Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

KIRIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu yazımızda sizlere birçok kişinin günlük hayatlarında yapmış oldukları durumlar nedeni ile başına gelen bir sağlık sorunu olan kırık hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler yardımı ile sizlerde kırık belirtilerini kavrayıp, olası bölgeye nasıl müdahale etmeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazımıza kırık belirtileri ile başlamadan önce, kırığın tanımını yapacak olursak eğer, kemiğin sürekliliğinde meydana gelen bir kopuştur diyebiliriz. Kırığın oluşmasında birçok neden vardır. Kişisel nedenlerinizin yanı sıra, dışarıdan gelen birçok etken ile birlikte oluşması daha muhtemel olmaktadır. Kırık kemiğin tespiti ise ancak doktor muayenesi ile anlaşılmaktadır. Bu ve benzeri konular hakkında ayrıntılı bilgiyi ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kemiklerimiz vücudumuzun iskeletini oluşturmaktadır. İskeletimizin temel işlevleri, vücudumuzu desteklemek, hareketi sağlamak ve iç organlarımızı korumaktır. Kemiklerimiz sayesinde, yürüme, koşma, oturma gibi eylemlerimizi gerçekleştirmede yardımcı olmaktadır. Bu aşamada kemiklerimize oluşacak bir zarar ile, bu eylemlerimizi gerçekleştiremez ve dolayısıyla hayatımızda önemli ölçüde değişiklikler meydana gelmektedir.

Kemiklermizde vücudun kalsiyum depolama alanlarına sahiptir. Bu şartlar altında kalsiyum ve D vitamini vücudun kalsiyum depolarını korumak için önemlidir.

Kemik kırıklarının farklı türleri bulunmaktadır. Kemiklerin kırılması sonucunda iyileşme aşamaları kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu aşamada yaşı büyük olan kişiler için daha zorlu bir tedavi süreci olmaktadır. Kemik kırıkları ise, ortak kemik kırıkları, bilek – ayak bileği ve kalça kırıkları şeklindeki kırıklardan oluşmaktadır. Kalça kırıkları yaşlı insanlarda en sık görülen kırık çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. İyileşme süreci ise yaklaşık 4 ile 8 hafta arasında olmaktadır.

Kemik Kırıklarının Nedenleri Nelerdir?

Kemik kırıklarının nedenleri şunlar olabilir;

 • Spor yaralanmaları, araç kazaları ve düşme gibi travmatik olaylar
 • Osteoporoz durumu olan kemikler kırılmaya neden olmaktadır.
 • Bazı kanser türleri vücudun direncini etkilediği için, kemik kırığı oluşumuna neden olmaktadır.

Kemik Kırıklarının Komplikasyonları Nelerdir?

Kemik kırığı nedeniyle diğer kemik sorunları oluşabilmektedir;

 • Kan kaybı: Kemiklerde kan dolaşımı için, damarlar açısından zengin olmaktadır. Bu noktada ise, kırılan bir kemik ile büyük miktarlarda kan kaybı meydana gelmektedir.
 • Organ, doku ya da çevreleyen yapılar için yaralanma: Örneğin kafatası kemiğinin kırılması ile birlikte, beyninizde zarar görmektedir. Kaburga kırılmaları sonucunda ise, göğsünüzde bulunan organlar zarar görmektedir.
 • Kemik büyüme bozukluğu

Bir kemik kırığı olası komplikasyonları içerebilir:

 • Kırık bölgenin yanlış hizalanması
 • Enfeksiyon
 • Yanlış monte alçının yapılması (örneğin, çok sıkı veya çok gevşek)

Kemik Kırıklarının Belirtileri Nelerdir?

