunlar

genetik-tanı1

Bazı kişilerde kıkırdağı oluşturan protein üretiminden sorumlu olan genler görevlerini yapmamaktadırlar. Bu genetik sorun yüzünden ise, genç yaşlarda (20’li yaşlarda) kireçlenme sorununu oluşturmaktadır.

Bu kapsamda genetik bozukluğa sahip olan kişilerde kireçlenme sorunu sıkça ortaya çıkmaktadır. Ancak bu demek değildir ki genetik sorunu olan herkes kireçlenme sağlık sorunu ile yüzleşmek zorundadır. Bu durumda kişilerin kireçlenmeden korunma adına yaptıkları yaşam düzenlemeleri kişilere yardımcı olacaktır.

3.Ameliyat

0tFxRKUE

Kireçlenme kimi zaman geçirmiş olduğunuz ameliyatların yan etkisi olarak da karşınıza çıkmaktadır. Ameliyat yaraları kireçlenmeye neden olmaktadır. Geçirilmiş olan travmalarda kireçlenmeye neden olabilmektedir.

4.Spor Yaralanmaları

Sahip olduğunuz yaralanmalar da kireçlenmeye neden olabilmektedir. Bu kapsamda, en çok sorun yaşayanlar sporculardır. Futbol, voleybol ve benzeri spor dalları ile uğraşan kişiler eklemlerini sıklıkla incitmektedirler.

Bunlara ek olarak, kişilerin yapmış olduğu yanlış spor teknikleri de kireçlenme nedenleri arasında yer almaktadır. Kişilerin vücut tiplerine göre spor yapmamaları, yanlış ayakkabı tercihleri ya da spora ayrılan zamanın fazla olması gibi birçok neden kireçlenmeye neden olacaktır.

5.Diğer Nedenler

dr_aslan_hareketsizlik_dorduncu_olum_nedeni_b

Kireçlenmeye neden olan diğer bazı sorunlar ise omatid artrit, diyabet, tiroid bezinin az çalışmasıdır. Bu sağlık sorunları kireçlenmeye neden olmaktadır. Ayrıca hareketsizlik de kireçlenmeye neden olan bir diğer maddedir.

Kireçlenme Tedavisi Nasıl Olur?

Kireçlenme sorunu karşısında gerçekleştirilen birçok tedavi biçimi bulunmaktadır. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu tedavi yöntemleri ile sizler de sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Bunun için ilk aşama olarak doktorunuzdan yardım almanız gerektiğini unutmamanız gerektiğidir.

Kireçlenme tedavisi kapsamında ilk olarak kilo kontrolünüzü sağlamanız gerekmektedir. Bunun için doktorunuza başvurabilir veya bir diyetisyene gidebilirsiniz.

Kireçlenmenin erken aşamalarında tedavi daha kolay olmaktadır. Bu yüzden belirtilere sahipseniz vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekmektedir. Kireçlenme yaşamınızı tehdit eden bir sağlık sorunu değildir. Ancak hastalığın son aşamaları kişileri yatalak edebilir.

İlk aşamada doktorunuz kireçlenmenin durumunu ölçmek için sizlerin osteoartrit seviyesine bakmaktadır. Bunun sonrasında ise, kilo kontrolü, egzersizler ve sıcak ya da soğuk su ile yapılacak olan pansumanları önerebilir. Bu tedavilerden sonra herhangi bir iyileşme göstermezseniz, injeksiyonlar ve cerrahi operasyonlar ile kireçli bölgeye müdahale edilecektir.

Bu durumda sizlere uygulanacak tedavi şekilleri şöyledir;

 • İlaç Tedavisi

Ağrı kesiciler ve çeşitli kremler. Kıkırdak doku için glukozamin ve kondroitin kullanımı kireçlenme sorununu aşmanızda sizlere yardımcı olacaktır.

 • Fizik Tedavi

Kireçlenmede bir başka yöntem ise, ilgili bölgeye yapılacak olan sıcak ya da soğuk sulu masajlar, hidroterapi, elektroterapi, tens, traksiyon yöntemleridir. Ayrıca duruş bozukluklarını gidermek için de tedaviler yapılacaktır.

 • Ameliyat

Hasta bu tedavi biçimlerine yanıt vermiyorsa, son olarak cerrahi müdahale yapılmaktadır. Bu kapsamda yapılan ameliyatlar ise, protez adını vermiş olduğumuz eklem yenilenmesi durumu, kemikleri düzeltmek için yapılan ameliyatlar (osteotomiler), artroskopik, kapalı ameliyatlar ve eklemi dondurma ameliyatlarıdır.

Yaşam Tarzı

 • Bu tedavilere ek olarak, kişilerin evlerinde ve yaşam tarzlarında bazı değişiklikler yapması gerekmektedir. Bunlar ise; düzenli beslenme ve düzenli egzersiz ile birlikte ideal vücut kilonuza ulaşmaktadır.
 • Düzenli yürüyüşlere çıkın.
 • Egzersiz anlamında, kireçlenmeye en yardımcı spor yüzmedir. Kaplıcalar da kaslarınızı yumuşatarak kireçlenmeden dolayı oluşan ağrıların azalmasına yardımcı olmaktadır. Ancak kireçlenme olan bölgede yanma gibi bir his varsa, bu durumlarda soğuk bir masaj uygulaması yapabilirsiniz.
 • Ayakkabılarınızı seçerken, rahat olmasına dikkat edin.
 • Yürümede zorluk çekiyorsanız, özellikle sabahları, baston kullanabilirsiniz.
 • Ani ve hızlı hareket etmemeye özen gösterin.
 • Bunlara ek olarak, evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bitkisel tedavileri de doktorunuzun gözetiminde uygulayabilirsiniz. Şifalı bitkilerin kullanımı sizlerin sağlığınızı geri kazanmanıza yardımcı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.