Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kırmızı Etin İlaçlardan Daha Faydalı Olduğu Gerçeği

Kırmızı et, bilindiği üzere birçok kesim tarafından neredeyse her gün tüketilirken, diğer kesim tarafından neredeyse asla tüketilmemektedir. Yazımıza her ikisinin de aslında ne kadar zararlı olabileceğini belirtmekle başlamak istiyoruz. Ancak her besin grubu gibi kırmızı et grubu da ancak vücuda düzenli ve doğru miktarlarda alındığı zaman faydasını gösterebilmektedir. Bunun dışında yaptığınız tüketimler ne yazık ki faydasından çok zararını görmenize sebep olur.

Kırmızı et tüketimi hiçbir besinle kıyaslanamayacak kadar fazla yarara sahiptir. Yerini başka besinlerle doldurmaya çalışmak ise ne yazık ki büyük bir yanlıştır. Kırmızı etin kendine özgü besin değerleri ve içeriği mevcuttur. Bu nedenle kırmızı etten alacağınız faydaları başka bir besinden alabileceğinizi düşünmeyin. Bir kısmını karşılayabilir veya onun yararlarına yakın yararlar sağlamanız mümkün olabilir. Ancak her besinin kendine özgü ve başka besinlerle karşılaştıramayacağınız faydaları olduğunu unutmayın.

Kırmızı etin faydalarından yararlanabilmeniz için kendinize en uygun pişirme yöntemini seçebilirsiniz. Kırmızı eti bol sebze ile tüketebilir, bol baharatla tüm kokusunu yok edebilirsiniz. Bu tamamen sizin damak zevkinize kalmış bir durum olmakla birlikte, bir parça bile olsun tüketmeniz tüm uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Tüm bu uzmanların neden bu kadar ısrarcı olduğuna değinirsek;

1. Hazımsızlığı önler

sindirim

Kırmızı et lifli yapısı ile tam bir sindirim dostudur diyebiliriz. Hazmınızı kolaylaştırırken bağırsaklarınızın çalışma düzenine olumlu bir etki sağlayacaktır. Ayrıca yapısında bulunan protein ile sindirim sisteminizin çalışmasını kolaylaştıracaktır. Haşlanmış veya buharda pişmiş etlerden bu verimi daha fazla almanız mümkün.

2. Kansızlığa iyi gelir

underuse-of-blood-thinning-medication-ups-stroke-risk-722x406

Kansızlığın en büyük düşmanının kırmızı et olduğunu tüm uzmanlardan duymanız mümkün. İçerdiğindeki mineraller ve protein yapısı, kanın ihtiyacı olan her şeyi neredeyse karşılamaktadır. Kanın akış hızını düzenleyici etkiye sahip kırmızı et için kalp ve damar yolu rahatsızlıklarına iyi geldiğini söylemek doğru olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise kırmızı etin tüketimi sırasında kızartmalardan ve çok yağlı etlerin tüketiminden kaçınmanız olmalıdır.

3. Beyin sağlığı ve performansı artırır

beyin

Keratinin en çok hayvansal gıdalarda olduğunu söylemek doğru olur. Havansal gıdalar içerisinde bir sıralama yapmak gerekirse piramidin en tepesine kırmızı eti koymalıyız. Yapısındaki yüksek keratin miktarı ile beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkilerken, beyin performansını oldukça arttırdığı gözlemlenmektedir. Unutkanlık gibi beyinde kontrolü gerçekleşen durumlar için yine uzmanlar tarafından kırmızı et reçetesi yazılmaktadır.

4. Vitamin ve mineral deposudur

vitamin

Kırmızı etten alacağınız mineral ve vitaminler birçok besini biraraya getirip alacağınız vitamin ve minerallerden dahi oldukça fazladır. Hem çeşitliliği hem de vitamin ve mineral doygunluğu ile kırmızı et tam olarak besin deposudur. B12, B3, B6, Demir, Çinko ve Selenyum açısından özellikle tüm eksikliğinizi giderecek olan kırmızı et ile bu besinlerin yüksek miktarda alınmasını sağlayacaksınız.