Kırıkları, bazı durumlarda birbirinden ayırt etmek zor olabilir, ancak çıkık gibi iskelette bulunan yaralanmalardan farklıdır. Kırık olduğunun anlaşılması ilk olarak acısına bağlı olmaktadır. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz belirtilere sahip iseniz, vakit kaybetmeden bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Belirtiler ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Acı

karınca

Kemik kırılmasını, diğer sorunlardan ayıran (çıkık gibi) en önemli belirti oluşan ağrı ve acılardır. Oluşan bu acının şiddeti oldukça fazladır ve kişilerin bu acıyla hareket bile etmesi pek mümkün değildir. Acılar doktor müdahalesi olana kadar artarak devam edecektir.

2.Şişme

stres2

Bir diğer belirti ise kırık olan bölgenin şişmesidir. Bu şişen bölge aynı zamanda morarmaya da başlayacaktır. Acıyla birlikte bu belirtiler var ise, o bölgenin kırık olduğu teşhisini kendinizde koyabilirsiniz.

3.Şekil Bozukluğu

Re: On 2013-05-13, at 7:12 PM, Pereira, Tania wrote: Leg cramp dreamstime

Kemiklerin kırılması sonucunda, dışarıdan bakıldığında bile, gözle görülür bir fark olmaktadır. Örneğin kolda meydana gelen bir kırık sonucunda kolunuzun dışa dönük ya da içe dönük bir şekilde olması söz konusu olacaktır.

Kemik Kırığı Türleri Nelerdir?

Kemik kırığında birçok farklı çeşit bulunmaktadır. Bunlar ise şöyledir;

 1. Kapalı (basit) kırık: Bu kırık çeşitleri derinize herhangi bir zarar vermemektedirler.
 2. Açık (bileşik) kırıklar: Kemikler derinin dışına çıkmaktadır. Enfeksiyon ve dış kanama olasılığı yüksek olan kırık biçimlerindendir.
 3. Yeşil ağaç kırığı: Kemikte oluşan küçük, ince çatlaklardır. Bu daha çok çocuklarda görülmektedir. Görülmesinin nedeni ise, çocuklarının kemiklerinin daha esnek oluşundandır.
 4. Çok ince bir çatlak: En sık görülen çatlaklar genellikle koşu gibi sporlar ile uğraşan kişilerde görülmektedir. Ayak ya da alt bacak bölgesinde meydana gelmektedir.
 5. Karmaşık kırık: Bu kırık çeşidinde ise, kırığı çevreleyen yapılar zarar görmektedir. Damarlarda, arterlerde veya sinirlerde hasar olabilir aynı zamanda kemik zarında da (periost) yaralanma olabilir.
 6. Parçalı kırık: Kemik küçük parçalar halinde paramparça olmaktadır. Bu tarzdaki kırıkların iyileşmesi daha uzun sürmektedir.
 7. Kopma tarzı kırıklar: Kaslarımız, kemikler ve sinirlere bağlıdır. Güçlü kas kasılmaları bu yüzden sinirleri ve kemikleri etkilemektedir. Bu tip kırık diz ve omuz eklemlerinde daha yaygın olarak görülmektedir.
 8. Kompresyon kırığı: İki kemiğin zorla birleşmesi sonucunda meydana gelmektedir. Vertebra denilen omurga kemikleri kırıkları bu tipe örnek olabilir. Yaşlı insanlar, özellikle de osteoporoz ile, daha yüksek risk altında olmaktadırlar.

Tüm kırıklar kişilerin kol ve bacaklarında meydana gelmemektedir. Baş, göğüs, omurga, kafatası ve kaburga kemikleri de kırılmaktadır. Kırıklar çoğu zaman kişinin hayatını tehdit eden bir durum olurken, birçoğunu ise yapacak olduğunuz ilk yardımlar ile tedavi edebilir. Yapacak olduğunuz ilk yardımlar ile, hastaneye gidene kadar acının hafiflemesine de yardımcı olabilirsiniz.

