Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kireçli Ütü Temizlemenin Püf Noktaları

Geçen zaman içinde ütülerde biriken ve katılaşan kireç, cihazdan alınan verimin azalmasına neden olur; ısı düşüklüğü, az buhar verme, giysilerde leke bırakma ve benzeri sorunlara neden olan bu kireçlenme, buhar üretilmesi için ütünün içine konan sudan kaynaklanır. Ütü yapanların sıklıkla karşılaştığı bu sorunu ve çözümünü irdeleyeceğimiz bu yazıda, kireçlenmiş ütü nasıl temizlenmeli sorusuna ayrıntılı bir yanıt vermeye çalışacağız.

Kireçli Ütüyü Temizlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

1. Limon Tuzu

Ütüde meydana gelen kireçlenmenin önüne geçmek ve ütüyü bu kireçlerden arındırmak için birçok mevcut doğal yöntem kullanılabilir. Kadınlar arasında kireçlenme için en çok uygulanan yöntem limon tuzu yöntemidir. Ütüyü kireçten arındırmak için bu basit yöntemi uygulayarak ütü içerisinde oluşabilecek kireçlenmenin önüne geçebilirsiniz.

Kireçlenmeyi önlemek için uygulanacak olan limon tuzu yönteminde ilk olarak bir miktar limon tuzu cezvedeki suya eklenerek kaynatılır. Sonra kaynayan su ütünün haznesine boşaltılır ve iki üç kere buhar düğmesine basılarak suyun ütü içerinde yayılması sağlanır. Asidik özelliği sayesinde limon tuzu, kireçleri kısa sürede söker ve bu kireçler ütünün içindeki suya karışır. Ütünün soğumasını beklerken de içindeki limonlu su dökülür ve hazneye yeni su eklenir.

2. Beyaz Sirke

Kireçlenmiş ütüyü temizlemekte kullanılan bir başka doğal yöntem ise beyaz sirke kullanımıdır. Ütünün su haznesine aynı ölçülerde beyaz sirke ve su eklenir ve ütünün iyice kızgınlaşması beklenir. Kızgınlaşmış ütünün buhar düğmesine art arda üç dört defa bastıktan sonra kireçlerin döküldüğü görülür. Bu uygulamanın ardından ütü fişten çekilir ve soğutulur.

Sonra ütü temiz su ile çalkalanarak su haznesi beyaz sirkeden arındırılır. Bu yöntemin uygulanmasında dikkat edilmesi gereken ilk husus ise kireçlenme sorununu gidermek için kullanılacak olan sirkenin mutlaka beyaz sirke olması. Aksi takdirde kullanılan bir başka türden sirke ütünün sonraki kullanımında giysilerde leke bırakabilir.

3. Buhar Delikleri

Yukarıda iki doğal yöntemin yanına ek olarak buhar deliklerinde oluşabilecek kireçlenmenin temizlenmesinde ve ütünün performansını tekrar eski haline kavuşturmada bir başka yöntem de buhar deliklerini kulak pamuğu ile temizlemek. Bahsi geçen doğal malzemelere batırılan kulak pamuğu, buhar deliklerine sürülüp temizlik yapılabilir. Sonrasında ise ütü tabanının kuru kalması gerektiğinden kuru bir bezle silme işlemi tekrarlanır.

4. Sirke Ruhu

Yaklaşık %10 oranında asit asetik içeren sirke ruhu, oldum olası en sık kullanılan doğal temizleyicilerden biridir. Neredeyse her alanda gönül rahatlığıyla kullanılabilen sirke ruhunun ütüdeki kireçlenme sorunu üzerinde de etkisi var. Su ile karıştırılan sirke ruhu, ütünün su haznesine dökülür, ütünün ısınması beklenir.

Temiz bir beze ya da bir pamuk parçasına bu karışımdan damlatılır ve kireçlenmiş bölgenin üzerine sürülür. Bez ya da pamuk bu bölgeye sürüldükçe bezin üzerinde biriken kireç parçaları görülür. Bu işlemden sonra, ütünün fişini çekilir ve ılıyan ütünün üzerinde aynı işleme devam edilir. Ütü tamamen soğuduğunda, temiz bir su ile ütü mutlaka durulanır.

5. Karbonat

Tüm bunların dışında bilinen ve pratik doğal bir temizleme malzemesi olan karbonat, ütü temizliğinde de elbette işe yarar bir maddedir. Sodyum bikarbonat denen bu mucizevi temizleyici sirkeyle beraber, kireçlenmiş bölgelere uygulanabilir. Ütünün tabanında oluşan yoğun kireçlenmeler içinse sirke ve karbonata batırılmış temiz bir bez iş görür. Bu bez aracılığıyla ütünün kireçli kısımları özen gösterilerek silinir. İşlemin sonunda kireçler kolaylıkla ve gözle görülür bir şekilde kaybolur.

Ütü Kullanımda Önemli Noktalar

Ütüler hassas bir ev aleti olduklarından suyla temasta bulunan tüm diğer ev aletleri gibi onlar da kolaylıkla kireçlenir. Bu konuda alınabilecek en gerekli önlem, yazımızda da belirttiğimiz için ütüler için kullanılacak suyun titizlikle seçilmesi. Ütünün su haznesine buhar üretimi için konan suyun kalitesi ve içeriğindeki kireç miktarı ütünüzün kireçlenme sürecini etkiler. Bu nedenle ütünüzün su haznesine çeşme suyu yerine kaynatılmış su ya da içme suyu doldurmalısınız.

Bunun dışında, ütüler için özel olarak üretilmiş olan teflon altlıklarları kullanabilirsiniz. Son bir ekleme olarak, ütülerin kullanımından sonra su haznesinin mutlaka boşaltılması gerekir. Bu zahmetsiz alışkanlık, ütülerin kullanım süresini uzatır ve hepsinden önemlisi kireçlenme riskini ortadan kaldırır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.