Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kireçli Suyun Zararları

Suyun içeriğindeki herhangi bir fark kişide ciddi etkilerde bulunabilir. Çünkü suyun kaliteli olması tüm yaşamsal fonksiyonlarımızın sağlıklı bir şekilde yerine gelmesi demektir. Aksi durum için de bu böyledir. Suyun içinde yer alan maddelerden biri de kireçtir. Kireç suyun sertliği anlamına gelir. Belirli aralıklarda da sertlik derecesi artar ya da azalır. Bu da kirecin miktarını belirler. Kirecin içerisinde yer alan kalsiyum, magnezyum, karbonat ve sülfat bazı sorunlara yol açabilir. Özellikle makinelerde kullanılan kireçli sular bu maddelerin sayesinde bir süre sonra makinelerin ömrünü kısaltır.

Aynı zamanda su tesisatında kullanılan boruların da kesit alanları yine bu kireç sayesinde değişime uğrar. İnsan üstünde de etkisi olan kireçli su kimi evlere belediyeler tarafından arıtılma yapmadan gelmekte kimi evlere gelmeden önce arıtılarak kireçten ayrıştırılır. Sizlerle kireçli suyun zararlarını ele alalım.

Kireçli Suyun Zararları Nelerdir?

1. Bakteri Üremesine Neden Olur

Kireçli sular kaynatıldıkları zaman kirecin direkt olarak dibe çökmesine neden olurlar. Bu durum karşısında dipte kalan kireçler bir süre sonra ısınarak bakterilerin üremesini sağlar. Örneğin; evlerde yapılan çay demleme işlemi sırasında çaydanlığın dibinde kalan kireçler çözündürülmezse her ısıyla karşı karşıya kaldığında içtiğiniz çayı tehlikeye atacaktır.

2. Damar Tıkanıklığına Neden Olur

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi borularda kireçlenme bir süre sonra kesit alanını daraltarak daha az su akışına neden olur. Bu da verimin azalması ve akışın sağlıklı olmamasına yol açar. Tıpkı damarlarımızda da kireçler tutunur. Kirecin içinde yer alan magnezyum ve kalsiyum tüketilmeden depolanır ve damarların gün geçtikçe tıkanmasına neden olur. Kan akışı sağlıklı sağlanamaz. Bu da diğer dolaşım hastalıklarına da neden olabilir.

3. Saçları Kırar

Suya sertlik veren kirecin içinde yer alan magnezyum ve kalsiyum yıpratıcı bir ikilidir. Evlerde yıkama için kullanılan kireçli sular bir süre sonra kişilerin saçlarının kırılmasına yıpranmasına neden olur. Saçları yıpratan bu maddeler bir süre sonra kafa derisinde de kurumalara neden olur ve saç nezlesine yol açabilir.

4. Cildi Kurutur

Özellikle suyla çok uğraşan kişilerin ellerinin buruşmasına ve beraberinde de kurumasına neden olan ellerin suda çok kalması değildir. Ellerin kireçli suda çok kalması bir süre sonra cildi tahriş eder ve bir süre sonra çatlakları da beraberinde getirir. Ellerin iyice hassaslaşması ellerde kızarıklığa da yol açar.

5. Temizliği Zorlar

Sert sularda yıkanan çamaşırlarda kalan kirler bir süre sonra kalıplaşır ve çıkarılması güç bir hale gelir. Buna sebep olan kireçli sular bir süre sonra çamaşırların yıpranmasına da neden olur. Sabun ve deterjan gibi kimyasal maddeler yumuşak sularda daha çabuk köpürür ve temizleme işlemini derhal başlatır. Ancak kireçli sularda köpürmez az olacağı için temizleme işlemi de tam anlamıyla gerçekleşemez.

6. Enerji Kaybına Neden Olur

Beyaz eşyaların borusunda yer alan kireçli sular ana havuza dökülünceye dek borularda taşınırlar. Her taşınma saniyesi bile enerji kaybı demektir. Kireçli suların neden olduğu boruların kesit alanı daralması enerji kaybına neden olarak elektrik faturalarının daha fazla gelmesine neden olur. Kireçli bir boru kişiye %18’lik bir oranda enerji kaybettirir.

7. Psikolojiyi Olumsuz Etkiler

Kireçli Suyun Zararları

Kişinin görüntü olarak olumsuz etkilendiği her durumdan kişinin psikolojisi de etkilenir. Sosyal alanlarda kişi kendine olan güvenini kaybeder. Kirecin neden olduğu bazı olumsuz fiziksel değişiklikler bir süre sinir gerilmelerine sinir yıpranmalarına neden olur. Ve bu da kişinin kendine olan güvenini tamamen yitirmesine etrafına da kırıcı olmasına neden olur. Kireçli suların içerisinde yer alan iyonlar sinir sistemini doğrudan da etkileyebilir. Bu durum karşısında da kişi kendi huzursuz ve gergin hisseder.

Kireçli Su Kullanımı Konusunda Öneriler

Kireçli suların zararlarının olduğu kadar faydaları da mevcuttur.Eğer kullandığınız kireçli sular sağlığınızı tehdit etmeyecek derece maddelere sahipse gönül rahatlığıyla suyu tüketebilirsiniz. Ancak kireçli suların oranını anlamamız mümkün değil. Bu nedenden dolayı evlerde kullanılabilen bir arıtma cihazı daha sağlıklı su tüketmenize neden olur. Kalsiyum kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur ve uzamayı sağlar.

Fakat kalıntı olarak biriken kireç bu işlemi görmeyecek aksine gelişim çağında olan çocuklarınızın sağlığını oluşturacağı bir enfeksiyonla tehlikeye atar. Bu nedenden dolayı olabildiğince dikkatli olmanız gerekir. Eğer belediyeniz bununla ilgili bir çalışma yapmıyorsa ilgili kurumlara bu durumu bildirin. Aynı zamanda makinelerinizde yaşadığınız sorunların üstesinden gelebilmek sizleri ekonomik olarak rahatlatacak. Bu nedenden dolayı makinelerinizin bakımını düzenli olarak yaptırmalı ve kireç sökücü ürünleri de kullanmanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.