Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kırılan Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Hem kadınlarda, hem de erkeklerde kişisel bakımın önemli bir parçasıdır tırnaklar. Kadınlarda bu durum görsellik olarak daha da öne çıkabilir. Tüm ayrıntılar tamam olsa bile bakımsız ve kırık tırnaklar hoş görünmez. Ayrıca kırılan tırnak kişiye acı da verebilir. Sürekli olarak bir yere takılır.

Tırnaklar Neden Kırılır?

El ve ayak tırnakları bazen kendiliğinden, bazen de çeşitli nedenlerden dolayı kırılabilir. Bu nedenler arasında, tırnağın bir yere çarpması, tırnak yapısının aşırı kuru ve ince olması, aşırı kırılgan tırnaklara sahip olmak yer alabilir. Genelde kuru ve kırılgan tırnaklara sahip olan kişilerde kalsiyum eksikliği olabilir. Ama en temel neden kuru tırnaklardır. Tırnaklar ne çok yumuşak ne de çok sert olmalıdır. Çünkü iki durumda tırnak kırılmasını zemin sağlar. Kuruyan tırnak sertleşir ve zamanla tırnak üzerinde kırılma ve yırtılmalar meydana gelir. Bunu gidermenin en temel yolu da yağlar ve losyonlar ile tırnağın kırılmasını önlemektir. Yine ev işleriyle meşgul olmak da tırnak kırılmalarına yol açabilir. Eğer eldiven kullanılmadan iş yapılıyorsa kullanılan maddeler de bir süre sonra tırnağın soyulup kırılmasına sebep olur.

El ve Ayak Bakımı Aşamaları

El ve ayak tırnak bakımı 3 aşamalı olur. Birincisi, öncelikle tırnak dokusunun sağlam olmasını sağlamaktır. Ne kadar güçlü dokusu olan tırnaklar olursa kırılma oranı da o kadar azalır. İkinci unsur, tırnağa uygun şeklin verilmesidir. Üçüncüsü ise, tırnaklara belli aralıklarla doğal bakım uygulamaktır. Tek sefer yapılan bakımlarda istenilen sonuç alınmaz. Aksatmadan en az haftada bir kere tırnaklara bakım uygulanmalıdır.

Kırılan Tırnağa Ne Yapılmalı?

Tüm çabalara rağmen tırnak kırıldı ise, tırnağa geçici bakım yapmak gereklidir. Çok yapılan bir yanlış vardır. Tırnak kırılınca hemen kesilir ya da kopartılır. Oysaki buna gerek kalmadan sorun halledilebilir. Kırılan tırnak tamamen kopmadı ise, para bandı ile çözüm mümkündür. Para bandı şeffaf ve ince olduğu için tırnağın üzerinde fark edilmesi zordur. Öncelikle para bandı tırnağın üzerine yapıştırılır, makas yardımı ile temizlenir ve düzeltilir. Para bandı kullanılırken makas kullanılmalıdır. Aksi halde tırnak yeniden kopabilir.

İlk olarak para bandından bir parça kesilir. Kesilen parça kırılan tırnağın üzerine yapıştırılır. Bandın kaymasını önlemek için bir kısmı parmağın altına doğru kıvrılabilir. Sonra parmağın şekline göre bant kesilir. Eğer tırnak koptuğunda kırılır ya da kopar ise geçici olarak bu yöntem uygulanabilir.

Tırnak Kırılmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Öncelikle tırnaklarımızın kırılmasını önlemeye çalışılmalıdır. Bunun için evde  yapacağımız bazı bakım önerileri vardır.

 • Güneş, klor ya da evde kullanılan temizlik malzemeleri tırnaklara son derece zarar verir ve kırılmasını sağlar. Bunun için güneşe çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Temizlik yaparken eldiven takılmalıdır.
 • Her gün kaliteli bir nemlendirici ile ellerimizin yanında tırnaklarımızın da nemlenmesini sağlamalıyız.
 • Tırnakların yan tarafı törpülenmemelidir.
 • Günde birkaç defadan fazla tırnaklar yanlara doğru fırçalanabilir. Böylece hızlılaşan kan dolaşımı sayesinde tırnaklar daha güçlü uzayabilir.
 • Demir,  potasyum, kalsiyum ve b vitamini açısından zengin besinler tırnaklarımız açısından da faydalıdır.
 • Bol su tüketmek de tırnak kırılmalarını önlemede yardımcı olur.Alkol içeren losyonlar biyik ölçüde kullanılmamalıdır.
 • Her gün 6 adet badem tüketmek tırnakları güçlendirir. Çünkü bademin içindeki yağ asitlerine tırnağın ihtiyacı vardır.
 • Tırnaklarımızı bir şeyi açmak ya da temizlemek amacı ile kullanmamalıyız.
 • Ayrıca oje sürmek de tırnağı dış etkenlerden korumada yardımcı olur.

Tırnağı Güçlendirecek Bakım Önerileri

Bunun dışında tırnağın kopmasını önleyecek, tırnakları güçlendirecek ve bakımını sağlayacak evde hazırlanabilecek  birçok bakımlar vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile yarım limon suyunu geniş bir kapta  karıştırırız. Tırnaklarımız yaklaşık burada 10 dakika kadar bekletiriz. Sonrasında ise tırnaklarımız limonun posasının içerisinde bekletilir. Böylece tırnaklarımız hem nemlenmiş, hem de sarı ve mat görüntüden kurtulmuş olacaktır.

Gene her gece yatmadan önce 1 çorba kaşığı badem yağı, 1 çorba kaşığı limon suyu , 1 çorba kaşığı zeytinyağı karıştırılır.Bu karışım ile tırnaklara masaj yapılır.Sonrasında pamuklu eldiven takılır ve sabaha kadar çıkartılmaz.Böylece tırnaklar daha da güçlenir ve renkleri daha da parlak bir hal alır.

1 çay kaşığı buğday tohumu yağı, 1 çay kaşığı hintyağı, 2 çay kaşığı sofra tuzu bir kasede karıştırılır. Bu karışım günde 1 defa tırnaklara uygulanır.Bu kür sayesinde tırnak kırılmaları ve çatlamaları önlenmiş olur. Hem de belli bir süre sonra bakımlı tırnaklara sahip olunur.

Çabuk Kırılan Tırnaklar İçin Bakım Önerileri

 • Yarım limon, 1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 su bardağı ılık su karıştırılır. Sonra bir pamuk yardımı ile tüm el tırnaklarına sürülür. Bu bakım kürü haftada iki defa tırnaklara uygulanabilir. Böylece tırnakların kırılması önlenmiş olur.
 • 1 çorba kaşığı karbonat ile 1 bardak ılık su karıştırılır. Bu karışımın içerisinde tırnaklar en az 10 dakika bekletilir. Bu karışım tırnakları güçlendirmenin yanında renginin de açılmasını sağlar.

Doğru bir şekilde tırnakları kesmek de bakımın önemli bir parçasıdır. Öncelikle tırnaklarımız limonlu su ile temizlenir. Sonrasında tırnak kenarlarındaki fazla etler düzgünce kesilir. El tırnaklarımızı keserken yuvarlak ve küt kesim yapılarak şekil verilir.

Bakım uygulanan  tırnaklar oje kullanılmayacaksa bile cilalanır. Hem tırnaklar daha güzel bir görüntüye  sahip olur hem de koruma sağlanmış olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.