5. Kalp ve damar rahatsızlıklarının ilacı

deve-etinin-faydalari-1

Kırmızı et, et grupları içerisinde kalp ve damar rahatsızlıklarına en çok meydan okuyan et çeşidi olarak bilinmektedir. Tavuk etinde olduğu gibi kırmızı et de damar yolu tıkanıklıklarına iyi gelerek kan akışını düzenlemektedir. Ancak tüm hayvansal ürünlerde olduğu gibi kırmızı ette de dikkat etmeniz gereken nokta yağ oranı düşük kırmızı et tüketimini tercih etmeniz olacaktır.

6. Hafıza dostudur

hafiza

İçeriğindeki B12 miktarı ile en büyük hafıza dostu olarak bilinir kırmızı et. Birçok unukanlık ve hafıza tedavisinde ağırlıklı olarak kullanılır. Özellikle unutkanlığın önemli seviyelere ulaştığı noktalarda ve ilaç tedavisi uygulanmaya başlanmak istenmediği durumlarda bol bol kırmızı et tüketilmelidir. Epilepsi başlangıcı gibi rahatsızlıklarda da uzmanların önerisi bol kırmızı et tüketimi ile B12 vitamini ihtiyacının karşılanmasıdır.

7. Kas ve iskelet sistemi destekçisidir

kas

Kas ve iskelet sistemi için önemli bir yere sahip olan kırmızı et, içerdiği keratin yapısı ile iskelet yapısını desteklemektedir. İskeletin sağlamlığının artmasını sağlarken, kırılma ve çatlamalara karşı alacağınız en önemli besin maddelerinden biri kırmızı ettir. Kırmızı et ile vücudunuza alacağınız protein ile kas yapınızı desteklersiniz. Kas yapısının gelişimini destekleyen ve gerek duyduğu enerji miktarını sağlayan kırmızı et, tüm duruş pozisyonunuza kadar vücudun kas ve iskelet sistemi üzerinde olumlu etki yaratması ile bilinmektedir.

8. Diyet listelerinde ilk sıradadır

kurban-bayraminda-beslenme-700x360

Harika bir vitamin, mineral deposu olması, önemli besin kaynaklarını barındırması ile tokluk hissini destekler ve vücut dengenizi sağlar. Bu nedenle bir uzmandan kendiniz için bir diyet programı istediğinizde vücut yapınız ne olursa olsun kırmızı ete karşı bir alrejik probleminiz yoksa listenizin en başında görme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Doyurucu hissi ve sağladığı denge, günlük besin değerleri ile bir uzman sözüne gerek kalmadan öğünlerinizden eksik etmemenizi öneririz.

9. Enerji ihtiyacını karşılar

enerji

En büyük enerji kaynaklarından biri olan kırmızı et ile metabolizmanızın ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamanız mümkün. Bu nedenle egzersiz ve spor yaptığınızda tüketeceğiniz bir porsiyon kırmızı et ile tüm enerji ihtiyacınızı karşılamanız mümkün. Ayrıca gün içinde çalışma ve günlük tempo ile kaybettiğiniz enerjinin sizi yorgun düşürmemesi için düzenli kırmızı et tüketimi gerekmektedir. Düzenli olarak kırmızı eti hayatınıza soktuğunuz zaman günlük enerjinizin yükseldiğini ve gün içerisinde motivasyon düşüklüğü yaşamadığınızı gözlemlemeniz mümkün. Okul çağındaki çocuklarda özellikle uygulamanız, çocuk uzmanları tarafından önerilmektedir.

Kırmızı etin besin değeri:

Besin Değerleri                 100 gr.
Karbonhidrat (g)                0
Protein (g)                        33.96
Yağ (g)                                6.51
Lif (g)                                  0
Kolesterol (mg)                 113
Sodyum (mg)                     81
Potasyum (mg)                339
Kalsiyum (mg)                  19
Demir (mg)                       1.23

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.