Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kırığa İyi Gelen Yiyecekler

Kemik dokular vücudumuzdaki en sert olan yapılardır. Sert oluşlarının sebebi içerdikleri yoğun kalsiyum miktarıdır. Her ne kadar sert dokular olsalar da çeşitli fiziksel aktiviteler, kazalar veya yaralanmalar sonucunda zarar görebilmekte ve kırılabilmektedirler. Kemik kırıkları genellikle düşme, çarpma gibi sebeplerden meydana gelmektedir. Ayrıca yaşlılığa bağlı olarak kemik dokusunun güçsüzleşmesiyle yaşlı kişilerde kırık vakaları daha kolay meydana gelmektedir. Bazı kemikler vücutta bulundukları yerlere bağlı olarak yaralanmalara ve kırıklara daha çok maruz kalmaktadır. Bu kemiklerin başlıcaları köprücük kemiği, kol kemikleri, el bileği kırıkları ve ayak bileği kırıkları olarak sıralanmaktadır. Kırıklar kadar çıkık ve burkulma vakaları da kemikler için tehlike oluşturabilecek yaralanmalardandır. Kemik dokunun daha sağlıklı olması, kendisini sürekli yenileyen vücudumuza yardımcı olmak adına beslenme düzenimize ve tükettiğimiz yiyeceklere de dikkat etmeliyiz. Eğer bir kırık vakası varsa toparlama ve iyileşme sürecini hızlandırmak adına da bazı yiyeceklerle bu süreci hızlandırmak mümkün olabilmektedir.

Kırığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Süt ve Süt Ürünleri


Kemik dokusunda bulunan kalsiyum yoğunluğu çok fazladır. Kemik kırılması meydana geldiğinde de kırık olan bölgeye bünye kalsiyum aktarımı yapar ve kendini onarmaya çalışır. Doktor gözetiminde alçı gibi işlemler sonrasında iyileşme sürecini hızlandırmanız adına yapacağınız gıda takviyeleri çok önemlidir. Kırık olduğu zamanda da öncesinde de beslenmenize dikkat etmeniz önemlidir. Bu noktada alacağınız önlemler olası yaralanmalarda kırık riskini de azaltacaktır. Süt ve başlıca süt ürünleri olan peynir ve yoğurt da kalsiyum bakımından oldukça yoğun yiyeceklerdir. Kemiklerinizin tekrar eski güçlerine dönmeleri konusunda size oldukça yardımcı olacak bu yiyecekler aynı zamanda D vitamini de içerdiklerinden ötürü kırılan kemiğinizin daha çabuk kaynamasını sağlayacaktır.

2. Yumurta


Yumurta, içerdiği D vitamini açısından oldukça zengin bir yiyecektir. Aynı zamanda tam bir protein deposu olan yumurta, kırığı bulunan kemiklerinizin iyileşme sürecinde olası ağrılarınızı hafifletecek bir işleve sahiptir. Özellikle sabahları aç karnına tükettiğiniz yumurta kemik kırıklarının iyileşme sürecini oldukça hızlandıran bir yiyecek olarak bilinmektedir. Sevmeseniz dahi eğer bir kemik kırığınız varsa her sabah muhakkak bir yumurta yemeniz, kemiğinizin kaynamasını hızlandırmak adına tavsiye ediliyor.

3. Ananas


Tropikal bir meyve olarak bilinen ananas meyvesi, kemik kırıklarının tedavisinde bir hayli etkili olan bir madde içermektedir. Bu faydalı maddenin adı bromelain olup, kemiklerinizin daha hızlı kaynamasını sağlayacaktır. Bu noktada ananası ister meyve olarak, ister ananas suyu olarak tüketebilirsiniz. Ancak çok fazla tüketiminden kaçınmanızda yarar vardır. Çünkü fazla miktarda ananas yenilmesi midede rahatsız edici derecede şişkinliğe neden olabilmektedir.

4. Sardalya

Screenshot_44

Sardalya D vitamini açısından çok zengin bir besindir. Hatta boyut olarak çok minik bir balık çeşidi olmasına rağmen sardalyanın içerisinde, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu kadarını karşılayabilecek kadar D vitamini bulunmaktadır. Özellikle kemik kırıklarının iyileşme sürecini desteklemek için sardalya tüketilmesinin büyük bir önemi vardır. Ancak tabii ki sardalya, bu zorlu süreçte tek başına yeterli değildir. Kemik kırıklarında iyileşmesi sürecine katkı sağlamak için tüketilen kalsiyum dolu süt ve süt ürünlerinin yanı sıra tüketilmelidir. Bu iki ürün grubunun ortak tüketimi ile kemik kırıklarının iyileşmesi normalden çok daha hızlı bir şekilde olacaktır. Sardalyanın haricinde somon balığı da içerisinde bol miktarda D vitamini bulunduran bir besindir. Dolayısıyla sardalya ile dönüşümlü olarak bu süreçte somon balığı tüketilebilir. Aynı zamanda sardalya ve somonu yalnızca kemik kırığı ile karşı karşıya kalındığında tüketmek yeterli değildir. Kemik kırıkları ile karşılaşmamak için ve çok daha güçlü ve çok daha dayanıklı kemiklere sahip olmak için de bu balıkların düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir. İnsan vücudunun genel sağlığı için doktorlar ve beslenme uzmanları haftada iki öğün mutlaka balık tüketilmesi gerektiğini söylemektedirler. Ancak yine de en çok D vitaminine sahip olan balıkların sardalya ve somon olduğunu da belirtmeliyiz.

5. Kuru İncir

Screenshot_45

En çok enerji verici özelliği ile bilinen kuru incir çok sağlıklı, çok lezzetli ve çok doyurucu bir besindir. Bununla birlikte kuru incir kemik kırıklarının tedavi sürecinde de bir hayli etkili olmaktadır. Özellikle yüksek miktarda kalsiyum içermesi yönüyle kuru incir, kemiklerin kaynaması ve kırıkların iyileşmesi sürecine katkı sağlamaktadır. Özellikle doktorlar ve beslenme uzmanları günlük kalsiyum ihtiyacının ortalama olarak %25’lik bir kısmını karşılamak için her gün 10 adet orta boy kuru incir tüketilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Kuru incir, yalnızca kemik kırıkları ile mücadele edilmek zorunda kalındığında değil, bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamak için ve çok daha güçlü, çok daha dayanıklı kemiklere sahip olmak için de düzenli olarak tüketilmelidir. Ayrıca kuru incir, süt ve süt ürünleri alımına takviye olarak tüketilmelidir. Çünkü her iki besin grubu da kalsiyum ihtiyacını tek başına karşılamak için değerli değildir. Kuru incirin yanı sıra, pek çok kabuklu yemiş de kalsiyum açısından bir hayli zengin olduğu için ilave olarak onlar da tüketilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mustafa dedi ki:

    Benim kuyruk sokumu kırık nasıl iyı olurum