Kemik Kırıklarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Kırıklarda ilk yardım bakımı her zaman önemlidir. Ağrı ve kanama artırabilir ayrıca yaralanma etrafında dokulara zarar verebilir. Bu aşamada sizlerin yapması gerekenler ise şöyledir;

 1. Kişiyi hareket ettirmeyin. Özellikle kafatası, omurga, kaburgalar, üst bacak kırıklıklarından şüpheleniyorsanız, bir tehlike olmadığı sürece bireyleri hareket ettirmeyin.
 2. Kanayan yaraları kapatın. Temiz bir sargı ile sitede sıkıca bastırarak kanamayı durdurun. Kemik çıkıntılı ise, yara kenarlarına baskı uygulayın.
 3. Kanama kontrol edilirse, temiz bir örtü ile yarayı kapalı tutunuz.
 4. Asla ve asla kemikleri düzeltmeye çalışmayın.
 5. Kırık alt bacak veya kol bölgesinde ise, kırık olan bölgenin altına yastık ile takviyede bulunabilirsiniz.
 6. Bir kol ya da köprücük kemiği kırığına takviye sağlamak için bir askı kullanın.
 7. Mümkünse kırık bölgeyi kaldırın ve şişlik ve ağrı azaltmak için soğuk tedavi uygulayın.
 8. Herhangi bir tıbbi müdahaleye kadar, bir şeyler yemekten kaçının.

Kemik Kırıklarının Tanı ve Tedavisi

Doktorlar, x-ışınları ile kemik kırıkları teşhis edilebilir. Ayrıca da BT taramaları (bilgisayarlı tomografi) ile MR taramaları (manyetik rezonans görüntüleme) kullanabilmektedirler. Kırık tedavilerinde, tanı yapıldıktan sonra, kırığın ciddiyetine göre tedavi edilmektedir. Bunlar bazen cerrahi veya cerrahi çekme (veya her ikisi) operasyonları olabilmektedir.

Bu aşamada tedavi biçimleri ve çeşitleri şöyledir;

 • Ateller; kırık bacağın hareketi durdurmak için yapılmaktadır.
 • Askılar; kemik desteklemek için yapılmaktadır.
 • Alçı döküm; destek sağlamak ve kemikleri hareketsiz hale getirmek için,
 • Çekiş; Daha az uygulanan bir tedavi biçimidir.
 • Cerrahi metal çubuklar veya plakalar takılması; Kemik parçaları birlikte tutmak için
 • Ağrı kesiciler.

Kırığınıza cerrahi bir operasyon yapılır ise, olası bölgenin herhangi bir karıncalanma veya sıvı oluşumu bilgisini doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

Kemik Kırıklarında İyileşme Süreci

Kırık kemiğin uçlarında oluşan kan pıhtılaşması iyileşme sürecinin başlangıcıdır. Yaklaşık beş hafta boyunca, vücut lifli hücreleri ve kıkırdak kombinasyonu ile birlikte iki kemik bölümlerini birleştirir. Bu geçici kemik (kallus) gerçek kemik kadar güçlü değildir. Bu yüzden doktorunuz sizlere ek tedavi seçenekleri verebilir. Ancak sizlerin 1 ay daha dikkatli olmanızı öneririz.

Bu kapsamda sizlerin yapabilecekleri ise şöyledir;

 1. Olabildiğince sıcak kaynaklardan, kırık bölgenizi koruyun.
 2. Hareket ettirmemeye özen gösterin.
 3. Egzersizler için hemşireler tarafından size gösterilen teknikleri kullanın. Örneğin, yanlış koltuk değneği kullanmak, yaralanma riskinizi arttırmaktadır.
 4. Kırık iyileşinceye kadar herhangi bir kaldırma gibi güç gerektiren eylemlerden kaçının.
 5. Islaklıkta cildinizi tahriş edebilir. Duş yaparken, bölgeyi korumak için, doğrudan cildinize su geçirmez plastik bir torba ve bant ile sarın.
 6. Eğer şişlik, el ve ayak parmaklarınada morarma, uyuşma, hareket kaybı ya da artmış ağrı varsa, hemen doktorunuza görünün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.